• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
velik_kazakov - напреднал
Привет, предстои ми свързване на слънчевите панели за топла вода към водоподаването на къщата и искам да попитам знаещите дали има грешки в системата която мисля да направя. Изчетох няколкото теми които има във форума за свързване на два бойлера последователно и към слънчеви колектори, както и няколко теми в други форуми. Ясно ми е, че има по-добри варианти - един по-голям бойлер, но с това разполагам и няма да инвестирам допълнително пари , както и факта, че единия бойлер (електрически) си е монтиран и там няма да пипам нищо а само ще закача няколко меки връзки. Та на въпроса - дали ще работи това което ми е измислила главата за свързване на това с което разполагам в момента. По скоро ме интересува дали няма да има проблем с хидравличните истории на системата. Предварително благодаря на всички отзовали се.

Прикачен файл

shema_boileri.jpg
shema_boileri.jpg (74.99 KиБ) Видяна 5797 пъти
romanpm - майстор
Според мен циркулационата помпа трябва да засмуква вода от дъното на електрическия където е по-студена и затова е нужно бойлера да е с три тръби като входа от слънчевия да е на 1/3 от дъното :wink:
velik_kazakov - напреднал
romanpm написа:
Според мен циркулационата помпа трябва да засмуква вода от дъното на електрическия където е по-студена и затова е нужно бойлера да е с три тръби като входа от слънчевия да е на 1/3 от дъното :wink:
Идеята е, помпата да меши водата в трите съда, като електрическия (като нагревател) може би ще включва много рядко, но това е въпрос на консумация на топла вода и липса на слънце (управлението не го мисля - мога да го направя да работи както си искам). Въпроса е дали с така поставена помпа няма да има шанс да мине студена вода към топлата страна на батериите.
fbr - майстор
Няма как да не мине, ако няма клапан, който да възпрепятства минаването.
velik_kazakov - напреднал
fbr написа:
Няма как да не мине, ако няма клапан, който да възпрепятства минаването.
Ще има, днес сутринта се сетих за този вариант, но все пак благодаря за съвета.
шоп - майстор
Сложи само един възвратен клапан на входа на судената вода и всичко е ОК

Имам подобна система в по-голям мащаб. Помпата е Вило Z за рециркулация с консумация на ел. енергия 3,5 вата. Справя се идеално и е супер икономична

На мен ми се струва, че 3 х80 литра е супер малко за вакуумно тръбен колектор с 60 тръби

Предполагам са 58х1800мм
velik_kazakov - напреднал
шоп написа:
Сложи само един възвратен клапан на входа на судената вода и всичко е ОК

Имам подобна система в по-голям мащаб. Помпата е Вило Z за рециркулация с консумация на ел. енергия 3,5 вата. Справя се идеално и е супер икономична

На мен ми се струва, че 3 х80 литра е супер малко за вакуумно тръбен колектор с 60 тръби

Предполагам са 58х1800мм
Така ще го правя с вентил на циркулационната тръба да не може да влезе студена. Да тръбите са такива и не е проблем за големината на бойлера, защото когато е хладно ако идва в повече топлото ще отива към буфера на подовото, а лятото - ситемата е дрейн бак и ще спира за да не заври ако вдигне дотстъчна температура.
Ако не е тайна, какъв точно модел е помпата. Аз имам една алфа2 автоадопт нов която ми остана от инсталациите, но като ги пробвах на подовото не пада под 6W. Имам и един китаец 12V може и с него да пробвам как ще се държи.

Прикачен файл

shema_boileri.jpg
shema_boileri.jpg (75.99 KиБ) Видяна 5591 пъти
шоп - майстор
Помпата е WILO nova Z (A) модела с вграденият обратен клапан.

https://www.google.bg/search?q=wilo+nov ... BigB&dpr=1

за консумацията малко съм сгрешил . 4,5 вата е

Имай впредвид, че за рециркулация на водопроводна вода помпите трябва да са само бронзови или неръждаеми. Ако е за отопление алфа 2 е идеална.
nnikbg - специалист
Така както са свързани бойлерите (посредством помпа) не бих казал че са свързани последователно. Температурата в трите ще бъде една и съща. КПД то на слънчевия ще падне драстично, особено в студено време. Лято може и да ползваш трите бойлера но зимата помпата и буфера няма да ти трябват . Помисли за байпасирането им зимно време.
Моята система е 2х150 литра последователно свързани. Първия е чист слънчев а вторият е със серпентина от парното и с ел. нагревател.
Зимата разчитам на втория. Първия колкото да пречупи водата.
Лятото на двата, като втория не е включен в ел мрежата . При 2 последователни слънчеви дни разполагам с 300 л вода около 50 градуса.
Andri01 - майстор
Аз съм с два по 80л. със по една серпентина. С кранове могат да работят към солара или камината,паралелно/ 160л./ или последователно. Изхода на топлата вода също се превключва. Така мога единия да се загрява от солара,другия на ток или от камината. Зимата,ако има слънце-от солара и после от камината или на ток.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на бойлери последователно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: