• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
arxd129 - специалист
Ами до тук долу-горе се паразбрахме.

Само не ми стана ясно, и моля да ни обясните, има ли начин да разбера дали циркулационната тръба е запушена между етажите от 8 до 1 и до мазето чак.
Ако е тази тръба е нормално пропусклива - мога да направя един байпас от 13-ти етаж до 9-ти етаж. И след това през ЕВЕНТУАЛНОПРОХОДИМАТА циркулационна тръба ще си осигуря и рециркулация на БГВ. Нали? Моля споделете.
Но чрез какъв експеримент да установя дали циркулиращата тръба от 9-ти до 1-ви етаж е нормално пропусклива.

Моля, бихте ли ми обяснили, кой, как, какво кара топлата вода да се движи през циркулиращата тръба. Ясно ми е че напорът на водата в тръбата за БГВ е ... някакъв си. Но кое понижава налягането в циркулационната тръба, така че БГВ да се завърта през нея и да влиза в топлообменника на абонатната станция? Благодаря.

PS.
Дали разбрахте какво питам... Не мога, за съжаление, да формулирам по компетентно въпроса си. Моля за извинение за ВиК невежеството ми.
iliya_i - майстор
arxd129 написа:
Моля, бихте ли ми обяснили, кой, как, какво кара топлата вода да се движи през циркулиращата тръба.
Циркулационната помпа.
arxd129 написа:
Само не ми стана ясно, и моля да ни обясните, има ли начин да разбера дали циркулационната тръба е запушена между етажите от 8 до 1 и до мазето чак.
Запушването е между последното място с нормален дебит и първото следващо по пътя на водата, където дебита е слаб. Ако както казваш, водата се двиши от горе надолу, то е някъде между 12 и 10 етаж.

PS. А защо да не опиташ следното (не гарантирам резултат, НО). Затватяте крана на топлата вода в мазето. Сваляш при теб смесителя и правиш байпас между студената и топлата вода. Пускаш студената. Тогава налягането в тръбата,захранваща топлата ще е в обратна посока на нормалното. Според мен има някакъв шанс да разбута тапата.
arxd129 - специалист
iliya_i написа:
arxd129 написа:
Моля, бихте ли ми обяснили, кой, как, какво кара топлата вода да се движи през циркулиращата тръба.
Циркулационната помпа.
Ok. Разбрах.
Продължавам с въпросите.
Циркулационната помпа е:
1. За всяка абонатна станция само една единствена ли? И обслужва ЕДНОВРЕМЕННО ниския и високия кръг ли?
2. За всеки щранг си има една САМОСТОЯТЕЛНА циркулационна помпа ли? Т.е. колкото шрангове има в моя апартамент (а те са два щранга) - толкова циркулационни помпи обслужват тръбите мен конкретно?
3. А останалите щрангове по другите апартаменти на етажа ми колко още циркулационни помпи ги обслужват?

Моля да ме извините за абсолютно тъпите, предполагам, въпроси.

И още: През тези циркулационни помпи МОЖЕ ЛИ (в обратна на посоката им на движение) да се върне вода от топлообменика, така че при мен на деветия етаж през тръбата за БГВ да потече "ракия"? Т.е. "ракията" да не идва при мен от таванските помещения, а да идва от топлообменника но през циркулационната тръба?
iliya_i написа:
Запушването е между последното място с нормален дебит и първото следващо по пътя на водата, където дебита е слаб. Ако както казваш, водата се двиши от горе надолу, то е някъде между 12 и 10 етаж.
Ами да! Абсолютно сте прав.
Обаче дали е само там?!
Дали и циркулационната тръба, някъде между етажите 9-ти и 1-ви, не е запушена? Това дали мога да го установя с някакъв експеримент?
iliya_i - майстор
Циркулационните помпи трябва да са 2 - една за ниския и една за високия кръг. А за връщането на вода - всичко е възможно.
arxd129 - специалист
iliya_i написа:
Циркулационните помпи трябва да са 2 - една за ниския и една за високия кръг.
Разбрах, две трябва да са помпите за ЕДНА абонатна станция. Благодаря за отговора!

Нека уточним: Трябва да има ЕДНА циркулационна помпа за високия кръг, която да обслужва всички (по 5 апартамента на етаж) апартаменти от 6-те етажа от 14-ти до 9-ти включително? Т.е. да има една помпа, която да обслужва топлата вода едновременно на всичките "високи" 30 броя апартаменти? Така ли? Моля уточнете.
И трябва да има ВТОРА циркулационна помпа за ниския кръг, която да обслужва всички (по 5 апартамента на етаж) апартаменти от 8-те етажа - от 8-ми до 1-ви включително (общо 40 броя апартаменти в ниския кръг)? Много моля, уточнете.

Ако всичко това е така, къде да търся "нашата" циркулационна помпа? Тя вътре в абонатната станция ли следва да е? Как мога да се уверя , без да влизам в абонатната, дали тя - помпата - работи?
Благодаря предварително за отговорите!
iliya_i - майстор
Помпата трябва да е в абонатната, но това, че циркулационната помпа не работи не е причина да няма налягане на водата. Тя водата трябва да си има налягане и дебит от централния водопровод. Помпата просто осигурява циркулация, за да не се налага да се източва всичката вода по тръбите за да дойде топлата. Първо трябва да се осигури проходимостта - да има нормално налягане и проходимост по тръбата, а дали има циркулация, вече е следващ въпрос.
arxd129 - специалист
iliya_i написа:
Първо трябва да се осигури проходимостта - да има нормално налягане и проходимост по тръбата, а дали има циркулация, вече е следващ въпрос.
Проходимостта от 13-тия до 9-тия етаж аз ще я осигуря лесно. Ще пусна един байпас, към който баспас ще се включим апартаментите от 11-тия и от 9-тия етаж. Десетият етаж не е съгласен да има топла вода. И най-вече не желае да сподели /да се включи в/ разходите по предстоящия ремонт на щранга за БГВ. На него ще му оставим да действат старите тръби.
Мога да се обзаложа обаче, че само след 1-2 седмици и той ще се включи нелегално в новия ни байпас - разбира се без да даде и левче за предстоящия ремонт. Готованко. Просто ще среже байпаса... и ще се закачи там. 99% съм убеден че така ще стане. И няма как да противодействам на готованкото.
Ще настоявам към байпаса да се включи и апартамента от 8-мия етаж /собственикът му е съгласен/ - хем и той да получи топла вода, хем и да поеме част от разходите по ремонта.
Та... относно осигуряване на проходимостта за захранващата тръба за БГВ - толкоз.

Въпросът е какви възможности има за осигуряване на проходимост на циркулацията... Там решенията никак не са ми ясни. Нещо повече - не ми е ясен и проблема. Даже не ми е ясно дали има проблем... само предполагам че има.

Моля за идеите ви.

Защо според вас при мен не идва вода с нормален дебит през циркулационната тръба. Нали казвате че и в нея трябва да има и налягане и дебит. Верно - налягане се получава щом затворя крана на топлата ми вода. Ама това не е налагане "под товар". Налягането "под товар" изчезва щем отворя крана за топлата вода и потече "ракията".

Помагайте, моля.
iliya_i - майстор
До колкото си спомням писа, че при теб топлата идва итгоре на 3/4" и не продължава надолу. Тогава къде минава циркулационната тръба, не разбрах? И къде е свързана с тръбата, по която идва топлата? Тази циркулация ако минава от друго място, свързана ли е и с друг вертикал?
krasi92 - майстор
То писа и че няма отделни щтрангове но се оказа че има а сега се оказа че вече се набират желаещи и за смяна на щтранга-значи все пак комшиите не хапят.Не е вярно и че има кранове само при водомерите.Трудно е да се убедят 90 апартамента което си е едно средностатистичесо село а и повечето са селяндури че смяната на щтранговете е единственното разумно решение.След затлачванята на тръбите ще започнат пробивите по тръбите като най вероятно ще започне от дебелите захранващи,идване на авариини екипи и чести спираня на водоподаването и в делник и в празник.Когато се случи празнично цените за отстраняване на пробивите са добри.Проблема с водопровода е общ и би трябвало да го решите заедно.Успех.
arxd129 - специалист
iliya_i написа:
До колкото си спомням писа, че при теб топлата идва итгоре на 3/4" и не продължава надолу. Тогава къде минава циркулационната тръба, не разбрах? И къде е свързана с тръбата, по която идва топлата? Тази циркулация ако минава от друго място, свързана ли е и с друг вертикал?
Обяснил съм го по-горе - нед фев 19, 2017 5:20 am. В бързината сте го пропуснал. Ето:
arxd129 написа:
Друго което категорично установих за високия кръг е, че БГВ от абонатната станция /която абонатна станция категорично е в мазето на блока/ през вертикален щранг разположен в стълбищната клетка се качва в таванското помещение на блока. И от там - по друга тръба в друг вертикален колектор /този покрай кухните/ започва да тече надолу към кухните на етажи от 14 до 9. И тази въпросната тръба слиза надолу към мазето, но без към нея да са закачени кухните на етажи от 8 до 1. Т.е. тази въпросна тръба играе ролята и на циркулационна тръба, може би.
Надявам се да обясних добре тази фактическа обстановка.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Прокарване на нов водопровод за топла вода в 14 етажен блок" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: