• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
arxd129 - специалист
С 2 леви написа:
Останах с впечатлението, че нямаш дебит на топлата вода в чешмата или греша?
Да, нямам дебит все още. Но ще имам. Поне предвиждам да имам. Ще докарам БГВ - от таванското помещение. С тръба PEX-AL-PEX 26x3.
И се двоумя дали да не е 20х2? Предполагам и през 20х2 ще има предостатъчно вода за кухнята ми.
С 2 леви написа:
Колко трябва да е налягането в тръбата, за да закараш топла вода на 14 етаж+ избата, т.е. около 40-45м воден стълб?
Топлата вода е закарана в таванското помещение преди 30 години. Аз на тавана няма да закарвам нищо. От там ще вземам за кухнята, ще ползвам, а каквото и когато остава от топлата вода - ще се циркулира до събирателната циркулационна тръба, намираща се в мазето.

Та ... какви са аргументите против това, циркулационната тръба в посока от 9-тия до 1-вия етаж и до събирателната тръба в мазето да e с тръба PEX-Al-PEX 16x2? Благодаря.

PS.
И моля за аргументи, основаващи се на теоретични познания. Или на опит. Да си чешем клавиатурите - полза няма.
С 2 леви - специалист
По спомен на PEX-Al-PEX 16x2 даваха до 10 бара, та ядове няма да имаш. Слагай смело.
iliya_i - майстор
А как смяташ да я прекараш 14 етажа без къртене? Тя сама няма да мине.
arxd129 - специалист
iliya_i написа:
А как смяташ да я прекараш 14 етажа без къртене? Тя сама няма да мине.
Тук съм съгласен - проблем ще има.
Мисля го в момента.
И очаквам помощ с идеи.
arxd129 - специалист
Хубава снимка.
А идеята, лъхаща от нея, е присъща на прибързващите и по-грубовати водопроводчици.
Надявам се измежду нас да няма такива.
krasi92 - майстор
ППР тръбата 25 x 4.2 ако вземеш 3 метрови от мазето нагоре ще има най голяма вероятност да се получи.За грубите майстори-добре че не познавам нежни но пък може и такива да се търсят.PEX AL PEX ги използвам само и единствено за отоплителни инсталации а пък може и за водопровод да стават .Успех в начинанието
montoya - майстор
Не знам, трудна работа, трябва да им влезеш на всички в кухните за да прокарваш тръбата, пък, ако някой е ремонтирал и е затиснал отвора на плочата... ще трябва да се пробива, ама през някоя сервизна врата 20х20 см е трудна работата.
Възможен вариант е да се среже старата циркулационна тръба и да се бута вътре в нея другата тръба, но ако има запушване, ще спре пекс тръбата, затова някакъв ППР размер, не съм сигурен дали Ф20 ППР влиза в 3/4 желязна тръба, но дори и да влиза, муфите пък няма да влизат. Мисията си е меко казано невъзможна, без съгласието на всички от мазето нагоре, а това си е, сам виждаш, безлюдни апартаменти, стари хора останали на едната пенсийка, незаинтересовани комшии
arxd129 - специалист
montoya написа:
..Възможен вариант е да се среже старата циркулационна тръба и да се бута вътре в нея другата тръба, но ако има запушване, ..
И без да срязвам тръбата, със 100% сигурност установих, че има едно (поне едно) запушване между 12-ти и 11-ти етаж. Това запушване намалява дебита на водата с около 90%. В посока от 12 към 11 етаж. Дебитът на 11 етаж е само около 10 % от дебита на 12 етаж.

Има поне още едно запушване между 11 и 9 етаж. Установено е със сигурност 100%. Това запушване също е много голямо. Около 90-95% от тръбата е запушена на поне едно място между 11 и 9 етаж.

Има и едно (поне едно) запушване на тръбата между 9-тия етаж и мазето. Това запушване е установено със сигурност 100%. И запушването на тръбата е 100%. Никаква вода не тръгва по циркулационната тръба в посока от 9-ти етаж към мазето.
montoya написа:
...ще спре пекс тръбата, затова някакъв ППР размер, не съм сигурен дали Ф20 ППР влиза в 3/4 желязна тръба, но дори и да влиза, муфите пък няма да влизат.
Най-тънката известна ми PEX-тръба е с външен Ф=16 мм. Дали няма Ф 10 мм...може би има.
ППР с Ф20 няма да влезе в поцинкована тръба 3/4. Поцинкованата тръба 3/4 има Ф=20.

Но в тази връзка да попитам: Тези дни видях в кварталния магазин един комлект... някаква пружина... може би от измислена стомана...Диаметърът на навитата пружина е Ф8 (за пружина с дължина 5 м) или Ф5 за пружина с дължина 3 м. Имаше май и пружина с дължина 10 м. И... като я въртиш за дръжката, се навива, примерно в тръбата ВЪТРЕ.

http://suneuropa.com/product/4544/spira ... -5-mm.html

Някой имал ли е опити да отпушва тръба с такова устройство. Бихте ли споделили. Благодаря.
iliya_i - майстор
arxd129 написа:
Някой имал ли е опити да отпушва тръба с такова устройство. Бихте ли споделили. Благодаря.
Отпушвал съм канал Ф50 с такава. За там става. Но за водопровод незнам.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Прокарване на нов водопровод за топла вода в 14 етажен блок" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: