• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
arxd129 - специалист
preslav написа:
Могат още много предположения да се изкажат...
Много, много... колко много?! До сега - николко! Извинявам се - две; че водата тече нагоре /което може и да не е вярно/, и че тръбите в "щранга" са може би 3. Ами да - само на два въпроса има що-годе прилични отговори. Макар че и тези отговори наистина много са ми от полза. И благодаря за тях.
preslav написа:
...защо ти е да знаеш всички тези подробности, така или иначе сам няма да режеш и сменяш тръби, ...
Ами имам самочувствието да заявя, че ако знам отговорите на поставените от мен въпроси, мога да направя що-годе логични умозаключения за това, как да си реша проблема. И още нещо - ако проблемът, който описах, беше лесен за разрешаване, то той мноооого отдавна би бил вече разрешен. Нали!
preslav написа:
..но направи някоя и друга снимка, ... от къде излиза тръбата към водомера, къде се връща обратно под плочките.
Точно тава не може да ви даде никаква информация: Една тръба излиза от плочките около 15 см... коляно, нипел, спирателен кран, водомер, коляно и ... пак в плочките. От тази снимка "заяк" няма да изскочи. Повярвайте ми.
arxd129 - специалист
iliya_i написа:
А топлата в банята на отделен водомер ли е от кухнята?
Моля, забравете за банята. Тя се намира на място, отдалечено от кухнята. И е на отделен щранг.
arxd129 - специалист
preslav написа:
Като резервен вариант "рециркулацията" също му върши работа - няма значение на къде се движи водата, налягането е едно и също.
За мен има много голямо значение накъде тече водата: Защото ще мога да разсъждавам къде най-близката възможна точка за водовземане.
Между впрочем - все си мисля, че ако около кухнята ми минаваше топла вода, предишните ползуватели отдавна биха били решили проблема с топлата вода (в кухнята). ... Така си мисля аз, де.
krasi92 - майстор
Логично е да запушиш твоята неработеща линия и да се вържеш за тръбата на която има топла вода а тя е на етажа над теб какво има да го умувал дали и коя тръба да режеш.Ти да не си помисли че така лесно се режат и снаждят тръби дето не си знаят годините.С умуване и разсъждения не стават тия работи-иска си опит в тая сфера за което съответно се ползва съответния маистор.
montoya - майстор
Принципно, ако приемем, че блока е разделен на ниска линия 1-8 етаж и висока линия 9-14 етаж, на 9 етаж през твоята кухня трябва да минават 2 топли тръби, по тази с по голям диаметър водата отива нагоре, а по тази с по малкия диаметър /обикновено е 3/4 размер/ водата се връща надолу през помпа, която я върти. Ако си на 8 етаж, топлите тръби би трябвало да са 4. Основната и рециркулацията за ниската линия от 1-8 етаж и там някъде около водомера двете тръби са събрани една към друга и основната и рециркулацията за високата линия 9-14 етаж.
Т.е като разкъртиш плочките и дебелата тръба към високата линия е топла, а тази към ниската, не е топла, можеш да се закачиш към горната линия. как ще стане това обаче? Ами трудно е. Ръждясали тръби на цол, цол и четвърт. Трябва да се говори все пак с управителя и в деня на ремонта да се спре топлата вода и рециркулацията и на двете линии. На високата линия, да се среже тръбата и с два компенсатора или някакъв вариант със скоба да се вземе отклонения за твоя водомер.. Тогава трябва да се откачи старото захващане от ниската линия и отклонението да се затапи.

Относно банята, забравям я, но въпреки това предполагам, че е през коридора в другия край на апартамента. Може от там да се хване една тръба Ф20 и на скобички по тавана и да влезе в кухнята. Така затапваш само старата тръба на кухнята и връщаш водомера на ВиК да ти закрият партидата
jekasus - майстор
Щом му идва топла вода, значи има циркулация.
Пробвал с тел да отпуши, значи е минала през запушения отвор, който не е повече от 3-4 мм.
Просто си има вътрешни наслоявания по тръбата за топлата вода от тройника на щранга.
Нормално да се случи за 30 години...
krasi92 - майстор
jekasus написа:
Щом му идва топла вода, значи има циркулация.
Пробвал с тел да отпуши, значи е минала през запушения отвор, който не е повече от 3-4 мм.
Просто си има вътрешни наслоявания по тръбата за топлата вода от тройника на щранга.
Нормално да се случи за 30 години...
И съседа от долният етаж няма .
jekasus - майстор
Няма, щото не ползва.
Тук вече написаха за двете линии за гореща вода в един висок блок.
Ако всички на единия щранг имат проблем, значи е във него, ако не - значи е в отклонението до водомера, обикновено банално излиза вентилния кран, който е не е сменян от 30 години и е задръстен със всякакви утайки или песъчинки.
preslav - майстор
Авторът ми се струва леко надървен, а когато си наведен не е добре и да си надървен. Къртене му е майката, после идва циВрата за "хващане" на вода от съседен щранг или "рециркулация" - има начини, но ще се въздържа! Човекът е решил, че с малко питане и повече упоритост сам ще си реши проблема - както обикновено някой вече си е навил нещо на пръста, а после търси потвърждение във форума на щурите си идеи, снимки не трябвало, комшиите нямало да се съгласят, горе имало, ама долу не се знаело, предишните били правили проби, сегашните хвърляли на боб, от ВиК не разбирал, но с космически технологии се занимавал - смешна работа е да питаш на къде се движила водата, ами от Север на Юг или от София към Бургас, дали има значение в случая.
Загубих си времето, ама поне си начесах езика щото никога не съм чувал за тефлонови тръби, за водовземане от тръби под налягане, за нипел, коляно, холендер и т.н.
Ти се опитваш да му помогнеш, да му дадеш някаква идея, а то през цялото време ти обяснява как това или онова нямало да стане - неее, бедността не е порок, бедността е най-големият порок - щастлив съм, че не живея в блок, който побира едно село!
preslav - майстор
jekasus написа:
Няма, щото не ползва.
Тук вече написаха за двете линии за гореща вода в един висок блок.
Ако всички на единия щранг имат проблем, значи е във него, ако не - значи е в отклонението до водомера, обикновено банално излиза вентилния кран, който е не е сменян от 30 години и е задръстен със всякакви утайки или песъчинки.
Не си хаби думите, кранът може да е отворен, но човекът да е задръстен, за мисловният процес не е нужно да коментирам!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Прокарване на нов водопровод за топла вода в 14 етажен блок" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: