• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
iliya_i - майстор
montoya написа:
Странна работа :? Няма рециркулация, студената вода идва отгоре, нямам повече идеи просто
Може рециркулацията да минава през подпокривното и да слиза от друго место.
Но не виждам причина, първо да не се провери за запушване в отклонението към неговия апартамент. Горният има топла вода - значи не е запушен щранга. Не е чак толкова сложно. Има ли основателна причина да се приемат приказките на предишния обитател за чиста монета?
arxd129 - специалист
iliya_i написа:
Може рециркулацията да минава през подпокривното и да слиза от друго место.
А защо "топлата" тръба T не е топла. Днес специално е неделя. Все някой някъде ползва топла вода.
iliya_i написа:
Но не виждам причина, първо да не се провери за запушване в отклонението към неговия апартамент.
Вече свалих водомера. Спирателният кран е сферичен. И си работи. Но водата - като ракия от казан. Не е проблема в крана.
iliya_i написа:
Горният има топла вода - значи не е запушен щранга.
Никак не е ясно откъде има вода горния. Има. Но не знае откъде. И не го интересува. След като моята захранваща тръба е студена - значи горният не взема от нея. Ако вземаше - и при мен щеше да дойде за час и половина. Нещо повече - аз останах с впечатлението че моята 'ляяятна' ракия идва отдолу. Вече споделих защо така мисля.
iliya_i написа:
Има ли основателна причина да се приемат приказките на предишния обитател за чиста монета?
Аз имам причина да ги приема за чиста монета. Определено, да.
montoya - майстор
arxd129 написа:
А защо "топлата" тръба T не е топла. Днес специално е неделя. Все някой някъде ползва топла вода.
Може и да ползва някой, може и да не ползва, липсата на рециркулация обяснява студената вода по топлата тръба до някъде. Ама не мже толкова тъпо да е направено
krasi92 - майстор
14 етажа без рециркулация и поне по две отделни линии за топла и две за студена няма как да се случи.Ако съседа от горния етаж не ти даде достъп да вземеш топла вода от линията която започва от него само делиманото ти е спасение и на теория и на практика.Хем евтино хем бързо.
arxd129 - специалист
montoya написа:
... липсата на рециркулация обяснява студената вода по топлата тръба до някъде. ...
По-притеснително е това, че в тръбата за топлата вода няма дори студена вода. Всъщност има: колкото ракия. А защо е колкото ракия - никой досега не пожела да предположи.
montoya написа:
....Ама не може толкова тъпо да е направено
След като не може да е направено толкоз тъпо, значи че не е направено тъпо. Било е направено, работило е. Въпросът е защо сега не работи.

А пък аз отново да поставя въпроса: Накъде тече топлата вода в случая ми - нагоре или надолу. /В този въпрос се "крие ключа от бараката"./
arxd129 - специалист
krasi92 написа:
14 етажа без рециркулация и поне по две отделни линии за топла и две за студена няма как да се случи.
Няма ли? Явно има! Въпросът е не дали се е случило, а как се е случило. Въпросът е как студената вода отиде до десетия етаж, за да се върне до деветия. Въпросът още е и за посоката на топлата вода... Много въпроси станаха
krasi92 написа:
Ако съседа от горния етаж не ти даде достъп да вземеш топла вода от линията която започва от него само делиманото ти е спасение ...
Съседът от десетия етаж не е длъжен да прави нищо за мен. А и аз нямам право да искам той да си кърти стените за да мога да достъпя до неговата топла вода във вертикалния колектор. Но да Ви попитам за следното: Бихте ли споделили мнение дали вертикалният колектор с тръбите е достъпен през подпокривното пространство - от там да ми е точката на топловодовземане, и чрез тръби с алуминиева вложка да докарам тръба с топла вода до кухнята ми? Предварително благодаря за любезния отговор!
kozl - майстор
Направи списък кои кухни по вертикалата имат и кои нямат вода от най-ниския до последния етаж.
На колко години е блока (на 32 г. поцинкованите тръби особено на топлата вода са за сменяне :? )? Тръбите са поцинковани, а след 10-тата година вече са полепнали вътрешно с наслагвания. При който и да е ремонт от вибрациите при къртенето наслагванията се отлепват и вероятно някъде има запушване.
Не мога да допусна водосточните тръби да са тенекиени и да са вътрешни. Може да са тръби за вентилация. Може да е защита на топлоизолация, но малко вероятно, защото не съм срещал никъде това да се прави за вътрешни тръби.
Явно има пространство, което е предвидено за вертикални щрангове. Въпроса е дали има замонолитка към стоманобетоновата плоча на всеки етаж :? Ако има няма как да се спускат тръби м-у етажите без къртене.
Последна промяна от kozl на пон фев 06, 2017 12:30 pm, променено общо 1 път.
preslav - майстор
arxd129 написа:
montoya написа:
...Няма логика двата отделни щранга /на ниската и високата линия/ да са с една обща тръба за рециркулация, освен ако тръбата за топлата вода на ниската линия не отива до последния етаж и там да е свързана с рециркулацията. Може и така да са го изпълнили, въпреки, че е малко вероятно, но пак трябва да се погледне някакъв чертеж или някой запознат с инсталацията на блока
Мдааа. Вероятности... предположения...домоуправители....Чертежи! Тъжно ми стана. И знаете ли защо!
След направен оглед през един малък отвор, във вертикалния колектор има следните тръби:
- една тръба ф110 ПВЦ- канал /идва от горния етаж минава покрай кухнята, обира канализационните води и отива към долния етаж/;
- две тръби ф100 от поцинкована ламарина - предполагам водосточни;
- една тръба ПВЦ за отдушник - ф125;
- една тръба 3/4 цола поцинкована към която е свързан топлия ми водомер. Идва от долу и отива нагоре. Или обратното. Не е ясно. Нека условно наречем тази тръба Т;
- една тръба 3/4 цола поцинкована която влиза в студения водомер. Идва ОТГОРЕ. И НЕ ОТИВА надолу. Да, идва отгоре. Следва коляно към моя апартамент, минава през стената ми и следва моя водомер за студената вода.
Няма повече тръби.
Относно тръбата Т: Пуснах топлата вода в кухнята. За около час, час и нещо. Да припомня, че тече колкото ракия от ракиен казан. След час и нещо, изтичащата вода стана леееко топла. Лятна вода... не повече. Успях да опипам тетката на тръбата Т. Под тетката тръбата Т бе по-топла, отколкото над тетката. Разликата е много-много малка. Едва доловима. Дано не ме е заблудила чувствителността на ръката ми.

Та... при тез новоустановени обстоятелства, отново искам да помоля за идеите ви относно начин за прокарване на нов водопровод за топла вода до 9-тия етаж в 14 етажен блок. Коя според вас е най-близката и достъпна топловодовземна точка. Благодаря.

PS.
Как преценяте, моля, дали в някоя от т.нар. от мен водосточни тръби няма топлоизолирани тръби за студена и/или топла вода. Откъде-накъде студената ми вода ще идва от десетия етаж! Как отиде то там!
Би трябвало преди, а и след всеки водомер да имаш спирателни кранове. Освен евентуално запушване на цедката на водомера може да се окаже, че някой от спирателните ктранове по линията на топлата вода е сдал багажа. Особено неприятни са сферичните кранове, къса им се щока и не върти сферата, ако не е сферичен крана има вероятност гумичката на другия да е раздута от температурата и пак да не отваря.
arxd129 - специалист
kozl написа:
Направи списък кои кухни по вертикалата имат и кои нямат вода от най-ниския до последния етаж.
Простете невежеството ми, но не мога да разбера смисъла на предложението Ви. Не мога да вдяна...
kozl написа:
... Може да е защита на топлоизолация, но малко вероятно, защото не съм срещал никъде това да се прави за вътрешни тръби...
И аз изразих съмнение, че в тенекиените тръби, които едва достигам и напипвам с ръка може да има топлоизолирани водопроводи. Ама никой не потвърди това ми предположение... И аз реших че съмнението ми е неоснователно.
Сега Вие като ме насочвате да мисля пак в тази посока...Притеснява ме това, че ако евентуалната топлоизолация е изпълнена със стъклена вата. ..Целият апартамент ще се напълни със стъклени иглички..Ужас. Нямат изчистване.
kozl написа:
Въпроса е дали има замонолитка към стоманобетоновата плоча на всеки етаж :? Ако има няма как да се спускат тръби м-у етажите без къртене.
Къртене къде! Как да къртя във вертикалния колектор! Напречното сечение на колектора е 150/25 см. Никакво къртене не може да става в етажите на съседите от 10-тия до 14-тия етаж. Дано няма замонолитка между етажите.
krasi92 - майстор
Между етажите няма проходи а са правени дупки само за тръбите-поне други не съм срещал.Сори гринго но общи части общо решение-смяна на щтрангове или делиманото.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Прокарване на нов водопровод за топла вода в 14 етажен блок" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: