Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
djendov - специалист
Имам парцел в гр.Варна кв.Изгрев.
В момента се снабдявам с вода от кладенец в съседното място, но ми се иска да стана независим от комшията.
ВиК частниците край мен искат 2500лв за да ми пуснат 1 тръба. Ще поливам доста, ще пълня басейни и май ще е добре да не съм към ВиК.
Интересно ми стана обаче, че като гледам цените - около 100 лв на метър, без гаранция за вода, се оказва, че 30-40 метра сондаж би ми струвал над 4к.
В продавалника обаче има обяви за мобилни машини по 7-8 хиляди лева. Дали не е по-добре да взема една такава, да дупча двора докато излезе нещо и после да я продам? Така ще мога да направя и 2 сондажа, ако първия не излезе нищо.
Още един плюс е, че тая машина примерно пробива до 60 метра...
Дали може да се справи човек, или е някаква ядрена физика и трябва магистърска степен?
Пример за една машина:
https://www.olx.bg/ad/sondazhna-mobilna ... e80b1ab2a1
lov - майстор
Я вземи че позяпай малко клипчета.
https://www.youtube.com/results?search_ ... 0%B8%D0%B5
В такива пясъчно глинести почви както при теб си дупчат 50 метра за един ден. И не иска кой знае каква цена за оборудването. Стига както казват те ръцете ти да растат от правилното място. А иначе в тубата имаше и едни други клипчета на един пич дето ги учеше по Мексико да правят такива сондажи с пластмасови тръби. Че даже и в место електрическа помпа един помпеше с ръчна и то пак направена от такива тръби.
Аз това лято съм се навил да пробвам на вилата по същия метод. Сега се оглеждам по вторични суровини за подходящи тръби за щангите.
djendov - специалист
Точно тея в мексико, дето пускат през пвц тръбата вода ме запалиха, но явно съм се объркал, че при мен има много камъни...
Търсих и някакъв геоложки доклад, да знам с каква почва ще си имам работа, но не успях да открия.
Кладенеца, който ползвам е 20 метра, а водното огледало е на 17-тия метър. Предполагам за сондаж ще станат поне 40. Чета, че не трябва да пробивам водоплътния слой, че щяла да замине водата. Имам помпа, имам маркуч, май ще взема една пвц тръба, ще и усиля върха, и ще видя дали се получава нещо.
lov - майстор
То и при тях се случва да нацелят камък ама преди да почнат нова дупка с разни топузи с конус се опитват да го набият на страни и в повечето случаи успяват.
Ползваш пък устълъците от тази тема. :lol:
https://www.youtube.com/results?search_ ... 0%B8%D0%B5
А понеже рядко се споменава за използването на сондажен разтвор кога пясъка е тежък и трудно се изважда са му намерили чалъма пак на тънко. :) бентонитова глина дето се продава като котешка тоалетна. Едно чувалче е 5 лева и ходят най много 2 за сондаж.
А относно тръбите мислил съм със стъклофибърен полипропилен. Цената му падна драстично, а техните PVC тръби са по дебелостенни и по здрави.
sinfon - специалист
djendov написа:
Ще поливам доста, ще пълня басейни и май ще е добре да не съм към ВиК.
Нали знаеш, че ако консумацията в сондажа ти е над определена(не помня точно колко вече беше по закон) трябва да се регистрира и да плащаш и за него? Хората по света страдат от липса на чиста вода, а ти ще я ползваш за басейна и да си бил поливал. Като имаш пари за басейни, имаш и 2500лв за тръба към ВИК.
hidrazin - майстор
Зеленфон пак се изходи по въпроса. Естествено без да има и бегла представа от нещата.
Както винаги де... :lol:
:partyman:
Zoro5 - специалист
От това по-тънко няма: https://www.youtube.com/watch?v=0N_KOvd ... go84wYaCBK
Ако си як, тъп и упорит - дълбоко ще стигнеш! (тъп не е задължително ,но понякога помага). :)
Таксуването започва от над 10м3 на ден, което хич не е малко! Поне така беше преди, не знам дали има промяна.
vsm - напреднал
Това с котешката тоалетна /бентонит/ имам комшия който за 16 метра сонда само,
от две години му се плаче! Филтри през 5 дни на хидрофора чисти и мърмори.
И то филтри които се почистват! Иначе не сменяеми цифрички. #-o
djendov - специалист
Голямо блъскане с това желязо. Пък тоя явно има кръст от стомана. Като го гледам как се навежда и колко е дълбока дупката, чак мен ме заболя!
Аз още не мога да проумея, как се продава мобилна сонда за 7000 лв, а ще ми искат 3000 за една дупка, дето я излезе, я не!
Сега започнах да гледам тези ПВЦ тръби, дето им пускат един маркуч вода и един въздух и само въртят наляво-надясно. Май ще почна с 4 цола до където стигна, после в нея по-малка и т.н. По клиповете всичко излиза нагоре, ама ме притеснява, че от кладенеца имам само 2 кубика вода преди да го пресуша. А спреа ли да помпя вода, сигурно бързо ще се запуши обсадната тръба. То май докато не пробвам...няма да разбера. Мога ли да ползвам вибрационна евтинийка да надува вода в тръбата докато сондирам, или ще изгори? Не, че е скъпа, ама зорлем да я моря...
Zoro5 - специалист
djendov написа:
..Аз още не мога да проумея, как се продава мобилна сонда за 7000 лв, а ще ми искат 3000 за една дупка, дето я излезе, я не!
Дупка в земята е едно, а готов сондаж - съвсем друго! Тези 100лв/м предполагам са за готов сондаж с все обсади,филтри, продухване и т.н. Ти хубаво ще я купиш тая сонда ,но дали ще успееш да я продадеш? И не е само дупченето, после има една камара тънкости. Да не се преквалифицираш зорлем в сондьор? Ще те питаме тогава колко ще вземаш на метър. :)

Тема "Да платя за сондаж, или да купя сондажна машина?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: