Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте,
В момента имам "направи си сам" ходрофорна система на вилата. Състои се от:
- потопяема помпа тип бибо в кладенец(райдер) 250w. Кладенеца е дълбок 9м и има постоянно ниво 3м.
- разширителен съд -80л тяло от нъждаем бойлер
- персостат за регулиране на налягането и вкл. изкл. на помпата
Необходима ми е по-мощна помпа и по-качествена поради причината, че лятно време поливам градина с капково и тревата с пръскачки и в същото време няма никакво налягане в къщата.
Та моля за съвет каква потопяема помпа ми е необходима, която след като създаде налягане в системата и изключи персостата да запзва налягането - тоест водата от от разширителния съд да не се източва обратно в кладенеца.
Кладенеца е 9м дълбок, а къщата е 2 етажа с приблизителна дължина на водопровода 30-40м.
Каква мощност да бъде, на колко метра да качва и може ли да е от тези, които са с поплавък?
romanpm - майстор
Примерно тази
http://pestimenergia.bg/product/28/poto ... twu-4.html
Като трябва да монтираш и разширителен съд https://www.google.bg/search?q=%D1%80%D ... 80&bih=894, а не бойлер .
Той не върши тая функция защото разширителния съд има гумен балон надут с въздух който изтласква водата когато помпата не работи :wink:
Мерси за отговора.
Дали има по ефтин вариан, разбира се от добър производител.
А относно тялото на бойлера-едната тръба е запушена, а другата е включена към водопровода. Тялото е пълно с въздух, а не вода и когато се включи помпата, тялото започва да се пълни отдолу, нагоре. Въздуха се компресира в горната част на бойлера и създава налягане. Като пусна водопровода водата тече 2-3 минути с добро налягане преди дс се включи помпата. Мисля, че не е необходимо да се харча и за разширителен съд.
kozl - майстор
Дали има трабант като Мерцедес :?
Като се появат у форума едни мислители..... Що питаш като си имаш отговор за всичките си въпроси. То за да правят разширителните съдове (РС) с мембрана има някаква причина за това. Иначе от къв зор да оскъпяват с допълнителна мембрана. Тука е мястото за вица за Ганьо и капана за мишки.
2 етажа по 3 метра = 6 м. Ако терена е равен още 3 до нивото на водата станаха 9 м геодезична височина. За капково още 10 метра и за загуби в трасето :? Още 5 м=24 метра. Това е напор. Дебита не знам колко ти трябва. Нямам идея. Виж си дебита на вибрационната помпа и прецени колко повече искаш и така ще търсиш помпа с напор 24 м и желания от теб дебит.
Цената е друг определящ фактор, според който може да излезе по-евтино с потопяема помпа с малък напор + буферен съд и евтиин китайски хидрофорен комплект.
Според зависи от критериите и варианти разни.
За да не ти се връща водата в кладенеца се добавят ОК (обратни клапи) преди входа към РС. Има с пружина има и гравитачни. По мои сведения гравитачните са по-убави оти пружините на другите след време се скапват. Но ако водата има склонност към отлагания по добре с пружина и по-честа смяна.
vinkelmen - специалист
Предполагам, че Ясен.Д е с вибрационна помпа RD-WP18 или RD-WP19, на които дават максимален дебит 18 л/мин. - доста скромно пред вид описаните обстоятелства.
Не бих препоръчал помпа от типа предложен от romanpm, тъй като това са сондажни помпи и се нуждаят от определена скорост на обтичане за охлаждане на двигателя (за този модел е 0,08 м/сек.). Предвидени са да работят в диаметър до 220 мм, а при по-голям или при хоризонтален монтаж се поставя мантел (кожух, който "имитира", че помпата е в тясно пространство).
За това помпите за кладенец са с принудително охлаждане на двигателя - водата постъпва в корпуса, обтича двигателя и го охлажда. За конкретния случай бих препоръчал такава помпа - http://vodnipompi.bg/index.php?route=pr ... duct_id=83 - дебит до 80 л/мин. и напор до 42 м., преминаване на твърди частици до 1,3 мм, поплавък за защита от сух ход, 10 м. кабел.
Относно разширителния съд - идеята на EPDM мембраната е именно да отдели въздуха от водата, защото има навика да се разтваря в нея. За нуждите на едно домакинство, обикновено е напълно достатъчен съд с обем 24 л., по-рядко 50 л.
Възвратния клапан е задължителен за да не се източва водата от системата обратно в кладенеца. По мое мнение, ако е качествен, за конкретната ситуация, няма значение дали е с пружина или не. Гравитачния трябва да бъде монтиран вертикално, а другия може във всяко положение.
torbalan - Дървен философ
Има що-годе читави китайски помпи... Но трябва да се купи от място, където дават гаранция...
Благодаря за отговорите. Аз имам разширителен съд 25л, но си мислех, че ще е малък.

Тема "избор на потопяема помпа за хидрофорна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: