• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
veneta_123 - напреднал
Здравейте на всички. Бих била много благодарна ако ми помогнете със съвет за следния проблем:

Искам да сменя батерията на чешма в къща строена през 80-те години. Вече трети ВИК - майстор ми отказва с обяснението "Не може" и уточнението, че разстоянието между тръбите, когато е строена къщата и сегашния стандарт на батериите за чешми е различен. В допълнение един от ВИК-майсторите ми обясни, че е невъзможно и, защото към батерията има монтиран кран за пералня (снимка по-долу) и за това не могат да се използват S-образните приставки, които позволяват батериите да се нагласят към тръбите. Друг майстор ме посъветва да търся по битаците стара батерия за чешма, но как да съм сигурна, че няма да ми продадат фалшива или развалена. Сегашната батерия капе непрекъснато, десетки пъти сме сменяли кранчета, патрони и пр., но просто не става. Последно днес майка ми ми звъня притеснена да ми каже, че се процежда струйка и не може да я спре. Не държа да е естетически красиво. Просто търся работещо решение.
VLADO66 - майстор
Пробва ли да смениш главите на батерията с керамични такива?
nikolson - майстор
Снимка, естествено, няма.
Не мисля, че няма начин. Въпросът е, колко напред може да излезе чучура, за да попада водата пак в мивката. За да има кран за пералнята, предполагам на другата тръба е завито удължение. Ексцентъра се завива на неговото място.
Вероятно могат да се намерят и други решения.
Един съвет. НЕ СТЯГАЙТЕ (НОВИТЕ) БАТЕРИИ, КОЛКОТО ВИ СТИГАТ СИЛИТЕ.
marian1 - майстор
Ами няма много варианти за вас... нооо
не сте казали от къде капе - има вариант за ревизия на цялата батерия с подмяна на всички О-пръстени, но щом е стар смесителя - мисля че ако купите истински глави, а не масовите ( китайски), ще стане.
Търсете глави на видима - те са качествени - ( това в случай че капе от крановете) или ако капе отзад на смесителя (гайките) - там има за смяна едни тефлонови пръстени.
Глава + кранче към 8 лв бройка.
Най често главите се скапват от презатягане (механизма не се движи плавно, и работи на тласъци) и износени уплътнения - това са причините за теч от смесител.
Какво като купите стар друг смесител... той иска отново ревизия и подмяна - освен ако вашият не е спукан някъде, всичко друго е излишно.
Другия вариант сигурно сте го чули - малко разкъртване
inspo - майстор
Има и вариант за смяна на леглата или райбероване на същите .
http://fimi2004.com/index.php?route=pro ... ct_id=2611
Намерете си читав майстор.
veneta_123 - напреднал
VLADO66, не знаех, че съществуват такива. Универсални ли са? Ще опитам.

nikolson, снимка няма, защото не предполагах, че отново ще се развали след като вчера е идвал ВИК - майстор, а аз не съм там. Майка ми днес ми звънна и аз пиша леко отчаяна. Иначе останалите Ви предположения са верни. Има и удължител на другото кранче. Чучурът може да се удължи още. Мивката е дълга и широка. От онези старите, отлетите. Уж не стягаме много, но иначе капе упорито.

marian1 , капе от чучура. По-често, когато спираме кранчето за студена вода, но и, когато спираме кранчето за топла. Бихте ли ми пратили линк на частите, които визирате. Що се отнася до малко разкъртване - съм съгласна, но ВИК - майсторите твърдят, че ще стане само с ГОЛЯМО разкъртване, за което в момента не мога да отделя средства. Иначе бих изкъртила около тръбите, за променя тяхното разстояние.
veneta_123 - напреднал
inspo написа:
Има и вариант за смяна на леглата или райбероване на същите .
http://fimi2004.com/index.php?route=pro ... ct_id=2611
Намерете си читав майстор.
Ох, най-трудното. двама от майсторите, които идваха работят за ВИК - Димитровград. Третият беше млад, но препоръчан от Хасково. Не знам как да го намеря. А това легло за батерия къде се намира? На кранчетата или там, където се смесват студена и топла вода?
marian1 - майстор
Ами вече в темата има всичко необходимо:
Владо ви изпрати линк с модел на керамична глава, аз визирах обикновенната - има я на същия сайт, с цена 6.60 (без ръкохватки)
За уплътненията отзад на гайките ( понеже не знам дали ще намерите някой да ви ги райберова - има специален инструмент) inspo ви е показал частта която захваща гайките към смесителя - слагат се с уплътнение
Мисля че ако купите нови глави, един модел от нас посочените, и ако с пръст проверите отзад леглата - където гумичките контактуват с частта която inspo ви е посочил (легло) - и няма някакви повреди - смесителя ще стане като нов. А ако все пак не ви е проблем, сменете и леглото ( частта която inspo ви е показал) тогава смесителя става чисто нов.
Няма нужда чак от някой специалист за цялата тази работа... не е совалка, трябва един раздвижен ключ и един шестограмен ключ за цялата смяна...работа за 20 мин

П.С. леглото се завива отзад на смесителя - то прикрепя гайките към смесителя
radius - майстор
След описанията, смятам че или леглата са с язви и трябва да се райбероват или сменят с нови.
Ако се оттича на капки е много вероятно гумения пръстен в основата на чучура да трябва да се подмени, защото от там взима въздух, а отпред изтича водата събрана в чучура.
  • 1
  • 2

Тема "Проблем със смяна на батерия за чешма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: