Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nobreak - специалист
Здравейте. Ситуацията е следната. Имам вила на около 90 м от течаща рекичка. До вилата имам денивелация някъде около да кажем 40-45 градуса най много. Понеже кладенците ми имат по 400 л вода и свършват, съм решил да прекопая и да пусна една тръба 25 или 32 мм до вилата, но срещам трудности в технически план, относно помпата, която да си взема. Дайте някакво предложение в ниския и средния ценови клас, който да ми свърши работа. За предпочитане да е електрическа помпа за външен монтаж - потапящите са за прекалено чиста вода и с тези характеристики са скъпи, а и трябва да я монтирам във водоизточника и да сложа охрана да я пази:) От евтините центробежни помпи с по голям напор са моделите, като този на снимката - 1", но им дават макс напор 45-60 м, като тези с 45 м дебита е 60 л/мин, а тези с 60 мнапор - 40 л/мин....
Прикачен файл:
bfb1bb2dc6ecd0a93264e66ad2e44e1a.jpg
Според вас тази помпа ще се справи ли, примерно ако я смъкна на 3/4". Някъде четох, че можело да се монтират една след друга, като изхода на едната влиза във входа на другата и да работят последователно, като по този начин се вдига напора....но пък тук едни специалисти ми казват, че не се правело така, а с междинен резервоар....
Krass - майстор
1. Денивелация не се мери в градуси, а в метри.
2. Вместо да купуваш 2 помпи вземи си една с 2 турбини. WILO имат такива.
dragozow - майстор
Проблема по-скоро ти е да не ти откраднат помпата. Иначе една сондажна с 10 бара налягане ти върши работа, струва 350 лв, говоря за добро качество, защото в OLX ще намериш и за 100 лв, но са скапани. Тези райдерки са възможно с най-лошото качество, половината са с алуминиеви намотки.
nobreak - специалист
Krass написа:
1. Денивелация не се мери в градуси, а в метри.
2. Вместо да купуваш 2 помпи вземи си една с 2 турбини. WILO имат такива.
Благодаря ти за забележката, написал съм го за да ориентирам хората за какво става дума...човек няма как да знае всичко.
dragozow написа:
Проблема по-скоро ти е да не ти откраднат помпата. Иначе една сондажна с 10 бара налягане ти върши работа, струва 350 лв, говоря за добро качество, защото в OLX ще намериш и за 100 лв, но са скапани. Тези райдерки са възможно с най-лошото качество, половината са с алуминиеви намотки.
Дай ми линк, може и на лични, ако има притеснение за реклама. Ако имаш в предвид SKM150, притеснява ме на тези 110 м каква струйка ще тече? В смисъл да не е 5 л в минута :) Другото, което ме притеснява е чистотата на водата. По принцип е поточе и се вижда сравнително бистра...
Krass - майстор
Добре де, колко метра е денивелацията. Ако е 100 метра и 5 л/м няма да имаш с тази помпа.
шоп - майстор
[quote="nobreak" Ако имаш в предвид SKM150, притеснява ме на тези 110 м каква струйка ще тече? В смисъл да не е 5 л в минута :) Другото, което ме притеснява е чистотата на водата. По принцип е поточе и се вижда сравнително бистра...[/quote]

Ако може да се ориентираш по диаграмата Н/Q ето ти диаграмата. Демек ще имаш около 1800 литра на час при деневелация 40 метра.

Мен ме притеснява охлаждането на помпата, все пак това е сондажна помпа. Не би трябвало да има проблем в река и студена вода, но знае ли човек...

Прикачен файл

skm skt wykr.jpg
skm skt wykr.jpg (94.19 KиБ) Видяна 1770 пъти
dragozow - майстор
Ако е във вода се охлажда, иначе и със 150 м напор имам, но няма да е нужна, няма и да е евтина. Кажи колко е далече от реката и колко е денивелацията. Точно SKM 150 имам предвид.
nobreak - специалист
dragozow написа:
Ако е във вода се охлажда, иначе и със 150 м напор имам, но няма да е нужна, няма и да е евтина. Кажи колко е далече от реката и колко е денивелацията. Точно SKM 150 имам предвид.
Според google earth денивелацият е 9 м и разстояние 100 м, макар мен да ми се вижда много тая денивелация, аз не бих дал повече от 6 м и разстоянието го меря около 90 м ама окото може да лъже. Какъв дебит да очаквам от skm 150?
dragozow - майстор
Над 40 л/мин или там някъде, защото има загуба и по тръбите. За 100 метра ти трябва кабел 4 х 6 мм2 и задължително защита от пад в напрежението.

Изображение

Имай предвид че кабела струва повече от помпата и е магнит за тези, които си берат бакър.

Тема "Казус с водна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: