Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
шоп - майстор
nobreak написа:

Според google earth денивелацият е 9 м и разстояние 100 м, макар мен да ми се вижда много тая денивелация, аз не бих дал повече от 6 м и разстоянието го меря около 90 м[quote="nobreak"

Имам вила на около 90 м от течаща рекичка. До вилата имам денивелация някъде около да кажем 40-45 градуса най много.

И кое е вярно последно?

60 метра денивелация или 9 метра?
nobreak - специалист
шоп написа:
nobreak написа:

Според google earth денивелацият е 9 м и разстояние 100 м, макар мен да ми се вижда много тая денивелация, аз не бих дал повече от 6 м и разстоянието го меря около 90 м[quote="nobreak"

Имам вила на около 90 м от течаща рекичка. До вилата имам денивелация някъде около да кажем 40-45 градуса най много.

И кое е вярно последно?

60 метра денивелация или 9 метра?
Не съм писал никъде за 60 м денивелация, според мен казах е около 6 м, а според гугъл 9 м. Днес ще огледам пак.
dragozow написа:
Над 40 л/мин или там някъде, защото има загуба и по тръбите. За 100 метра ти трябва кабел 4 х 6 мм2 и задължително защита от пад в напрежението.

Изображение

Имай предвид че кабела струва повече от помпата и е магнит за тези, които си берат бакър.
В мястото до което минава рекичката има стълб и в момента го стопанисвам, от там ще взема ток (ще слагаме електромер-кооперация е тока) кабела ще бъде не по дълъг от 10-12 м....
шоп - майстор
Противоречите си

Пишете вила на 90м. от реката с денивелация 40-45 градуса

по питагоровата теорема квадрата на хипотенузата е равна на сбора от квадратите на катетите.
От вашите данни излиза денивелация около 60-65м


ако е 6 м за какво пишем, всяка масова помпа върши работа.
nobreak - специалист
шоп написа:
Противоречите си

Пишете вила на 90м. от реката с денивелация 40-45 градуса

по питагоровата теорема квадрата на хипотенузата е равна на сбора от квадратите на катетите.
От вашите данни излиза денивелация около 60-65м


ако е 6 м за какво пишем, всяка масова помпа върши работа.
Разбрахме още във втория пост, че греша и денивелацията се дава в метри....да кажем, че гугъл е прав и е 9 м. Щом всяка масова помпа ще свърши работа, кажи ми помпа с напор 45 м ще стане ли и ако дава 60 л мин дебит, какъв ще е на 100 м? Как ще се отрази ако пусна тръба 3/4?
Krass - майстор
Ами Драгозов ти е писал. 40л. Но не слагай 3/4, а един цол, 32мм. Левче метъра.
nobreak - специалист
Krass написа:
Ами Драгозов ти е писал. 40л. Но не слагай 3/4, а един цол, 32мм. Левче метъра.
Драгозов ми отговори, но ставаше дума за скм 150, а колегата в предния пост каза, че всяка масова помпа ще свърши работа. Днес ходих на вилата и като гледам от моята вила смятам, че денивелацията е към 6 м. В такъв случай непотапяща центробежна помпа с напор 45 м и дебит 60 л/мин ще свърши ли работа и ако да, какъв дебит да очаквам? Защо да не смъквам на 3/4", че имам такъв маркуч в излишък?
Krass - майстор
6 метра денивилация можеш да я пренебрегнеш. Но 3/4 маркуч ще ти свали дебита с много. Може да се сметне от някой учил механика на флуидите. Аз не мога.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да не бъркаме понятията "3/4" маркуч" и "тръба ф25 ПЕ" - това са съвсем различни размери и пропускателна способност. Съгласен съм, че 6м напор на изхода на помпата е нищо и точно порадиа тази причина смятам, че ф25 на изхода е по-добре за работата на помпата, отколкото ф32 - за да не изпада в кавитация. Това е напорна помпа и при липса на напор на изхода има такава вероятност. ф25 е предостатъчен диаметър за 40л/ч
nobreak - специалист
LazarGanev написа:
Да не бъркаме понятията "3/4" маркуч" и "тръба ф25 ПЕ" - това са съвсем различни размери и пропускателна способност. Съгласен съм, че 6м напор на изхода на помпата е нищо и точно порадиа тази причина смятам, че ф25 на изхода е по-добре за работата на помпата, отколкото ф32 - за да не изпада в кавитация. Това е напорна помпа и при липса на напор на изхода има такава вероятност. ф25 е предостатъчен диаметър за 40л/ч
За коя помпа говорим за скм150 ли или за подобна от първия ми пост? Въпросът не е дали да дам 350 лв,а как да опазя помпата после, а такава помпа от първия пост (не на Райдер) мога да взема за под 100 лв.....
LazarGanev - "Велик майстор"
SKM 150 беше предложена поради факта, че всички, включително и аз, разбрахме грешно заданието, сега стана ясно, че изискванията са много по-малко и всяка помпа ще се справи. Аз съм на мнение, че под 100лв няма читава помпа, дори под 200лв трудно ще намериш, но и ти ще го разбереш след проба-грешка :)

Тема "Казус с водна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: