Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nautilus33 - майстор
Ами чудех се, дали няма да вземе да поддаде като стъпя отгоре и аз да помпя на ръчната помпа. Но щом казваш :)
Циментов капак не е вариант, защото искам с ламарината да стане цялото като един голям капак, и като реша да чистя кладенеца да демонтирам само смукателната тръба примерно и целяи капак барабар с ръчната помпа и мотора да се вдигат и да може да се слиза в кладенеца.
Здравейте! Има ли български специалист или практик, който да отговори на въпроса: Ако откриеш вода на 5-тия метър с малък дебит, но почвата надолу е тежка, трудно - ронлив камък - какво е правилното решение по-нататък???
plamen6703 - майстор
Почти всеки практик ще продължи да види какво е положението на шестия и седмия метър, иначе ще си остане само с догадките и няма да е сигурен :partyman:
plamen6703 - майстор
И дано откриеш вода да пълниш плувен басейн.. аз знам какво е да копаеш и да търсиш вода :) :partyman:
Taka и не разбрах, какво стана с кладенеца / сонд,тръба на питащия,,,ИМА ЛИ ВОДА или НЯМА и КАК си е решил проблема
КАКВО БИХ ДОБАВИЛ...виж сега има ли вода в кладенеца / пусни дълъг прът/ летва /, същото направи и в тръбата. Ако може виж и съседските кладенци.Кладенецът с бетонови гривни ли е, или граден с камъни / то се вижда /...Има ли място на къде да насочваш изпомпена вода, ако е да, намираш бензинова помпа 2-3 цола, пуска се смукателя с маркуча в кладенеца и помпиш докато нивото падне.На другия ден отново помпиш, като с кофа с въже ломбуркаш водата да се размътне от кал, утайки / помпата изсмуква всичко това /Мериш нивото, ако е затлачен все някой дамар се е поотпушил.Такааа, ако кладенеца е с гривни спокойно влиза човек вътре и изгребва пясъка,по едрите камъчета, няма да се срутят гривните...Лошото е ако е каменна зидария, тогава набиваш тръба ,както са описали колегите / подострен връх, тръба 2 цола , надупчена и пълна с едра сол, / и има два вариянта - пускаш в набитата тръба смукател с 3/4 или 1 цол тръба и на нея монтираш видата,... или, без смукател и тръба, на края на набитата тръба монтираш ръчна помпа и чрез нея подаваш вода към елпомпата / т.е. да се обезвъздуши/ и готово...Написах това, защото това лято по тези начини направихме помпи на мен , съседи и роднини...Дано съм бил полезен
пет апр 28, 2017 7:15 pmlov написа:
infomar написа:

Извинявай но с това категорично мнение явно си далеч от набиване на тръби и почистване на сондажи. Даже не си наясно с процесите какво се случва в един сондаж независимо с какво се изпомпва водата в него. А всъщност виждал ли си на живо една такава тръба подготвена за набиване.......................
Прав си, не съм виждал и не съм запознат с процесите за почистване на сондажни тръби. Ползвам кладенец.
Обясни ми по този начин който ти описа как ще се "продухат" водните жилки по които с години не е преминавала вода, за да се "отпушат" и отново да идва водата към сондажа.





По нашия край по точно поречието на реката най разпространение начин е просто набиване на тръба. Водоносния хоризонт варира в доста широки граници но обикновенно е 4-6 м но понеже е песъкливо с каса бира и стабилни комшии става бърже. :) Ня1кои имат дори по няколко в дворовете за да не разнасят маркучи а само помпата. Та докато свърши бирата тръбата е набита и от там почват мъките. Тръбата е разпробита в долния край на дължина около 50-60 см и всичката пръст пясък около тази част трябва да се изнесе на горе и да останат само едрите камъчета дето не могат да минат през отворите. В началото с турбинна помпа е невъзможно защото няма достатъчно количество вода и се почва едно клатене с ръчна помпа и дори се помага като се налива по край тръбата. А и трябва да се помпа бързо защото пясъка е тежък и като спреш това което е в тръбата се утаява на дъното и тотално я запушва. И после в началото пак зор. Ама то тогава компресорите бяха дефицит не че и маншона на помпата не се разкапваше. Но това е имало тогава с това се е правело. Та с въздуха сега е най безболезнено да се очисти. Пускаш да си бърбочи вътре и водата да се излива близо до сондажа или тръбата. Дали е набита тръба или е сондаж то е едно и също. Извадената вода се филтрира от горния почвен слой и се връща пак там. Колкото повече материал се изнесе толкова повече става кухината долу и толкова повече вода успява да се черпи.Кат стане с достатъчен дебит си слагаш помпата и те това е.
Аз не знам какво разбираш и под дамар. Това не е нещо по особенно, просто пласт с по голяма порьозност и изграден повече от пясък.Глината и скалите са водо не проничаеми. Като има движение на вода през него тя първо отнася по финните частици и неговата пропускливост се увеличава и на те това му викат отпушване на дамара. Става с черпене на вода а не с някакви заклинания или супер техника. Около тъбата се получава едно огромно гърне запълнено с по едри камъчета и те това е. Даже при много обилно черпене земята вземе че хлътне и се слегне от горе и се почва пак от начало но после е по лесно защото не се запушва напълно. Но оставиш ли го така след няколко години все едно от там не се е черпило вода.
И с кладенците е същото. Само че там наноса се утаява на неговото дъно и след време се запълва и се налага да се изгребе. Има вероятност в същия този кладенец нещата да са подобни. намалял е водонсния пласт, а и се е позатлачил и са предприели варианта да набият тръбата по на дълбоко. Много по лесен вариант от колкото чистене на кладенец
Здравейте! Попаднах на вас докато търся, колко време е нужно, за да се отворят жилите на "дамарите"? Изкопахме кладенец 5 метра и от два дни го източвам. За близо 4 минути дърпам 100 литра вода и после чакам около 20 за да се напълни отново. Досега съм го източвал към 15 пъти и ефекта е еднакъв! Ще съм ви благодарен ако ме светнете дали ще стане да се пълни по-бързо и колко време ще е нужно.

Тема "Проблем с кладенеца" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: