Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
днес изпаднах в доста глупава ситуация. Тръгнахме да монтираме една ръчна водна помпа на кладенец, като мислех всмукателната тръбва вместо поцинкована да бъде полиетиленова, хем по-лека, хем по-евтина и лесна за пускане/вадене, ако се наложи. Като отидох в магазина да взема тръба и съответно фитинги, ми казаха, че нямало как да се навие полиетиленов фитинг на поцинкования тройник. И се отказах. След това в нета, видях снимки на хора, който са монтирали полиетиленов фитинг(коляно) на ел. водна помпа. Та, да питам- е ли е възможно, и ще удържи ли резбата на полиетиленовия фитинг, тежестта на близо 4 метра полиетиленова тръба?
fbr - майстор
На моята помпа всмукателната тръба е 7 метра, плюс тежестта на смукателя, няма признаци за проблем по полиетиленовото коляно, вече над 10 години.
nautilus33 - майстор
Благодаря. Това исках да чуя :)
Antonii - майстор
То този тип помпи имат захват за въже.
Тежестта на тръбите, кабела и самата помпа трябва да се носи от въжето, а не от тръбите.
Освен, ако не е някакво промишлено изпълнение за дълбок сондаж, кадето вече тръбите са стоманени и могат да понесат тежестта.
Иначе по зададения въпрос както е казал човека преди мен не е проблем да се направи този преход.
jorkataG - специалист
Привет. Да ме прощава колегата съфорумец че ще ползвам темата но тя частично отговаря на търсенето ми.
Накратко искам такъв смукател
Изображение
да навия на такава тръба
Изображение.
Идеята е следната:
Да се вкара тръба 1" от този вид със смукател от този вид 1" в тръба-поцинкована 1 1/2.
Става въпрос за бита сонда с тръба 1 1/2".
Дайте идея как да направя малко резба на тръбата и на тази резба да навия този смукател и дали да ги залепя с течна стомана /лепи бронз ПВЦ и т н /
lov - майстор
На полипропиленова тръба съм пробвал и става този номер. Нагрявам с поялника часта върху която трябва да се завие металната резба и после на топло го навивам. Но без фанатизъм при стягането. Като поизстине развивам и слагам анаеробно лепило. Получената резба върху пластмасата визуално изглежда перфектна. Пробвал съм да нарязвам и резбата с плашка но не се получава добре. Трябва да спомена че съм го правил на неотговорни места от зор и държи. Правено е преди повече от десет години и за сега все още не е дало дефекти на налягане на водопровода.
Реално вкопано в стена и после замазано не бих рискувал макар че съм виждал в тубата клипчета където тестват подобни изгъзеци и се оказа че няма проблеми. И в твоя случай бих пробвал така и мисля че ще стане нищо че е полиетилен.
jorkataG - специалист
Свързвам двете теми но ми е интересно в тази тема
viewtopic.php?f=22&t=34644&start=20
дали на долния край на тръбата ПВЦ се монтирва те такова нещо -клапана от снимката ми
Багериста - специалист
Колеги прочетох бегло темата и изкам да ви споделя какъв опит съм правил и да ви кажа е доста сполучлив на 4,5 атмосфери съм го пробвал.Та така взимам полипропиленова тръба от тези които се лепят , с винторезката и правя резба навивам кълчища и навивам поцинкования железен чарк ,и няма опускане.Разбира се няма по добро от оригиналните връзки и захващания но понякога спасява полужението и то успешно.
jorkataG - специалист
Въпроса е на полиетиленова черна тръба на кангал. Имам поялник за полипропилен но дали ще стане да се нагрее с него полиетиленовата тръба и да я навия на детяйла за да си направи резба?
PCL82 - майстор
На скоро се върнах от Непал, една от най бедните държави в света, но Хималаите са там. Селските "водопроводи" представляват полиетиленови тръби, които хващат вода от близкия планински поток и лежейки край пътя направо на земята отиват по дворните чешми.
На местните не им бяха познати специалните фитинги за полиетиленови тръби. На места бяха ползвали поцинковани фитинги навити директно върху пластмасовите тръби. За муфи ползваха парче от следващия размер полиетиленова тръба-две парчета Ф20 влизат в парче ф25 и са забодени с по един пирон през тръбата, за да не се измъкнат. Пластмасата уплътнява доста добре към метала. Вярно тези връзки не работят при налягане по-високо от 5-10 метра воден стълб.

Тема "Захващане на полиетиленова тръба към поцинкован тройник?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: