Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Frysco - специалист
Реших да ги сменя сам. Причината е, че искам да налепим плочки, а инсталациите са дърти, при това канала доказано е спукан точно под тоалетната чиния-тия дни я сменяхме и го видях. Всъщност може и при смяната да се изтървали някакво парче и да сме го спукали ние, но няма значение. Чинията я закрепихме с два дюбела, за да се свали лесно.

Като първа стъпка си купих поялник, ножичка, три метра тръба ф20 и 15 муфи. Пет залепих вчера, но бяха много криви, обърнаха се пръстени вътре, въобще зле. Поразрових се малко в нета и видях някои готини идеи-първо, да си закрепя стойката на поялника за нещо масивно. Забодох я на дъската за фотоувеличителя (ползвам си го, ако някой се чуди). Блага работа, натискаш колкото си искаш. После, да си маркирам с шублера и маркер докъде трябва да я вкарам в муфата-чудо, няма вече обърнати пръстени отвътре. Почиствам тръбите и муфите със спирт. Пишеше да видя в инструкцията на уреда, колко време да топля тръбата и муфата, обаче в инструкцията на тоя райдър няма такова нещо. За сметка на това пише, че температурата е фиксирана, а той е с терморегулатор.
Настроих го на 260 градуса, но ще взема утре инфрачервения термометър от работата, за да видя толкова ли е.Държа ги по девет секунди, като първо нахлузвам тръбата и като вече наближи белега мушкам и муфата и после броя бавно до девет.
Вие кажете всичко точно ли е дотук, бъркам ли нещо, какво още да си купя... самия водопровод ще ходя в събота да къртя за да го разкрия и после ще преценявам какво да си купя. Ще сменям само часта от бойлера до чешмите и душа и евентуално до казанчето... мисля да ползвам от новия сорт стъклотнапълнени тръби и да сложа навсякъде за топла вода.
Ето снимки да видите как ми се получава... до края на седмицата мога да взема още муфи и тръба и да се доусъвършенствам.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

За канала доколкото видях, елементите само се сглобяват един към друг, имат си уплътнения и не искат някакво залепване, прав ли съм? Там какви специфики има? Някакви по специални инструменти трябват ли ми?
torbalan - Дървен философ
За канала има няколко вида тръби.

Най-евтините ПВЦ, но те не са подходящи за подземно полагане (поне така казват).
По-скъпо и по-здраво ПВЦ, което е подходящо за подземно полагане...
Едни гофрирани тръби, които са доста по-скъпи, но пък при малко пропадане само се мачкат, не се чупят... Аз сложих такива в участъка от тротоара до шахтата, защото в Козлодуй е нормално пътя да пропада...
Има и ППР за канализация, но тях само съм ги чувал, че ги има...

За канала най-важно е да го направиш така, че да не задържа никъде вода.... Тоест наклона да е постоянен.
Аз допуснах тази грешка на едно място и за няколко години се заби от утайки...
После къртене, копане, преправяне :)
За сега тече ;)

За спойките - справил си се екстра. :)
Frysco - специалист
Гледах в баухаус и бриколаж едни оранжеви, но не разбрах от какъв материал са, прилича да е ПВЦ.Имаха гумени уплътнения вградени... Трябва първо да разкъртя, да видя, какви са старите...
burkov - специалист
Онзи ден с един приятел оправяхе по спещност спукана тръба в едната баня.
Не запомних марката на тръбите, само че са чешки.

Той си извади таблица с времето за загряване, на различните диаметри.
Тук виждам че отговаря на това което правихме:
http://www.mplast.bg/app/templates/docs ... montag.pdf

Като съвет ми даде, при вкарване на тръбата в муфата, да не бутам до края, точно за да не се получи подвиване.
Дали е правилно или не, не мога да кажа, но факт е че нито една не се подгъна.
cat - специалист
Колега като копаеш канала за да няма пропадане на тръбите полжи 10 см трошен пясък вземи една трамбовка пачи крак и уплътни дъното на канала . Знам че на някой не му се дават между 50 и 80 лв за ден но става добре и спестява бъдещи ядове , също така след като наредиш тръбите напълни ги с вода и ги остави така да пренощуват .
Frysco - специалист
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И така, разкрих тръбите за водата, които ще сменям.За щастие мазилката е здрава и пораженията са минимални.Забравих обаче да измеря дължината и сега ще трябва да купувам с голям запас.Оказа се че е спукан само елемента на канала под чинията, колкото се може по внимателно разкопах и го извадих, ще сменя само него.Канала е на голяма дълбочина, отива към 30 см и надолу и е правен с много голям диаметър тръби.Вместо сифона в банята да се включва във Ф110 към клозета, клозета с Ф110 се включва във Ф140 на сифона... изпълняват е с някакви каменни тръби.

Тема "Водопровод и канализация в селската ми къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: