Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Jblaze - специалист
Днес се е появило сълзене от един преходник/удължител/муфа (не съм сигурен за точното име), който има видима пукнатина. Предполагам е между полипропиленов тройник (през който минава студената вода и през него се отклонява вода към казанчето) и мека връзка за тоалетно казанче. Лошото е, че тройника е зад плочки и не се вижда въобще. Плочките са изрязани минимално около преходника. Самият преходник (прилича на тази муфа нипел) е наполовина в стената и се подава около 1см навън от плочките и няма как да го захвана с раздвижения ключ. Площта е малка и гладка и ключа приплъзва. Пробвах да го развия като хвана с ключа все едно меря дебелината на стената, но ме е страх да не нараня резбата, въпреки че сложих нещо меко, за да я предпазя. Доколкото виждам вътрешната повърхност не е изцяло гладка, а има вътрешен 12-стен и се чудя дали има начин чрез него да развия преходника.
За по-добро разбиране прилагам снимка - тук.
Ще се радвам на експертното ви мнение и се извинявам за леко детските обяснения :).
iliya_i - майстор
Ми то това вътре е точно с тази цел направено. Завива се и се развива с шестограм.
Jblaze - специалист
Някой има ли идея колко мм е този шестограм? За момента го закрепих с изолирбанд и тефлонова лента колкото да пускаме водата за малко за през нощта и не искам да го развивам сега, за да премеря шестограма :).
Най-големият шестограм, който имам е 10мм, но предполагам е малък.
ulieliadi - специалист
Или 12 мм или 14мм. С други размери удължители не съм виждал.
Jblaze - специалист
Благодаря за включването, колеги. Утре ще потърся 12 и 14 мм шестограми.
Jblaze - специалист
Намерих шестограм 12мм и смених удължителя. Навих 5-6 оборота тефлонова лента по посока на завиване на гайка на резбата т.е. по часовниковата стрелка и стегнах доколкото мога. Лошото е, че между преходника и меката връзка към казанчето прокапа, а за беда свърши и тефлоновата лента. Беше късно и нямаше от къде да купя друга, та оставих за днес довършителната част.
Досега опитът ми се изчерпва с използване на тефлонова лента и не съм запознат с тънкостите/предимствата на другите материали. Затова реших да прочета мнения за използването на кълчища/лента/течен тефлон и се обърках още повече. Кое бихте ми препоръчали да използвам? Удачен вариант ли е да навия малко кълчища и след това лента?
Благодаря предварително! :)
bube760205 - специалист
Jblaze написа:
Намерих шестограм 12мм и смених удължителя. Навих 5-6 оборота тефлонова лента по посока на завиване на гайка на резбата т.е. по часовниковата стрелка и стегнах доколкото мога. Лошото е, че между преходника и меката връзка към казанчето прокапа, а за беда свърши и тефлоновата лента. Беше късно и нямаше от къде да купя друга, та оставих за днес довършителната част.
Досега опитът ми се изчерпва с използване на тефлонова лента и не съм запознат с тънкостите/предимствата на другите материали. Затова реших да прочета мнения за използването на кълчища/лента/течен тефлон и се обърках още повече. Кое бихте ми препоръчали да използвам? Удачен вариант ли е да навия малко кълчища и след това лента?
Благодаря предварително! :)
Достатъчно е само калчища..Аз по принцип не съм привърженик на тефлона,не всеки път върши работа..По добро от калчищата няма!Дори и да сълзи ,ще се закисне!
MamaMy - майстор
Към меката връзка ако е с гайка тип холендър, не трябва да навиваш нищо. Тя уплътнява с челно уплътнение и колкото и да мацаш по резбата ефекта ще е все по лош. Смени си гумичката вътре в меката връзка. Ако пък меката връзка завършва с накрайник с външна резба, спокойно може да ползваш всички изброени продукти. Наистина кълчищата са най-доброто за начинаещия майстор от гледна точка на това, че прощават дребни грешки, но с тях не се работи най-лесно, а и новите водопроводни части вече не са с конусни резби и създават допълнителни главоболия. Ако трябва да уточним, масово проблемните връзки се получават при сглобката на различни типове водопроводни части от различни стандарти. Тогава не е ясно и кой метод ще се справи най-добре. В този случай предпочитам да помисля защо прокапва и няма ли начин да изпълня връзката по друг начин или да уплътня по различен начин. Предпочитам да работя с течен тефлон. Това обаче е материал който стяга само ако и двата елемента от свръзката са метални. Най-бързо се нанася и позволява лесна корекция при проблем. Той обаче се справя трудно при конусни резби особено когато само едната е конус защото луфтовете стават прекалено големи и уплътняване само по химически способ е много трудно. За това при наличие на дори един поцинкован елемент (стария стандарт с конусна резба) задължително добавям и кълчища. Ако един от двата свързвани елемента е неметал (пластмаса) забравям и за кълчищата и за течния тефлон. И двата не вършат работа или поне не са удачни. При пластмасов елемент задължително ползвам само тефлонова лента или конец. Другото което съобразявам е дебелината на елемента в зоната с резба. Елементите от ново поколение са с много тънки стени в областта на резбата. Става дума за под 1мм. Също голяма част от тях са от цам. С такива се старая въобще пък да не работя. Там където сложа такъв правя огромен компромис с мен самия. На такива места също не слагам кълчища поради опасност от спукване заради раздуването. Там само с течен тефлон или челно силиконово уплътнение при възможност. Стягане само на ръка без инструмент също е задължително условие. Когато пък купувам ВиК елементи се старая да взимам месинг или неръждавейка, дебело стенни с насечени резби за да не плъзгат кълчищата при навиване. Проблема е, че при направи си сам почина често се работи с наличното в почивни дни, на отдалечени от магазин места. За това трябва да сме комбинативни и да експериментираме.
Jblaze - специалист
Благодаря за подробната информация.
Меката връзка е с накрайник с права външна резба 1/2". Удължителят и ППР тройнка също са с прави резби, като тази на удължителят е с нарези по нея. Като материал не мога да определя какви са.
Не можах да развия меката връзка от удължителя, а директно се разви удължителя от тройника. Явно са здраво стегнати МВ и У, но въпреки това след като навих отново тефлонова лента, пак от там тече :(. Днес ще сменя и МВ за всеки случай и ще пиша резултата.
MamaMy - майстор
Залагам на спукана или превъртяла втулка в ППР-а. Възможен изход без къртене е да намериш Удължител с голям външен диаметър и да има чело от страната на външната резба. Там почистваш ППР тройника добре и с челно силиконово уплътнение вече уплътняваш между удължителя и пластмасата. Може да се наложи да скъсиш резбата на удължителя за да не опира в дъното на ППР тройника. Така втулката остава само за механичната връзка между двата елемента. Остава да се молиш тази втулка да не се измъкне.

Изображение
Изображение

Тема "Проблем с преходник/муфа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: