Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
A.Asenov - специалист
Здравейте колеги. Някой имал ли си е работа с подобен клапан: Изображение
Изображение Изображение, Изображение
Взех го за да ми ограничи налягането от чешмата към системата за капково напояване на 1,4 бара.
До този момент, не съм използвал клапан и постоянно имах проблеми с избили връзки и течове поради свръх налягане. Тъй като налягането при мен не е еднакво, оставам чешмата да тече, на що годе приемлив дебит, но след 15 мин налягането в мрежата се увеличава и от там започват неприятностите или пък става точно обратното. И за да избегна проблемите от тези промени в налягането постоянно трябва да проверявам маркучите колко са надути и ако се наложи да ходя да чешмата и да развъртам или завъртам кранчето според случая. Именно с тези цел взех този клапан - да държа чешмата пусната почти до края, пък клапана да осигурява приемливо налягане и съответно дебит към капковите маркучи.
Днес като го монтирах се оказа, че изобщо не върши работа. Монтирах го на чешмата, другият край към маркуча, който отрива към капковата система и като пуснах водата почти веднага маркучите отново избиха. Водата преминава и заминава през клапана, все едно е тръба, и налягането си остава същото като във мрежата.
Ходих в магазина, от където съм го взел, но от там нищо не можаха да ми кажат. За това се чудих, някой от вас използвал ли е подобен клапан ?
Дали е развален или аз нещо не правя както трябва ?
Отстрани се вижда една дупчица, та се чудя дали нещо от нея не се регулира или пъха ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Това е някаква детска залъгалка, ето какво представлява клапан за регулиране на налягането:
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... PEzwQ6SbDw
preslav - майстор
Това е едно пластмасово недоумение, че и на цвят са го докарали. Ако искаш можеш да издърпаш бялата сърцевина и да видиш устройството му, а после да съдиш как аджеба ще работи тая джуджавка.
Решението е нещо подобно на това, което Лазар ти е посочил, но най-добре с манометър, че и на тези редуцири налягането им шава с времето.
Другото решение е това, което аз съм направил - обикновен кран преди капковото, настройваш го да дроселира и да не избиват маркучите при максималното налягане на чешмата, махаш врътката, за да не отиде някой да върти след теб. При спад на налягането в чешмата ще намалее и дебита на капките, но надали това ще е проблем на фона на избилите връзки при свръх налягане.
A.Asenov - специалист
Наистина ли е толкова безнадеждно положението ?? :sad: :sad:
Значи съм дал 15 лв за непотребно нещо...... Тези пластмасовите ги рекламира много, има ги и по всички схеми и брошури за капково, пък не вършат работа :x :x

П.С. единият път като го надуя с уста усещам, че има известно съпротивление, друг път пък никакво. За това считам, че все пак клапана или е повреден или се задейства когато си иска.
ivanovbg - майстор
Имам такова и работи перфектно, но е на 1-1,1 бар. Виж дали не си му обърнал посоката- има посока.
1.4 може да е много ако си взел от най евтините връзки. Можеш да провериш какво налягане държи с обикновен манометър за проверка на гуми.Ако е над 1,4 можеш да го върнеш и да го смениш с по малко налягане.
preslav - майстор
Положението (при мен) е следното - купих такова нещо, но черно на цвят, монтирах и видях, че лентите се надуват много. Демонтирах го, въртях, дърпах, гледах, не можах да измъкна бялата част, за да се ориентирам в устройството му. Питах в магазина как работи, а от там неуверено ми казаха, че като превишало налягането и от страничната дупчица изпускало излишната вода - дрън-дрън или поне аз не видях такова нещо. Монтирах редуктора обратно на принципа (пенеш се не пенеш, ке те ядем - пари сме давали) и си сложих спирателен кран преди него, с който редуцирах налягането до желаното. Всичко това се случва миналата пролет - тази пролет тръгвам да възстановявам схемата и онези белите черва отвътре сами изпаднаха в ръката ми - ходят си напред-назад като у дома си, пластмасарийка, 1 или 2 О-рингчета, пружинка и някаква смазка. Системата обаче вече е прогонена и пак го сложих на мястото му - прокапва през страничното отворче, а някой беше писал, че направо шурти от там.
Извод - прежалваш тези пари и си слагаш нещо реномирано и обезателно филтър преди него.
ivanovbg - майстор
Клапана работи на принципа на обратното налягане. Като се вдигне над един бар в маркучите преодолява пружината и се връща буталце което спира водата. 1,4 ми се струва доста като налягане.

Иначе тези кафявите в практикер са под 9 лева.
zz_stefanov - майстор
A.Asenov написа:
Наистина ли е толкова безнадеждно положението ?? :sad: :sad:
Значи съм дал 15 лв за непотребно нещо...... Тези пластмасовите ги рекламира много, има ги и по всички схеми и брошури за капково, пък не вършат работа :x :x

П.С. единият път като го надуя с уста усещам, че има известно съпротивление, друг път пък никакво. За това считам, че все пак клапана или е повреден или се задейства когато си иска.
Защо 15 лева, аз го взех за 3,50 наскоро. Това разчита че като се ограничи потока , налягането след него е ниско. Това обаче не важи за статичното, ако след него изтичането е недостатъчноо или всичко се запуши налягането става такова като на входа му и връзките ще поддадат.
Точно това не виждам да има каквито и да било пружинки и мембрани.
Колко и какъв маркуч имаш след него? Ако е малко (не ме питай колко :) ) може да се получава твоя ефект.
hidrazin - майстор
A.Asenov написа:
Наистина ли е толкова безнадеждно положението ??
Да, защото си купил регулатор за неподходящо налягане.
Този дето е за 1,4 бара е за твърди капкови маркучи (или 1,7 бара).
Лентовите маркучи рядко са дори за 1 бар - обикновено са за 0,7-0,8-0,9 и максимум до 1 бар.
Та значи
Иначе preslav-е, аз писах че направо шурти от дупчицата но това е след 2-3 години работа, като се износи.
В темата ТУК
А към zz_stefanov - не си прав. Моя регулатор работи дори и като захраня само 10-тина метра твърд маркуч.
Няма изхвърлени връзки а помпата ми е Wilo MultiCargo MC 305 и си държи към 4-5 бара преди регулатора.
Просто е пластмасов, евтин и не издържа много, но при тази цена...
:partyman:
preslav - майстор
hidrazin написа:
A.Asenov написа:
Наистина ли е толкова безнадеждно положението ??
Да, защото си купил регулатор за неподходящо налягане.
Този дето е за 1,4 бара е за твърди капкови маркучи (или 1,7 бара).
Лентовите маркучи рядко са дори за 1 бар - обикновено са за 0,7-0,8-0,9 и максимум до 1 бар.
Та значи
Иначе preslav-е, аз писах че направо шурти от дупчицата но това е след 2-3 години работа, като се износи.
В темата ТУК
А към zz_stefanov - не си прав. Моя регулатор работи дори и като захраня само 10-тина метра твърд маркуч.
Няма изхвърлени връзки а помпата ми е Wilo MultiCargo MC 305 и си държи към 4-5 бара преди регулатора.
Просто е пластмасов, евтин и не издържа много, но при тази цена...
:partyman:
Както се казва вименно - за тез пари-пластмаса-за пластмаса-толкова живот.
Моят се скапа за един сезон - редуцира де.
Споделил съм бързо, евтино и работещо решение, който иска да пробва, който иска да псува, но всички редуцири по същество са дросели.

Тема "Клапан за постоянно налягане." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: