Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Hoвoceлckи - майстор
Двуетажна, двуфамилна къща. До сега бяхме с един водомер. В началото на март отидох в местното ВиК и попитах може ли да се заведе още една партида, с цел да се раздели водоподаването и задълженията на двата етажа/семейства. Убедиха ме, че няма проблем срещу 30 лева и нотариални актове на двата имота. Единият съм аз (втори етаж) и титуляр понастоящем. Другият (първи етаж) е прехвърлен на сестра ми, но с пожизнено право на ползване от майка ми. И се започна ...
Първо не можело без физическото присъствие на сестра ми или пълномощно. Пълномощното е цифра, еле пък от чужбина. Като им казах, че ще чакам, когато си дойде сестра ми, се размърдаха, раззвъняха и в крайна сметка се оказа, че можело и на името на майка ми, тъй като и тя фигурира в нотариалния акт. Зарадвах се. Платих и оформихме документите. Трябваше да си направя шахта и да подготвя всичко навътре на 100%. Позабавих се, но преди две седмици бях готов и отидох да се обадя. "Окей - чакаш да видим кога ще можем". Преди 3 дни минава инкасаторката да отчита водомерите. На шега я подхванах, че ме мотаят. Тя малко се зачуди и казва "ама защо, ето - партидата вече е на името на сестра ти"! На което аз се опулих :shock: Как така, защо ... ? Припомня ми, че ми се е обаждала. Сещам се. Значи последно новата партида щяла да е на името на сестра ми. Ми супер. Ма к`во стана сега? Бягам при шефа им. "Ами точно така. Не може да стане по друг начин. Твойта я прехвърляме на сестра ти ,а ти сега ще си подадеш ново заявление от твое име." Ще трябва ли да плащам нещо? "Естествено - 30 лева." Е тук изревах. Не са проблем 30-те лева (то и без това няма да ги давам аз). Но ме направиха на маймуна. Платих ги и сега чакам процедурата да се източи отначало - 1 месец. А, всъщност не. Още не е започнала ... Вчера ми се обади, че забравили да ми оформят заявлението, та в понеделник щял да дойде у дома да сме го оформили :x А парите изобщо не забравиха да ми вземат.
cat - специалист
Имат там едни изисквания от законодателството за ВиК дружествата и енергото , доколкото разбирам вие си имате отделни нотриални актове за етажна собственост на имота , ако е така се попълват заявления от собствениците и се пускат 2 нови партиди на имената на собствениците няма проблем водомерите да са в обща шахта като са спазени изискванията за достъп . За откриване на нова партида наистина трябва лично подписване или нотариално заверено пълномощно но е възможно да пратиш документите сестра ти да ги подпише и ти да ги подадеш обаче не е много законно .
Hoвoceлckи - майстор
Изобщо не ми е ясно защо не може да се открие въпросната партида на името на майка ми. Нали тя фигурира в нотариалниа акт! Нали няма проблем да се откриват и временно партиди на наематели, заведения ... ?
От друга страна след като трябва лично присъсгвие, защо без такова правят прехвърляне? Даже без никакво официално уведомление от тяхна страна и абсолютно никакво съгласие от страна на сестра ми и на мен. Няма никаква логика в това прехвърляне и ние нито сме го искали, нито сме се съгласявали, още по-малко сме подавали и подписвали такава молба!
preslav - майстор
Честно казано не знам защо сам се вкарваш в някакъв филм - достатъчен е един контролен водомер за един от етажите, а ако някой има претенции може и два контролни за всеки от етажите. При сегашната ситуация, съвсем законно, Вода и Кал след няколко години ще поискат проверка на водомерите, която излиза колкото да си купиш нови, а иначе би трябвало водомерът до имота да е тяхна собственост и вие да се оправяте с контролните.
По отношение на партидите не съм много сигурен, но майка ви е титуляр докато е жива щом е учредено вещно право на ползване. По същата логика тя е и данъчно задължено лице за онази част от имота, върху която е учредено правото на ползване.
Вие си знаете взаимоотношенията, но аз не бих разбутвал сегашното положение, най-малкото, за да не захранвам дембелите от местното монополно дружество.
Hoвoceлckи - майстор
Ще мина и аз на вицове ...
Един все си мълчал в Народното събрание. Смъмрили го: "бе ти няма ли да кажеш нещо, да попиташ ..." Засрамен станал и казъл: "бе аз мога лида ви е...ба мамата?". Всички му скочили.
- Чакайте бе хора, аз само питам.
Та и аз отидох само да попитам ... Водопроводът ми е стар и с малък дебит (1/2"), та как стоят нещата за подмяня. Нямало проблем. А да влезе от другата страна на имота - няма проблем. А да открием още една партида - няма проблем. Последно - много ми се иска от магистралния да се тръгне с две отделни водовземни скоби. И за това нямало проблем. Определено бях очуден от отзивчивостта, но си знаех, че "много добро, не е на добро". Така и си се оказа.
shotik - майстор
Преди няколко години решихме да ни сменят водоподаването от водопровод на другата улица , където е магистрален водопровод, защото бяхме последни на другия.
И се започна- съгласуване с енерго, софийска вода , газ, паркинги и гаражи заради тротоара , телефонни, май имаше още нещо, та ни одраха 700 лева !
Дори от Софийска вода съгласуване със самата нея, скица на водопроводи по улицата за 99 лв и накрая излезна ,че е грешна- магистралния водопровод на нея беше на другия тротоар !
Изкопах дупка и го намерих , снимах и показах , но нито ми се извиниха, нито ми върнаха парите за грешната скица,нито ми издадоха нова !
И един ден дойдоха бригада 4-6 човека ,доразчистиха дупката , за да може да работят и свързаха , а на старото място затапиха тръбата и я затрупахме.
Не ни издадоха отделни партиди, защото сме били един имот, а има два нотариални акта, само с един водомер и ние си купихме два контролни и всеки кръг . Сега се води на балдъзата , но смятаме по контролните и така плащаме.
Това е от мен .
Hoвoceлckи - майстор
Пропуснах това:
preslav написа:
аз не бих разбутвал сегашното положение
Като разбрах каква са я надробили, първата ми реакция беше, че се отказвам при такива условия. Да ама те "кръв повръщат, при не връщат". Казах им, че при това положение ще си търсят парите от сестра ми в Германия. А тя дойде ли си ще я предупредя да заведе дело срещу неправомерно откритата й партида. Изобщо не се впечатлиха.

============================================

PS. След яко сдъвкване и няколко позвънявания в управлението им, ми върнаха парите за едното безсмислено прехвърляне. Началника на ВиК-то дойде лично у дома :)
storming - специалист
Ако не нарушавам правилата на форума, бих искал да използвам темата за следния въпрос.
Ако притежавам единствено подземен гараж в сграда ново строителство, където елекричеството се отчита на 1 партида и съответно дели пропорционално на притежаваната площ, възможно ли е и какви са стъпките да се открие нова партида само за въпросния обект (моя гараж)?

Сега видях, че темата е в раздел ВиК, та не е много на място питането ми. Ако се прецени, нека да се изтрие. Извинявам се.
kozl - майстор
И да и не, но си премести темата в правилния раздел, че да не стане наводнение :-D

Тема "Разделяне на партида" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: