Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
tihogr - специалист
Здравейте,
имам на село две външни чешми към водопровода, които уж са изолирани, но си замръзват през зимата. Освен, че не могат да се ползват през зимата се случва и да се спука някоя тръба (тръбите са от тези металните). Дайте идея как да реша проблема. Това, което на мен ми се върти в главата е да разкопая малко надолу и да им направя като малка шахтичка долу в земята и да монтирам по един спирателен кран с изпразнител и когато е най-студено да се изпразват тръбите. Ако го правя това се чудя дали въпросните кранове да не са от полипропилен и да сменя и тръбите направо с такива за топла вода, че са по-дебели по-добре ли ще бъде? Може да ми дадете и други идеи, ако има по-добри. Другото, което ме интересува е ако ще сменявам всичко с полипропилен да ми кажете магазин в София и читави марки, където да са качествени и на добри цени. Иначе съм оборудван с ножица и поялник и покрай работата ми доста често ми се е налагало да правя неща по ВИК, та не ми е проблем. Сещам се, че най-често работехме с тези чешките FV Plast части, но ако има по-читави марки и цени кажете.
Благодаря.
hidrazin - майстор
Външните чешми не се използват зимата а се зазимяват.
:partyman:
shotik - майстор
Каквато и изолация да има , чучура не можеш да го предпазиш от замръзване, целия кран дори и да си го омотал или изолирал с нещо не топли водата и тя като е неподвижна в него ще замръзне , тя и водата замръзва в тръбите , когато не се движи, отводняваш или пускаш да тече ,.Но колко ли ще струва водата ,която тече на халост ?
preslav - майстор
На прав път си - шахти, кранове с изпускатели, зазимяване. Материаите сам ще си подбереш. Не забравяй когато изпускаш водата от изпускателя, да отвориш чешмата, за да гътне въздух, иначе ще имаш пак спукани тръби.
tihogr - специалист
hidrazin написа:
Външните чешми не се използват зимата а се зазимяват.
:partyman:
По принцип не ги използват и са зазимени ама въпреки това се случва понякога да се спука тръба или да се прецака кранче.


Иначе за отвън кое е за предпочитане (говорим за зазимено) метални тръби или полипропилен кое би издържало повече на ниските температури?

Другото, което ме интересува е когато се лепи с поялник и се налага да се работи по средата на една тръба (краищата са фиксирани) кой е най-добрия начин? Аз лично се сещам за холендрова гайка или компенсатор от тези извитите. Та има ли други варианти освен тези двата и кой според Вас е най-надежден така да се каже?

Последното, което ме интересува е понеже на едно друго място ще слагам такъв кран с изпразнител и сигурно там ще се наложи да сложа холендрова гайка понеже разполагам с такава има ли някакво значение дали холендровата ще е преди или след крана (при самото пускане и спиране на крана, който е сферичен) или е все тая къде ще бъде?
hidrazin - майстор
tihogr написа:
По принцип не ги използват и са зазимени ама въпреки това се случва понякога да се спука тръба или да се прецака кранче.
Няма такъв филм. Щом се е спукала тръба или кранче, значи не са били зазимени както трябва или системата е калпаво изградена.
По принцип полипропилена би трябвало да да издържа повече на спукване от замръзване.
Но това няма значение. Като бъде зазимена (както трябва) няма значение какви са тръбите.
За останалите ти въпроси ще трябва да отговори някой водопроводчик...
:partyman:
shotik - майстор
hidrazin написа:
tihogr написа:
По принцип не ги използват и са зазимени ама въпреки това се случва понякога да се спука тръба или да се прецака кранче.
Няма такъв филм. Щом се е спукала тръба или кранче, значи не са били зазимени както трябва или системата е калпаво изградена.
По принцип полипропилена би трябвало да да издържа повече на спукване от замръзване.
Но това няма значение. Като бъде зазимена (както трябва) няма значение какви са тръбите.
За останалите ти въпроси ще трябва да отговори някой водопроводчик...
:partyman:
Преди няколко години имаше тема или аз я бях пуснал/забравил съм/ как в Банкя , в къща , на приземния етаж под мозайка в коридор, на 35-40 см е замръзнала тръба от полипропилен и се е разцепила . Първо се усещаше при ходене как бумти на кухо, после като видях водомера как върти, разбрах ,че има нещо. Разбих, и се видя как се е образувала дупка.Този ,който е поддържал системата преди мен , само е източил водата от водомера до мазето , никъде по етажите , а в предишни години/сега се сетих/ не беше източил водата от тоалетните чинии и те бяха като отрязани с нож , на ниво вода , та ги сменявах и тях.
tysonlkr - специалист
tihogr написа:
По принцип не ги използват и са зазимени ама въпреки това се случва понякога да се спука тръба или да се прецака кранче.
Зазимяване означава източване на водата от системата. Не знам вие как го правите, но ако няма вода в тръбите няма да се спукат.
Ако източвате водата и пак замръзва и се пукат тръбите, значи водата в системата не се изтача изцяло и остава в тръбите. Решението сте го казали поставяне на кран с изпразнител в най ниската точка.
zz_stefanov - майстор
Кран с изпускател в най ниската точка да, но трябва и системата да е така направена че водата да се излива на самотек, а не да остава по тръбите.
И аз имах илюзии, но PP си се пука както стоманена тръба при замръзване.

Тема "проблем със замръзване на външни чешми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: