Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
шоп - майстор
Опит взимам от руснаците и от техният форум. При техните условия до -50 градуса същият този водопровод го полагат на голо при около 1.6 м

ако е по-плитко слагат от най-евтината микропореста сива изолация. В крайният север и под метър слагат и кабел за отопление.

За Бг при дълбочина 80см-1 м мисля че и без изолация може, ако зимата има консумация на вода. Все пак изолацията е препоръчителна, защото дори и грунта да замръзне водата ще е с температура от поне 4-5 градуса.

При мен върху канализацията и водопровода минават и камиони натоварени с 20 м2 дърва. Птоблеми няма.
jabata - специалист
Тази микропорестата сива изолация е най-евтиния вариант. Иначе ми се върти мухата в главата, да сложа тръбата ф25 в една ф40, и до нея да прекарам един кабел за отопление. В случай на проблем, просто включваш кабела в контакта, и след 10 мин, водата ти се е размръзила. Ама гледам че тези кабели са по 150 лв. за 10 метра.
Така че, май порестата изолация, ще е най-добрия вариант. Но мене ме притеснява, че при висока влажност, ще се намокри изолацията.....и всичко отиде на кино.
lov - майстор
Много категорично мнение за гофретата как щели да са затлачат. Поглеждали ли сте такава тръба от вътре за да видите че е двуслойна и е съвсем гладка. А аз на пук на всички бих заложил точно на тях. Имат си много по големи предимства от PVC-то особено при по дълбоко полагане. Точно за това са и измислени. Ма то кат все залагаме на класиката ни е трудно да повярваме че има и по добро решение.
kozl - майстор
Аз га работех по Банско градската канализация я правеха с гофрирани тръби. Преди да ги засипят камион търколи голямя валуна в изкопа и понеже дълбочината към 6 метра засили се и прас в-у тръбите. Ако беха PVC щяха да се надробят. Гофрираните удържаха.
Много се употребява "дебелостенно",но по-добре е да се уточнява дебелината, щото всичко по-дебело от най-тънкото е дебелостенно. А полипропиленови тръби Ф110 съм иждал с дебелина под 2 мм. Означението за канализационни тръби вкопани е SN, като цифрата след индикса ориентира за дъбочината на пласта който покрива тръбата. На пазара предлагат от 2 до 8 или пони токово со ми оферирали.
Затлачването зависи от наклона на тръбата и от това какво ще се транспортира в тази тръба. Имам снимка на отворен софийски канал до половинато затлачен с пясък. Много важно е тръбите да не "провисват" спрямо наклона и да образуват "корем". Tакива участъци са склонни към затлачване. И нищо не мое да спаси запушване на каналите на Банско след пиянски 8 декември. И такава снимка имам на гейзерни ревизионни шахти.
wanderer - специалист
прав е kozl - гофрираните са много здрави. когато правиха нашия "цикъл" се нагледах на всякакви издевателства над тях. насъпвани от тежка техника се смачкват, но не се чупят. според изискванията на питащия и двата вида ще му свршат работа. метода за "трамбоването" с вода на колегата шоп е супер успешен. при неколкократно засипване и поливане изкопа поема всичката пръст, и не личи да е копано. за изпълване на гладните места, и корекции под тръбите по ми аресва вместо пясък да насипя трошляк фракция "0"
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
kozl написа:
Аз га работех по Банско градската канализация я правеха с гофрирани тръби.... Много важно е тръбите да не "провисват" спрямо наклона и да образуват "корем". ....
Много инфо, благодаря!
lov - майстор
И другото много важно нещо е тръбите да не са с голям наклон. Препоръчителен е около 1-2% и ако се налага да се правят големи денивелации това да се прави стъпалообразно като в тези участъци тръбата е от 45 до 90 градуса. А ако има възможност да се направят и ревизионни шахти.
Един специалист много цветущо обясняваше какво се получава.
" Вика като пуснеш водата в тоалетната и патенцето тръгва с нея и си плува от горе ама ако наклона е голям водата бързо замината и патенцето си остава там."
А има ли наклон и няма ли провисвания затлачвания много трудно ще се получат.
preslav - майстор
шоп написа:
То дори и някоя тръба да се е спукала-нали е в земята? Дали попиването е в тръбата или в попивната яма-има ли значение?!
А виждал ли си тръба, в която са проникнали корените на някакво растение - става идеална мрежа, в която се задържа всичко, което ти дойде на ума. Пукнатини не трябва да има, снадките обезателно се лепят, дори е хубаво да се направи хидравличен тест преди зариването.
wanderer - специалист
защо да се лепят? нали си имат гумени пръстени за уплътняване?
preslav - майстор
wanderer написа:
защо да се лепят? нали си имат гумени пръстени за уплътняване?
Не знам, само казвам какво съм видял и какво са ми обяснили - предполагам коренчето и покрай гумичката ще мине, да не говорим, че много от тръбите просто се греят и внаждат, а пръстени има само около фитингите.

Тема "Тръба за канализация за подземен монтаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: