Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
ivan1212 - помощник
Здравейте,
Наскоро открих този форум и вече си реших два проблема, та реших да опитам и с третия :). Преди няколко месеца си монтирахме хоризонтален бойлер в банята. На тухлена стена с обикновени дюбели 10-ки L-образни. Обаче тъй като имахме познат майстор, който ще направи всичко веднага и за немного пари извикахме него. Лошото е, че тоя огромен дюбел като го навиваш в тухлата с всичка сила в един момент той започва да превърта. Та както и да е, монтирахме го някакси, уж всичко е наред, но на мен ми се струва, че под тежестта на бойлера (80 литра, значи общо към 110 кг) дюбелите се вадят милиметър по милиметър. Разбира се, не искам да треперя всеки път като влизам в банята и реших да си извикам нормален майстор, който да направи монтажа наново.
Кой според вас е по-добрия метод - с химически анкери, с Г-образни планки към тавана и стената или друг? Колко горе долу би струвала тази процедура? Отворен съм и към препоръки за фирми/хора.
Благодаря отново за разбирането!
Гост - специалист
Г-образни планки и към тавана. Друг нелош начин ( ако позволява)- шпилки през цялата стена и планки отзад ;-) Аз поне така съм го направил на един от бойлерите в къщи и съм спокоен.
Frysco - специалист
С химически анкери ще е достатъчно сигурно и елегантно, според мен.
Багериста - специалист
Колега аз монтирах моя по следния начин, къдраво зелязо ф-12 згънато г-образно да е като кука .Пробих по дълбоки ,колкото е възможно дупки с бургия 10мм,малко разкарах напред ,назад и с чука набих куките . Може би около 20 см са в тухлите ,вече година не е мръднал .
Гост - специалист
Frysco написа:
С химически анкери ще е достатъчно сигурно и елегантно, според мен.
Химически анкер е перфекно, но скъпо решение.
Gnus - специалист
Не могат да се извадят току-така, защото изваждането е хоризонтално, а бойлерът ги натоварва вертикално.

По мои сметки, като навиваш шпилката в дюбела, трябва да се законтря, а не да поддава. Ако дупката е станала широка и превърта, може да уплътниш дюбела с гипс и пак да навиеш.

110 кг, както са по твоя разчет, делено на 4, прави 25-30 кг на шпилка, което не е особено много.

Аз съм монтирал преди 11 години такъв над врата, в плътна тухла и досега никакъв проблем. Непрекъснато се ползва, а и даже е свалян за ремонт.
ivan1212 - помощник
Ние искаме и леко да го вдигнем бойлера, защото сега вратата леко му закача меките връзки и ме дразни, все трябва да внимавам. Иначе като се приближа до стената и го погледна отдолу виждам, че вече са се подали пластмасите на дюбелите към 2 см. Може още в началото така да е легнал, ама не ми се рискува заради едните 50-60-70 лв. На колко години сме станали, още се учим, че евтиното излиза скъпо ... :sad:
krasi92 - майстор
Слагаш обикновенни дюбели за тухла 12х200 на фишер примерно като не използваш ударната функция на бормашината или перфоратора и спи спокоино.
speka_rs - майстор
Аз си монтирах бойлера по начина, който колегата лов е предлоижил в тази тема, за сега не е паднал 10 месеца :
viewtopic.php?f=26&t=54140

Тема "Сигурно монтиране на бойлер към тухла" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: