• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
gogobravo - напреднал
Здравейте,
Въпроса е спешен защото скоро ще слагат плочи.
Цялата инсталация за топла и студена вода в къщата е направена от ППР тръби без топлоизолация на тръбите. Да не говорим че е направена и само от ф25 тръба...Има ли проблем за това че е без топлозолация. Топлата вода минава изцяло по пода. студената една малка част минава по стена но не е повече от 2м. Ще се затопля с боилер с 2 серпентини. Има ли някакъв проблем? да ги спирам ли?
Благодаря
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ами проблемите са за ползващия, не за правещия. Миналата зима 3 пъти ми замръзва инсталацията. Заради Майстор и точно 2 метра хоризонтални и 2 метра вертикални тръби без изолация
Ако къщата е твоя , слагай изолации и не ги слушай мързелите
kozl - майстор
Топлоизолацията служи и като деформационен компенсатор за натоварванията тръби-мазилка/замазка под действието на температурните разлики.
Аз не бих пропуснал топлоизолацията.
Топлоизолацията по тръбите не се предвиджда да спасява тръбите от замръзване. Това се постига с допълнително полагане на нагреватели около тръбите.
шоп - майстор
Сложи си топлоизолация!

Относно опасността от замръзване тръби се полагат само във вътрешни стени и не мръзнат. Никога във външна стена!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
шоп написа:
...тръби се полагат само във вътрешни стени и не мръзнат. Никога във външна стена!
И тъй като наслагате удивителните и стените и тръбите стават най-удобни и единствено възможни :-) :-D
jekasus - майстор
gogobravo написа:
Топлата вода минава изцяло по пода.
Шанса да се скъса някоя заварка по фитинги се увеличава многократно заради линейните разширения на тръбата.
kozl - майстор
шоп написа:
Сложи си топлоизолация!

Относно опасността от замръзване тръби се полагат само във вътрешни стени и не мръзнат. Никога във външна стена!
Така е и по правилника за проектиране на ВК инсталации, но важи за отопляеми помещения. Когато се случи студ по коледната ваканция и няма никой в къщи, а отоплението е спряно, защото примерно е на твърдо гориво и ....... :shock:
LazarGanev - "Велик майстор"
Не ми се водят постоянно едни и същи спорове, но замазаната тръба няма линейни разширения, не може да разруши замазката. Изолацията не може да предпази тръбата от замръзване, но може сериозно да попречи за рзмразяването и. Принципно изолация на тръби в замазка и мазилка може да има смисъл единствено за намаляван на топлозагуби и за защита от механични повреди от олигофрени. Ако замазката и мазилката имат достатъчна дебелина може да се сложи изолация. Ако желанието на инвеститора е да има изолация, той трябва да го заяви предварително, а не да се вайка по форумите. Никога не е късно да се доплати за изолация, стига да е преди замазката :cool:
jekasus - майстор
LazarGanev написа:
Никога не е късно да се доплати за изолация, стига да е преди замазката
Баш, дето трябва, пак няма да я сложат/ колена, муфи/...
LazarGanev написа:
не може да разруши замазката.
Ако е близко до повърхноста, ще опъне плочките - малък шанса, но е възможен.
И понеже не знаем нищо за точно този объект - при къси расстояния до 2 метра може да се забрави за топлоизолация, при циркулация на топла вода вече топлинни загуби имат влияние...
Но и мен ме мързи да споря :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако има предвидена рециркулация с помпа (което за апартамент ме съмнява), то задължително трябва да има изолация поне на тръбите за топла вода и рециркулация, защото при циркулация по дълги трасета наистина се губи доста топлина
  • 1
  • 2

Тема "Водоснабдителна инсталация без топлоизолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: