Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Andri01 - майстор
Явно аз бърках! Ep=mxgxh ! Задействие на клапаните?? Но това по скоро е техническа част. Единия се отваря срещу течението/ налягането на водата???/ ,другия работи при еднакво налягане от двете си страни!? :?
шоп - майстор
Анди, всъщмост помпата "чук" не е вечен двигател, а помпа с много ниско КПД


Но в много случаи, когато имаме дебит и няма налична ел. енергия използването и е оправдано.
angel_ov - специалист
Ясно, височината за сметка на колиечството. Другото е фира.
Последна промяна от angel_ov на чет юли 13, 2017 1:33 pm, променено общо 1 път.
kozl - майстор
Широката тръба с велосипедната гума=мембранен разсширителен съд.
Може би хитростта на уредО се крие в гравитачния клапан, който по инструкция се монтира хоризонтално, ч в случая е монтиран вертикално. Така клапана се оказва отворен и струята започва да го обтича. Скоростта от нула (при затворен входен кран) нараства (при отваряне на крана) до скорост при която силата получена от хидравличното обтичане около клапата ("хлопушката") стане по-голяма от тежестта на месинговата клапа и я повдигне нагоре, след което следва рязко затваряне на клапата. Съответно развива се явлението хидравличен удар (ХУ) във водопровода "ниско налягане" и нялягането превишава геодезичното в същия водопровод. В момента който налягането в резултат от ХУ стане по-голямо от налягането зад втория клапан, там където е РС и водопровода "високо налягане", втория клапан се отваря и пропуска известно к-во течност към водопровода с по-високото налягане. Явлението ХУ се характеризира с колебателно покачване/спадане на налягането. така че в един момент след като достигне максимума, който според мен не може да превиши 2 пъти геодезичната височина на водопровода "ниско налягане", почва да спада. В момента в който налагането спадне до такова положение, че силата от налягането стане по малка от тежестта на клапата (хлопушката) плюс силата от атмосферното налягане на обратната страна на хлопушката, то хлопушката ще падне в долно положение, като по този начин ще осигури следващия такт на помпата.
Теория :?
На практика подобно съоръжение изобщо може да не тръгне, защото:
1. Тежестта на хлопушката се окаже непреотдолима за силата получена от хидравличното обтичане.
2. Геодезичната височина на втория водопровод се окаже по-голяма от максималната стойност на налягането при явлението ХУ.
Ето пример за две причини, които провалят теорията :wink:
Andri01 - майстор
То явно ,че е с много ниско КПД,но ми беше интересен начина на действие. Принципа е хитър все пак. Обема на съда трябва да доста голям-да покрие обема на тръбопровода,хидростатичното налягане на изтласкваната вода и ...водата която ще излиза на края. То май за на края не остана почти нищо :) :)
djendov - специалист
За клапаните справка закон на Бернули. Най-вероятно него визират с "водата увлича и затваря клапана" (едно много академично изказване :D) Разгледай 2-те крайни състояния на системата и ще разбереш защо кклапаните се отварят и защо след това се затварят.

И все пак, реализирането на такава система не е чак толкова лесно според мен. Може би това имаше предвид колегата "мазето". А относно примера във видеото, не съм сигурен, че точно по тоя начин ще работи...
dobrinski - специалист
Помпа с хидравличен удар е доста стара технология и просто трябва да се разбере принципа на работа а не дали работи. Имам доста документация по темата и готовност да реализирам такъв проект но е оставен на по заден план. Бих препоръчал, който реши да се занимава да направи по голям модел, а не този на първата снимка - дебита му ще е доста малък. Имам някъде координати на испанска фирма, която прави наистина огромни помпи захранващи цели ферми. Ето малко линкове.
https://lifeboatfarm.wordpress.com/2009 ... -ram-pump/
https://www.empowering-people-network.s ... -ram-pump/
http://www.williamsonrampump.co.nz/inde ... g-capacity
djendov - специалист
kozl написа:
който според мен не може да превиши 2 пъти геодезичната височина на водопровода
Според мен надморската височина(предполагам за нея става въпрос) няма нищо общо. Гравитацията не започва от морското ниво.
В няколкото дадени таблици от различни източници, се вижда че зависимоста е м/у дебит при входа на системата,дебит при изхода,височина на "изтласкване" на водата и косвено - размерите на елементите на помпата.
lov - майстор
Темата е дъвкана и преди в този форум. А и помпата си работи и приказките и препратките към мазето са никак не уместни. :lol:

viewtopic.php?t=21598
kozl - майстор
djendov написа:
kozl написа:
който според мен не може да превиши 2 пъти геодезичната височина на водопровода
Според мен надморската височина(предполагам за нея става въпрос) няма нищо общо. Гравитацията не започва от морското ниво.
В няколкото дадени таблици от различни източници, се вижда че зависимоста е м/у дебит при входа на системата,дебит при изхода,височина на "изтласкване" на водата и косвено - размерите на елементите на помпата.
Предполагането ти е грешно.Геодезичната височина на водопровода не е надморска височина.
Тъй като гравитацията зависи от масата и от разстоянието м-у масите, то теглото на водата следва да е по-голямо, при морското ниво отколкото на Джомолунгма.

Тема "RAM PUMP" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: