Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
djendov - специалист
kozl написа:
...
айде сега..ще си обесняваме и гравитацията от какво зависи...
Явно не съм предположил правилно за значението на ГЕОДЕЗИЧНА ВИСОЧИНА, но и Гугъл не дава еднозначен отговор.
А ти вместо излишен сърказъм, можеше да обясниш на невежата младеж. Визирам себе си, някой да не вземе да се припознае...
Иначе за гравитацията си прав. Колкото по-близо е едно тяло до центъра на тежеста на планетата, толкова по-силна е гравитацията. Това обаче не опровергава, че на помпата хич не и пука, де е морето (както се изразих по-рано). В случея от значение са други фактори, изброени от мен по-рано. Също така, в почти всеки даден линк има и таблички, като погледнете параметрите по абсциса и ордината става ясно от какво зависи. Там за морета и Джумалумн(как подяволите го измисли това?) не се споменава. Аз продължавам да си споря за надморската височина, докато не ми обясниш, кой от параметрите в таблиците наричаш геодезична височина.

П.С. Сферата ми на подвизаване са океаните, а не връх Еверест. Затуй не ми е ясно ко значи Джомалунгма...Ако обичах географията, може би щях да знам, че е едно и също...пък аз не знам :)
kozl - майстор
Геодезична височина е разликата в нивата в началната точка и крайната на водопровода.
Може да се приеме, че геодезичната височина е критерий за потенциалната енергия на водата.
А критерия за кинетичната енергия е дебита.
Тези помпи преобразуват енерията, като от кинетично-потенциална я превръщат в повече потенциална, т.е. от енергията на движещата се вода се получава вода с по-голямо нялягане и с по-малък дебит.
hidrazin - майстор
kozl написа:
Тъй като гравитацията зависи от масата и от разстоянието м-у масите, то теглото на водата следва да е по-голямо, при морското ниво отколкото на Джомолунгма.
Разликата е нищожна.
Примерно 100 кила ракия у вашето село ще имат тегло около 980 нютона а на Джомолунгма около 978 нютона.
Демек около две ракии. Тия ся за две ракии ли си бре? :-D
Пък и Джомолунгма не е нещо особено на фона на земната повърхност - просто един по-голям осенък...
Просто на бактериите (хората) им се вижда много гоУем.
:partyman:
djendov - специалист
На 6-те хиляди километра, още 8 не на бъркат, тъй ли :)
А и пред магазина до нас съм виждал хора, които за 2 ракии ще го изкачат и ще го слязат 2 пъти тоя Еверест..аааа...Джуманджи исках да кажа.

KOZL, честно да ти кажа,хич не ти разбирам предното мнение, за налягането, което превишавало 2 пъти "разликата в нивата от началото и края на водопровода". Общо взето като цяло не си прав в това си изказване, без значение как тълкувам "геодезична височина". Можеш да качиш вода на каквато и да е височина, но на съответната цена. А цената в случея е дебит. Колкото по-нависоко трябва да качим вода, толкова повече губим от дебита и. Зависимоста не е линейна. Теоретично няма ограничение, но практически погледнато в даден момент - файда йок.
kozl - майстор
Относително и абсолютно :?
2 ракии до 1000 ракии са относително нищо.
Но 2 ракии на масата :shock: са абсолютно две-е-е ракии. :lol:
Джендов каква е ползата от тая файда, като няма келепир :?
Относително треба да преточиш мноо вода, за да си напълниш абсолютно малкото канче, та да глътнеш от водата. Оти представи си, че не моеш да се наведеш и да локаш от водата, която газиш. "Вода гази, жаден ходи".
Дека е файдата от водата що тече в краката, като не моеш да я вкараш в устата :?
Геодезичната височина на водопровода определя статичното налягане във водопровода. Статично означава, че водата не се движи. Кранчето е затворено. Няма дебит. Динамичното налягане в същия водопровод зависи от движението на водата. При постоянно непроменящо се движение налягането не се изменя за дадени едни и същи точки на водопроводо. Но когато кранчето или клапата противодейства на движдвижението, то тогава възниква ускорението. Ускорението създава хидравличния удар.
Предполагам, че името удар е прието, защото обратните клапи при големи водопроводи, в момента на затварянето си издават звук подобен на този получен от удар с чук по стоманен корпус.
preslav - майстор
Мисля, че значително по-хитро са измислени бустерите за въздух, в които от едната страна вкарваш (примерно) 4 бара, а от другата изкарваш почти 8. Такова нещо съм виждал как работи и не виждам причина да не работи и с друг вид флуид.
djendov - специалист
preslav написа:
флуид
Ето я причината
preslav - майстор
djendov написа:
preslav написа:
флуид
Ето я причината
Не разбирам, кое не е флуид, въздуха или водата?
djendov - специалист
Те са си флуиди, но само едното от двете е свиваемо.
Ето го устройството, само прегледай снимките и ще разбереш.
https://www.festo.com/wiki/en/Pressure_boosters
preslav - майстор
Точно такова нещо подмятах онзи ден в ръцете си, точно поради конфигурацията на бутала и цилиндри ми стана ясно защо налягането не може да бъде по-голямо от двойно. Днес просто ми хрумна защо принципа да не може да се ползва и за вода - не бях търсил, а и не съм случайно попадал на схемите и обясненията. Въпреки всичко да не бързаме да заключаваме, че земята е плоска и слънцето се върти около нея - утре може да се появи новия Водолейо Водолей и нещата да придобият съвсем друг облик.

Тема "RAM PUMP" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: