Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
crimsonred - помощник
Здравейте, искам съвет относно водосточна тръба на тераса. На два пъти се наводнявам след големите дъждове. Водата буквално извираше долу от сифона. Живея на трети етаж на шест етажна кооперация. Вчера свалихме тръбата и установихме, че няма запушване на долните и горните етажи по тръбата. Както ще видите на снимките
Прикачен файл:
terasa_result.jpg
Прикачен файл:
terasa (2)_result.jpg
диаметъра на тръбата е по голям от този на сифона като това е същото и при комшиите, което до някъде обяснява проблема. Сифонът бе изрязан и съответно изравнен с тръбата( която в горния си край е с дъги ако това въобще е проблем). Голямата ми въпросителна е защо все при мен се получава това извиране на вода а при другите този проблем е по малък.
sstefanov - майстор
Защото водата не се оттича.
kozl - майстор
crimsonred написа:
Голямата ми въпросителна е защо все при мен се получава това извиране на вода а при другите този проблем е по малък.
По-малък - значи го има. Лоша конструкция на сифона. Струята попада с голяма скорост от голям диаметър -към малък и една част се удря в преграда.
Изолирането на сифона ще реши проблема с връщането, но водата от терасата няма къде да се оттича.
Добрите преходни сифони са когато горната тръба влиза в частта на сифона в отвор с по-голям диаметър. Т. е.- като във фуния.
Тази система на сифони може и да върши работа, ако отводнява само на покрити тераси и при условие, ченяма заустване на води от покривни улуци
crimsonred - помощник
kozl написа:
crimsonred написа:
Голямата ми въпросителна е защо все при мен се получава това извиране на вода а при другите този проблем е по малък.
По-малък - значи го има. Лоша конструкция на сифона. Струята попада с голяма скорост от голям диаметър -към малък и една част се удря в преграда.
Изолирането на сифона ще реши проблема с връщането, но водата от терасата няма къде да се оттича.
Добрите преходни сифони са когато горната тръба влиза в частта на сифона в отвор с по-голям диаметър. Т. е.- като във фуния.
Тази система на сифони може и да върши работа, ако отводнява само на покрити тераси и при условие, ченяма заустване на води от покривни улуци[/quo
Терасата ми е остъклена, но не ми се иска много да си изолирам сифона. Как си обясняваш това, че водата която идва отгоре минава през същия малък диаметър на софона който не може да смогне долу при мен. Според теб след като почти изравнихме диаметъра долу на сифона с този на тръбата дали е решен проблема.
kozl - майстор
crimsonred написа:
Как си обясняваш това, че водата която идва отгоре минава през същия малък диаметър на софона който не може да смогне долу при мен. Според теб след като почти изравнихме диаметъра долу на сифона с този на тръбата дали е решен проблема.
Не мога да ти разбера обясненията как така сте изравнили диаметрите, като на снимката виждам капак с голям диаметър и изход с поне два пъти по малък. Сифона е отворена система, а твоите разсъждения за отвора горе и доле важат за затворена система.
Вашата система е широка отвесна тръба с изтичане през щуцер (стеснение). При малък много малък дебит този сифон няма да връща в терасата. Обаче като нарасне дебита и стеснението ще предизвика завирване, а щом нивото на водата се покачи над горната плоча на сифона, значи терасата е наводнена.
Освен това като изтече водата през горното стеснение, това са три метра вертикално ускорение, а насреща преграда. Струята на скорост среща преграда. Скоростта намалява, напора се увеличава във формата на ниво (навирва се в тръбата).
Вашата система може да работи с тръби с по-малък диаметър от преходния етажен елемент. Ако не е имало такива тръби и строителя е пригодил по-широки и системата е прецакана. И все пак колко е диаметърът на отвора в преходната част, която се вгражда в плочата?
Вашата конфигурация вероятно е само за отводняване на балкони с тръба отгоре до долу Ф50 мм. Другото е творчество от рода на "с един куршум два заека". Само че творчеството не е инженерна мисъл и дава различни резултати. Ей на вместо отводняване на терасата, творчески става обратното.
crimsonred - помощник
kozl написа:
crimsonred написа:
Как си обясняваш това, че водата която идва отгоре минава през същия малък диаметър на софона който не може да смогне долу при мен. Според теб след като почти изравнихме диаметъра долу на сифона с този на тръбата дали е решен проблема.
Не мога да ти разбера обясненията как така сте изравнили диаметрите, като на снимката виждам капак с голям диаметър и изход с поне два пъти по малък. Сифона е отворена система, а твоите разсъждения за отвора горе и доле важат за затворена система.
Вашата система е широка отвесна тръба с изтичане през щуцер (стеснение). При малък много малък дебит този сифон няма да връща в терасата. Обаче като нарасне дебита и стеснението ще предизвика завирване, а щом нивото на водата се покачи над горната плоча на сифона, значи терасата е наводнена.
Освен това като изтече водата през горното стеснение, това са три метра вертикално ускорение, а насреща преграда. Струята на скорост среща преграда. Скоростта намалява, напора се увеличава във формата на ниво (навирва се в тръбата).
Вашата система може да работи с тръби с по-малък диаметър от преходния етажен елемент. Ако не е имало такива тръби и строителя е пригодил по-широки и системата е прецакана. И все пак колко е диаметърът на отвора в преходната част, която се вгражда в плочата?
Вашата конфигурация вероятно е само за отводняване на балкони с тръба отгоре до долу Ф50 мм. Другото е творчество от рода на "с един куршум два заека". Само че творчеството не е инженерна мисъл и дава различни резултати. Ей на вместо отводняване на терасата, творчески става обратното.
Това на втората снимка която виждате е след като сме изрязали щуцера(стеснението) и съответно сме го разширили. Диаметърът на отвора в преходната част, която се вгражда в плочата беше 60 или 70мм. , а водосточната тръба е Ф100. Много Ви благодаря за отговорите до тук и се извинявам, че не мога да го обясня добре.
kozl - майстор
Покажи снимка на преходния елемент от към твоя таван, така без да е монтирана тръбата.
crimsonred - помощник
kozl написа:
Покажи снимка на преходния елемент от към твоя таван, така без да е монтирана тръбата.
Честно казано не ми се разкача отново тръбата понеже не съм сигурен, че ще мога да я монтирам качествено. Знам само, че предния път като я свалихме се видя ,а и измерих, че преходния елемент горе на тавана е около 60 70 мм. , тоест колкото този долу на пода при Ф100мм. на водосточната тръба.
kozl - майстор
От всичко упоменато до сега, заключавам, че по някаква причина вместо необходимия диаметър на тръбите е допуснато да се използват тръби с по-голям диаметър, което е причина за вашите проблеми.

Тема "Проблем с водосток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: