Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
boqnkov - специалист
Здравейте! Смятам да сложа вертикален бойлер 100л в подпокривното пространство на къщата. Искам да мога да го увия в 30тина см изолация, защото горе си е почти като околната температура. Върти ми се в главата конструкция от този тип. Под бойлера нещо като леген или корито със самоделен сифон и маркуч, който влиза в обратната вода в случай на неприятна авария. Увивам бойлера и тръбите с вата и се надявам да не замръзне. Мислите ли, че бойлера ще е защитен от замръзване? Ако някой има по - добра идея за монтажа, ще се радвам да я сподели.

Прикачен файл

форум1.jpg
форум1.jpg (18.82 KиБ) Видяна 2303 пъти

Прикачен файл

forum napravi sam.jpg
forum napravi sam.jpg (99.87 KиБ) Видяна 2303 пъти
torbalan - Дървен философ
У дома няколко зими вече е така.
Не е увит бойлера, но има някаква изолация. Драми няма.

Но бойлера се ползва ежедневно...

Проблем е, ако дълго време бойлера не се ползва и е изключен. Тогава никаква изолация няма да го спаси...
preslav - майстор
Аз бих направил "колиба", която да обхваща бойлера и тръбите или нека го наречем вертикален шкаф, дори можеш да ползваш нещо готово, като секция от гардероб без гърба. Вратичката ти дава възможност за преглед и обслужване на бойлера и тръбите, малкият обем ще има плюсови температури от излъчването на самия бойлер, разбира се той не трябва да се оставя да изстива. Ако ти се занимава, въпросният вертикален шкаф можеш да изолираш с вата, стиропор, фибан, дори ако ползваш фибран, целия шкаф можеш да изработиш от конструкция за гипсокартон и плочи фибран захванати по подходящ начин - грубо цялата колиба ще излезе под 100 лв. и ще ти отнеме 1-2 часа да я сглобиш.
Имай предвид, че както и да източваш бойлера в него остава вода, а също така, че тръбите ще са първото нещо, което ще замръзне.
Hoвoceлckи - майстор
А защо го искаш на тавана - за безопасност или заради място? Моя беше на тавана известно време, но не ми хареса и го свалих - хоризонтално в банята.
boqnkov - специалист
Благодаря за отговорите. Ами искам да е горе за да не ми заема място в банята. Оставил съм изводи за бойлер в тази ниша, но смятах да ползвам мястото за шкаф и други по - често използвани неща. Мястото долу е в сухата част на банята, така че технически е перфектно да е долу в банята. Искам да е горе единствено заради заеманото място.

Прикачен файл

2017-09-24 16.02.51.jpg
Hoвoceлckи - майстор
Не те устройва хоризонтално, чул си лоши отзиви или го имаш го вече вертикален и не можеш да го смениш?
boqnkov - специалист
Вече го имам. 100л. вертикален Елдом.
шоп - майстор
@boqnkov, действай смело. Редувай ред вата ред стреч фолио или найлон. Мойте бойлери на тавана са 6брх80 литра и 2брх120 свързани последователно и с циркулация помежду им. Всичко заедно е изолирано с 30-40 см вата на слоеве. Найлона пречи въздуха да се движи.

Всичко е неръждавейка и едва ли ще протече, но отдолу имам сифон и гранитогрес.

Имам и един бидон 220 литра от сините. Той изолиран с кутия от фибран 8 см и засипан с перлит.
Гост - специалист
И моя бойлер го изнесох извън банята, за да не заема място и го изкарах в неотопляема част- стълбищната клетка. Недостатък е, че малко повече изчакваш, докато дойде топла вода, ама то не може и :censored: докрая и душата в рая...
Любопитно ми стана- шопе,за какво я ползваш толкова вода? 700 литра???
шоп - майстор
Гост написа:
Любопитно ми стана- шопе,за какво я ползваш толкова вода? 700 литра???

За БГВ, а пролет и есен я пускам и във водно подово на една 25м2 мансардна стая. Всичко се грее от слънцто та затова.

П.П. имам още 3100 литра бойлери, но те са в техническо помещение на кота 0

те са за подпомагане на термопомпа за отопление, а лятото загряват басейнче :)

Бойлерите са ми над баните и тръбният път е само 2м до банята на етажа и 5м до банята на първия етаж.

Тема "Бойлер в подпокривно на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: