• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте!Нов съм във форума,но в кръжока съм откакто се помня.Имам проблем с водоснабдяването на вилата.Първи съм до каптажа и нямам налягане,а в сух период изобщо вода.В близката гора намерих изворче,от което има вода и през лятото.Падна копане,каптирах го и в момента е прилична чешмичка с дебит литър за 50с.Разстоянието от извора до вилата е 60м,като първите 22м посока извора са по хоризонтал.Следва лек наклон.Последните 5 м до извора са с денивелация 4м.Общата я изкарах 6,30м.Някога учих геодезия.Подчертавам,че вилата е по-високо!Идеята ми е да закопая цистерна от 1 кубик мако под нивото на извора и да я ползвам като резервоар.Ще я пълня с отделна тръба,за да запазя извора като чешма.Имота е гора,предполагам държавна.До вилата ще закопая тръба от гъвкавите.Цистерната ще изолирам,за да не замръзне,като оставя преливник.Не смятам да правя комбинация с ВИК мрежата.Та,питането ми е -Може ли с една помпа(хидрофор) монтирана в сградата да си реша проблема?Доста изчетох,но реших да питам с конкретни данни.Нямам възможност да вдигам на тавана отделен съд.Не ми се ще да монтирам помпа на извора.Може да проходи,а и кабел ще трябва до там.Моля,помагайте!Възможно ли е изобщо да стане с една помпа при моя терен и условия?Каква марка,модел,параметри да търся?Какъв да е диаметъра на тръбата?Филтри,клапани,последователност?От прочетеното,мисля че хидрофорна система Grundfos Scala2 ще ми върши работа.Очаквам вашето компетентно мнение
MamaMy - майстор
И най-евтиния хидрофор ще върши работа. Аз обаче ти препоръчвам електронен хидрофор+хубава помпа+разширителен съд 50л за да не пулсира струята, а и за да включва по рядко помпата.

Естествено всичко което ти показвам е само с информативна цел. Да не се счита за реклама. Може да си подбереш от различни места най-изгодните цени.
Andri01 - майстор
Вилата ти е по-нависоко от извора около 6,30м? Самозасмукващата помпа трябва да има и "стоп" по ниво в съда до извора. При хидрофора във вилата аз бих сложил втори съд 1куб.м. - да се пълни непрекъснато / периодически от тази помпа/. След него вече - обикновен хидрофор за вътрешната инсталация. Така ще имаш почти винаги 2 куб. на разположение.
Два противоречиви отговора до момента. Благодаря! Дано получа повече препокриващи се мнения. Ако ползвам втори съд до вилата, както ме съветва колегата, може ли самозасмукващата помпа да е при втория съд. Търся начин да избегна монтаж до извора. Обясних във въпроса защо
Andri01 - майстор
Да, това имах в предвид. Само трябва да е избрана акълийската,че да върши работа.
Antonii - майстор
За помпата хората са ви упътили, но за съда ако водата няма да се ползва за поливане, то 300-500 литров ви е предостатъчен.
Това количество ви е достатъчно поне за 24часа за битови нужди, дори при положение, че не се допълва.
Не е нужно да се инвестира в излишно големи резервоари.
Желателно е и водата от извора да се филтрира поне през механичен филтър.
MamaMy - майстор
Аз предлагам само с една помпа да си. Нали ще закопаваш буферен съд до вилата. Ако го закопаеш на 7 метра, той ще си е постоянно пълен на самотек. Направи си шахта до него и в нея вкарай помпата. Така няма да ти шуми вътре във вилата, а и ще тегли много по-лесно от буфера. Горе във вилата си остави електронния пресостат и разширителния съд. В пресостата имаш всичко необходимо против работа на сухо и т.н. По този начин хидрофора може да не се точи зимата. Няма как помпата да замръзне на тази дълбочина. Ще трябва да измислиш как да я заключиш против кражба. Може дори да направиш плътен капак и да го заровиш като малко хълмче. Никой няма да тръгне да копае. :-D
Hoвoceлckи - майстор
:lol: Ако не знаех, че не пиеш щях да кажа, че са ти в повече ракиите. Да копае 7 метра за цистерна, плюс 22 на същатата дълбочина за тръба ...


Това със втория резервоар заслужава внимание. При монтиране на (не)възвратен клапан при цистерната долу, тръбопроводът ти винаги ще е пълен с вода. Така отпада необходимостта помпата да е самозасмукваща.
Ако втория резервоар можеш да го сложиш на тавана, та водата да ти е на самотек, си мисля, че е най-добре. Застояването на голямо количество вода обаче не е препоръчително.
По прицип би трябвало да стане с хидрофор във вилата и клапан - долу при цистерната. Пресостата следи налягането в мрежата от тръби на къщата, но то е същото и в тръбата за засмукване до възвратния клапан. Така че тръбата за засмукване пак винаги ще ти е пълна с вода.
И аз се зачудих с копането на 7м!Значи,някои смятате,че само един резервоар с клапан до извора и подходящ хидрофор във вилата,ще върши работа.Това най ме устройва.Остава да ме опътите за конкретна помпа и дебелина на маркуча,който трябва да закопая от вилата до цистерната.Благодаря!
Andri01 - майстор
През лятото ако изчерпиш този 1 куб. и ще чакаш да се напълни пак?? За това предложих втори съд до вилата,горе. Може и да по малък. Решението е твое. Успех :)
  • 1
  • 2

Тема "Избор на хидрофорна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: