Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
muhala - майстор
Здравейте,

Блока ни е строен 1960г и от тогава тръбите в мазето не са сменяни. Топлата и студената вода са 2,5" метални тръби. Рециркулацията е 1".
Тръбите вървят в тройка от абонатната, която е в единия край на сградата до към 3/4 дължината на сградата (половината на втория вход). Входовете са два с по 4 ап на етаж. 4 етажа.
Дойдоха ВиК екип да прегледат ситуацията и да изготят оферта. Казаха, те така, както е в момента конфигурацията, няма да изпълнят ремонта. Искаха проект и количествена сметка.
Един комшия от също каза, че според него инсталацията в момента не е добра. Трябвало топлата вода още от абонатната да се дели на две за двата входа. Сега ние сме на края на тръбата (магистралната).
Майсторите казаха, че абсолютния минимум е 3000 лева с боклучави материали. Все пак става дума за 3 тръби по 40 метра и 8 точки - т.е. 24 крана + покрай абонатната някои неща.

Аз се чудя наистина ли толкова струва и дали трябва да се преправя проекта ?
torbalan - Дървен философ
За какво са и на рециркулацията кранове?
preslav - майстор
torbalan написа:
За какво са и на рециркулацията кранове?
Вероятно за да може да се отцепи водата на конкретен вертикален щранг/ове, а не да се спира централно на двата входа.
jekasus - майстор
preslav написа:
Вероятно за да може да се отцепи водата на конкретен вертикален щранг/ове, а не да се спира централно на двата входа.
Два крана на щрангове за топла и циркулация стигат за всеки от двата входа, циркулацията няма никакво отношение към всеки апартамент.
muhala написа:
че абсолютния минимум е 3000 лева
Спрямо труда разлика между буклука и нормалните материали е стотинки.
400 лв е нормална цена на апартамент, па колко "говна" ще излязат при прекарването на новите тръби
torbalan - Дървен философ
preslav написа:
torbalan написа:
За какво са и на рециркулацията кранове?
Вероятно за да може да се отцепи водата на конкретен вертикален щранг/ове, а не да се спира централно на двата входа.
Я пак обясни, за какво са крановете на всеки абонат?
kozl - майстор
muhala написа:
Входовете са два с по 4 ап на етаж. 4 етажа.
Вероятно във всеки вход има по 4 вертикални щранга (по един верт.щранг за апартаменти един над друг по вертикала) или общо 8 за двата входа.
И все пак темата е за хоризонталните разводки, от които се разклоняват вертикалните щрангове.
И така за всеки вертикален щранг требат по три крана 1 за студена, 1 за топла, един за циркулацията. 8 щранга по 3 крана = 24 бр.
И това е само за хоризонталните разводки, не става въпрос за вертикални щрангове и апартаментите по вертикалните щрангове, където кранове за циркулация не са необходими.
А защо требат по три крана на отклонението за вертикален щранг, preslav е писал.
jekasus - майстор
Къде бъркам аз или Козл бърка?
Три щранга студена/кран, топла/кран, циркулация/не трябва да има кран...
Четвъртия нещо ми бяга по тъча :-D
lov - майстор
Дублаж.
Последна промяна от lov на пон дек 25, 2017 2:15 am, променено общо 1 път.
lov - майстор
jekasus написа:
Къде бъркам аз или Козл бърка?
Три щранга студена/кран, топла/кран, циркулация/не трябва да има кран...
Четвъртия нещо ми бяга по тъча :-D
Айде тури ги два за вход. един в края на трасето и един преди да влезе към помпата. Нека да има ако трябва да се изолира цялото трасе на рециркулацията.
А относно цената. Всеки сие направил сметката и на майстора винаги се разминава и то доста с тази на клиента щот най вероятно е зле с математката. Не знам как ги смятате тези трасета но само за вертикалите ви трябват близо 70 метра тръба.
Ако искаш смятай с мен. Имаш 2 входа по 4 етажа по 3 метра височина прави 24 метра тръба за един щранг. Сега да не вземеш да ми обясняваш че етажите са по ниски и не са по 3 метра. Ми трябва да сте пълни идиоти ако искате да си правите инсталацията от парчетии и да наслагате муфа до муфа. Докат не артиса не стига а отпадък има винаги. А тия 24 метра са само да кажем за студената вода и нали има и рециркулация и за топлата стават двойно. И ква стана тя само за вертикалите станаха 72 метра. И кво правим кат ще има и хоризонтална, ма за нея не мога да гадая но няма да е по малко. И кат сложиш че има още една камара материали и труда си е направо без пари. Таман по стотачка на апартамент. За един много за друг малко ама като тябва някои ще стискат кълки но да са си правили сметка и да са заделяли по нещо за поддръжка на сградата.
Преди години съм го гледал същия цирк с комшии. Ма кат разбраха колко ще трябва да платят ако минем през офицална фирма и после през съдия изпълнител им се дръпна водата.

п.п. Стана дублаж а не ми дава да си изтрия единия пост. Но ще допълня последния па модераторите да се оправят.
Та то по обясненията не става ясно колко са им всъщност щранговете на вход и както колегата предположи може да станат доста повечко щот както са по 4 апартамента на етаж ще им е бая зор да ги хранят само с една колона. И сметките заминават по дяволите.
preslav - майстор
muhala написа:
Здравейте,

Блока ни е строен 1960г ...
Дойдоха ВиК екип да прегледат ситуацията и да изготят оферта. Казаха, те така, както е в момента конфигурацията, няма да изпълнят ремонта. Искаха проект и количествена сметка.

Майсторите казаха, че абсолютния минимум е 3000 лева с боклучави материали. Все пак става дума за 3 тръби по 40 метра и 8 точки - т.е. 24 крана + покрай абонатната някои неща.

Аз се чудя наистина ли толкова струва и дали трябва да се преправя проекта ?
Ако ВиК екипа е от съответното водно дружество (май говорим за "Софийска вода") не съм учуден, че искат проект и количествена сметка - вероятно са ви насочили към тяхна си проектантска фирма. Излишен е коментара, че това е начин да се "нахранят" още едни "другари". Проект дефакто има, той е реализиран през далечната 1960 г. и до сега системата е работила - нов проект е нужен само ако имате забележки към сегашната система (вероятно нямате, като знам с какви запаси е смятано преди време). Груба количествена сметка можеш да си направиш и сам - пролазваш сегашната инсталация и описваш къде какви фитинги са слагани, вече знаеш колко е общата дължина на тръбите (предвиждаш муфи за снаждане на стандартните дължини тръби), за крановете си на ясно (Торбалан е малко в заблуда, но ще се поправи). С тази количествена сметка отиваш в магазин за водопроводни части и ти правят оферта за цена на тръби, фитинги, кранове. Знаейки цената на материалите ще имаш и груба цена за труд - смело умножавай цената на материалите по две, за да получиш крайна цена труд+материали. Знаейки грубата цена на труд и материали ще знаеш дали "грубо" те лъжат офертаджиите. Знам за фирма, чието мото е "правим всичко за един ден", нека го кажем един ден на вход - търсите си такава фирма, а не лентяите на ВиК и действате. Във всички случаи превенцията е по-добра от аварийните ремонти.
Мое лично мнение е, че за топлата вода по-доброто решение са стоманените тръби, но специалистите ще ви посъветват най-добре.

Тема "Въпроси относно хоризонтални щрангове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: