• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Begemota - помощник
Здравейте съфорумци,

За много безаварийни години :-).

Искам да ви попитам за мнение по отношение на малък теч, който е възникнал от връзката между извода за топлата вода в кухнята и тръбата с резба?

В момента само малко капе и се стича по стената,поради което мазилката е издълбана. Не мога да преценя доколко операцията по натягане или развиване на тръбата е безопасна с оглед на това да не стане по-лошо ако се счупи тръбата и остане в извода.

Какво бихте препоръчали в дадения случай? Прилагам снимка за по-нагледно.

Благодаря предварително.

Прикачен файл

Теч.jpg
Теч.jpg (100.24 KиБ) Видяна 3709 пъти
Последна промяна от Begemota на вт яну 02, 2018 10:51 am, променено общо 1 път.
jekasus - майстор
Виждам тефлонова лента, значи цялата операция за пренавиване ще е безопасна.
Преди да навиеш новата лента, надери с ножовка резбата на удължител - така "захапва" между резбите...
Hoвoceлckи - майстор
Това им е "детска болест" на тези преходи. Наскоро брах ядове в една баня. Имам немалко опит, но не става и не става. Капе си и това е. Спасих се с привършващата ми паста. Кълчища върху резбата и отгоре - паста. Гадна е, цапа, но решава проблема. Лошото е, че не знам как се казва и от къде да си купя нова.
Последна промяна от Hoвoceлckи на вт яну 02, 2018 9:23 am, променено общо 1 път.
Junak - майстор
jekasus написа:
Преди да навиеш новата лента, надери с ножовка резбата на удължител - така "захапва" между резбите...
Ако ти е зор да го надереш, може леко да го стиснеш с зъбите на тръбния ключ.
kozl - майстор
Begemota написа:
Не мога да преценя доколко операцията по натягане или развиване на тръбата е безопасна с оглед на това да не стане по-лошо ако се счупи тръбата и остане в извода.
Добре си постнал снимка, ала на мен снимката не ми помогна достатъчно в ориентацията.
Коя тръба да се счупи :? Какво излиза от стената? Прилича на полопропиленов накрайник с резба. Ако да резбата на накрайника каква е външно или вътрешно по диаметъра. Какво е навито към накрайника (поцинкована муфа ли)?
Да не е ползвано парче тръба с резба, вместо нипел м-у накрайника и муфата?
Ако да, защо кранчето е навито в муфата, а не директно в РР фитинг?
шоп - майстор
Hoвoceлckи написа:
Гадна е, цапа, но ,ешава проблема. Лошото е, че не знам как се казва и от къде да си купя нова.
Има много търговски наименования.
В Ромстал струва 15-16 лв и е голяма кутия. Ще имате паста много време. Направих едно парно на двуетажна къща с 2 цола тръби и остана в кутийката.

В Практикер също се продава. 6-7 лв струва, друга марка е, но същата отлична работа върши в комбинация с кълчища.

Предполагам се продава на много места включително и онлайн. Който му трябва да разрови в гугъла.
jekasus - майстор
Hoвoceлckи написа:
Лошото е, че не знам как се казва и от къде да си купя нова.
http://www.shop.bg-maistor.com/uplatnit ... 0gr-detail
http://ruvik.net/silikonovi-lepila/%D1% ... %BA%D0%B8/
http://www.praktiker.bg/bg/Sealing/%D0% ... O/p/476593
Всички специализирани ВиК-магазини продават пастата.
Begemota - помощник
Здравейте колеги,

Благодаря за отговорите. Тъй като не съм много запознат с терминологията ще опиша проблема по лаишки :-).

Живея под наем и заварих апартамента в следното положение. Тръбите за топла и студена вода в кухнята се показват много малко от стената и изглеждат така: http://www.vikpomosht.com/snimki/701471406.jpg

Доколкото разбирам това са полипропиленови тръби с фитинг и върху него е навит нещо като удължител: http://www.shop.bg-maistor.com/images/s ... ezba-1.jpg

И вече върху удължителя е навит кран с тефлонова лента. Нямаше проблем до момента, когато забелязах, че от връзката между тръбата за топла вода и удължителя е започнало да капе.

Не мога да преценя доколко този удължител е клеясал и ако го завъртя да не се счупи резбата и да остане в тръбата.

А варианта да навия някаква водоустойчива лента, където е теча, не ми се струва много удачно, тъй като тръбата се подава много малко от стената и няма как да се захване добре.

Прикачен файл

Теч.jpg
Теч.jpg (100.24 KиБ) Видяна 3702 пъти
kozl - майстор
Като разгледах снимката на лаптопа (вижда се по-добре от таблета), това което е навито в полипропиленовите фитинги е удължител. Може да е ползван за преход от 1/2" към 3/8". По снимката не мога да се ориентирам, дали е така.
Но приличат на нови и се предполага, че няма да се скъсат при развиването.
По-гадния проблем, е да не е спукана металната вложка с вътрешна резба (на снимката, която си прикачил "701471406"), че тогава ремонта ще е гарантиеано по-гоуем и с къртене.
Трябва да се има в предвид, че някои ВК фитинги са с конусна резба (това, което е на другата снимка "тръба с резба") и там стягането води до спукване на вложките.
Последна промяна от kozl на вт яну 02, 2018 11:28 am, променено общо 1 път.
Begemota - помощник
Здравей kozl,

В последния пост съм прикачил снимки от други сайтове за ориентир, но доколкото виждам в моя случай удължителя не е използван за преход, а само за удължаване. По принцип апартамента е ново строителство и предполагам материалите още държат, но кой вариант ще е по-удачен: да завия още малко удължителя, за да стегне и евентуално спре капенето или направо да го развия, сложа тефлонова лента и отново завия.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Помощ за ВиК проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: