Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
inkovsv - специалист
Някой може ли да ми каже дали хоризонталните бойлери имат някаква
пробка за източване на водата.Ще го слагам на вила ,която през зимата не се ползва и водата мръзне.
ivtabov - специалист
Нямат, за съжаление.
Моят бойлер на вилата е хоризонтален - Теси. Скрил съм го между сачака и покрива.За да не се катеря всеки път, когато се налага да източвам бойлера, между възвратния клапан и бойлера съм монтирал тройник, от който тръгва тръба и накрая е монтирно спирателено кранче. Тръбата е скрита зад плочките, а кранчето е изведено до това на тоалетното казанче. Източването става, като отворя крана за топлата вода и въпросното кранче, разбира се, при спряна вода. На възвратния клапан съм сложил шлаух / медицински/ който съм извел също в банята - той се слага срещу евентуално прокапване на клапана.
inkovsv - специалист
Мерси за отговора.Сигурно ли е ,че през тръбата за топлата вода се източва целият.При вертикалните бойлери тръбата за топлата вода стига почти до горния край на бойлера.
ivtabov - специалист
inkovsv написа:
Мерси за отговора.Сигурно ли е ,че през тръбата за топлата вода се източва целият.При вертикалните бойлери тръбата за топлата вода стига почти до горния край на бойлера.

Клапанът е монтиран на студената вода. Ти източваш бойлера от към студената вода. Кранът за топла вода се отваря, за да влиза в бойлера въздух.
Не е фатално да остане и мъничко вода в бойлера/подчертавам - мъничко, а не полвин бойлер/ . Важно е в тръбите да няма вода.
Като цяло, системата работи сравнително добре. Накрая при източването може да надуеш малко с уста през топлата вода, ако нямаш помпа или компресорче.
inkovsv - специалист
Ясно.Разбрах.Въздух може да засмуче и като се отвори кранът за топлата вода на мивката.
ivtabov - специалист
inkovsv написа:
Ясно.Разбрах.Въздух може да засмуче и като се отвори кранът за топлата вода на мивката.
Точно това имах предвид, някоя от чешмите за топла вода.
jel4o - специалист
Моят бойлер също е хоризонтален на "Елдоминвест" Варна и няма пробка за източване на водата и ако ми се наложи го правя по гореспоменатите начини.
А толкова ли падат впомещенията темп. под нулата?Нали все пак са вътрешни,а и бойлера си има доста солидна изолация.
Все пак си е кушия да източиш един бойлер,а при цените на питейната вода си е направо разхищение. :shock:
ivtabov - специалист
jel4o написа:
Все пак си е кушия да източиш един бойлер,а при цените на питейната вода си е направо разхищение. :shock:
Абе и за мен си е кушия да източвам инсталацията и бойлера, ама след като смених два водомера и няколко крана и тръби в най-неподходящия момент, се мобилизирах и започнах да зазимявам инсталацията редовно преди зимата.
При теб зимата е по-мека/Раднево/, но моята вила е в едно село, близо до Драгоман и няма да ти казвам как мръзне всичко.
Колкото до цените - при нас 1 кб.м вода струва 1 лв.
Бойлера ми е 80 литра, сложи още 20 в инсталацията. Тази сума, отнесена към цената на бойлера или водомера нищо не представлява.

Тема "Въпрос за бойлер." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: