• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте колеги,
Има доста подобни теми, но пък мъка като моята не срещнах.
Преди около седмица направихме сондаж за вода. Затръбен е с 125ммтръба.
Читава вода излезе на 22 метра. Копахме го до 30 метра. След затръбяване и еърлифт на другия ден се оказа, че вода има прилично много, но пък и не спира да носи сиво-зелена мътнилка подобна на хума - адски ситна. След повече от 10 часа смукане с еърлифта не се спря да излиза тая гняс. Сега сондажа зарад времето го оставихме малко на мира и положението е следното:
вода на 6тия метър, на 23тия метър сондажа е затлачен с въпросната мътнилка. Въпроса е да продължавам ли с опитите с еърлифт, или да пускам евтина помпа и постепенно да го изпомпвам и каквото господ покаже?
Чираче - майстор
Сондажа се предава в експлоатация едва след изваждане на бистра вода. И тогава се плаща.
ESPACE - майстор
Голям си майтапчия. Ако си и вярваш значи си и друго :lol:
Чираче - майстор
ESPACE написа:
Голям си майтапчия. Ако си и вярваш значи си и друго :lol:
Защо да не си вярвам? Тук искат луди пари за сондаж. И от къде да извадя пари за няколко дни работа на сондьора срещу моята пенсия за половин година? И защо да ги плащам, ако евентуално се реша? Къде са реалните цени за тая дейност?
hidrazin - майстор
innovision_ написа:
...След повече от 10 часа смукане ...
Обади се да кажеш как е сондажа след 10 месеца.
След 10 години ще е доста по-добре.
Чираче написа:
... И защо да ги плащам, ако евентуално се реша? ...
Елементарно - купуваш си сонда, помпи, еърливт, техника за пренасяне, багерче ... и започваш да изкарваш луди пари.
А и твоят сондаж ще ти излезе направо БЕЗ ПАРИ !!! :lol:
:partyman:
torbalan - Дървен философ
Аз бих продължил с еърлифта. Колкото повече, по-добре...

Като бях дете биха сонда на село. Години наред сондата вадеше мътилка. Сега водата е практически чиста. Минали са над 30 години ;)
chapara - майстор
torbalan написа:
вадеше мътилка. Сега водата е практически чиста. Минали са над 30 години ;)
Така е, дълготрайна инвестиция в бъдещето, но за който може да чака, инак за внуците :?
torbalan - Дървен философ
chapara написа:
torbalan написа:
вадеше мътилка. Сега водата е практически чиста. Минали са над 30 години ;)
Така е, дълготрайна инвестиция в бъдещето, но за който може да чака, инак за внуците :?
Е, еърлифта също върши работа. Другото е да прежали някоя помпа и да изхвърля водата в близкото дере известно време...

Баща ми всеки сезон сменяше турбината на помпата. До последно, докато беше жив, имаше резервна помпа в мазата...
chapara - майстор
А каква е геологията на сондажа :? Трябвало е да се подмине този слой.
Ами нещата се развиваха по следния начин:

до 6тия метър мергел и нищо сериозно.
от 6 до 7.5 метра подобие на филц но практически без сериозно количество вода.
10 метър до около 12 метър въглищен слой
после глина до около 20 метър и на 24 метър до 30 метър доста вода и тази гняс.
Според местните хора не е добре да слизаме много надолу заради сериозни слоеве въглища.
Като цяло всички ме убеждаваха, че имота ми е най сухото място на софийското поле :-)

Днес го "духаха" пак с еърлифта. след приключване веднага положението си идва на същото място :-) вода пак до 6 метър и от 23 надолу се задънва с хумоподобна тинилка :-).
Мисля да му пусна една евтина винтова помпа през уикенда и да видя какво ще е положението според дълбочината на която я потапям.
  • 1
  • 2

Тема "Прочистване на сондаж." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: