Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
ivchomir - помощник
Здравейте, Питането ми е свързано с потопяема помпа WILO-TWU 4-0409 EM http://productfinder.wilo.com/bg/bg/c00 ... oduct.html

Искам да си направя поливна система с пръскачки.Помпата е на 30 метра дълбочина. Ще имам още около 30 метра водна магистрала 32" до най-отдалечените пръскачки и най-много 1 метър денивелация Ще ги разделя на кръгове за да покрия изискването за литър/секунда. Искам да знам дали ще имам 2 бара налягане до най-отдалечната пръскачка с тази помпа?

Благодаря на отзовалите се
lpoik - специалист
По технически данни и дават 6,5 бара би трябвало да стане,зависи от отворите на пръскалките. :partyman:
ivchomir - помощник
Изискване за да работят нормално пръскалките е 2 бара. Въпроса е дали ще има 2 бара налягане при пръскалките в дадената ситуация
шоп - майстор
lpoik написа:
По технически данни и дават 6,5 бара би трябвало да стане,зависи от отворите на пръскалките. :partyman:
6,5 бара е максимално налягане, като при този напор дебита е 0 и КПД то 0. Демек имаме консумация на ел. енергия 0,75КВ, а ефективността е 0. Няма дебит, няма налягане на изхода, а само разход на ел. енергия.

За мен избора на всяка една помпа трябва да се ръководи от кривата за максимално КПД.

Избора на помпа зависи от кривата напор/дебит, но съобразена с кривата на максимално КПД.

В конкретният случай трябва да се вземе впредвид разстянието от водното огледало на сондажа, до изхода в атмосферата на пръскачките в метра, необходимото налягане на входа на пръскачките и всичко това съобразено с линейните и местни загуби в тръбопровода + желаният реален дебит. Смята се за 1-2 часа и обикновенно проектантите искат пари:-)

Прикачен файл

wilo_f_0200001500030b1b00010092_5.png
wilo_f_0200001500030b1b00010092_5.png (94.32 KиБ) Видяна 1538 пъти
ivchomir - помощник
шоп написа:
lpoik написа:
По технически данни и дават 6,5 бара би трябвало да стане,зависи от отворите на пръскалките. :partyman:
6,5 бара е максимално налягане, като при този напор дебита е 0 и КПД то 0. Демек имаме консумация на ел. енергия 0,75КВ, а ефективността е 0. Няма дебит, няма налягане на изхода, а само разход на ел. енергия.

За мен избора на всяка една помпа трябва да се ръководи от кривата за максимално КПД.

Избора на помпа зависи от кривата напор/дебит, но съобразена с кривата на максимално КПД.

В конкретният случай трябва да се вземе впредвид разстянието от водното огледало на сондажа, до изхода в атмосферата на пръскачките в метра, необходимото налягане на входа на пръскачките и всичко това съобразено с линейните и местни загуби в тръбопровода + желаният реален дебит. Смята се за 1-2 часа и обикновенно проектантите искат пари:-)

Благодаря за леките разяснения.
ОбикновеНо всички искат пари.
Не желая да отнемам на никого от ценното време още повече безплатно. Не съм знаел че отнема толкова време да се сметне.
Ще се прави Проба-Грешка.
Радвайте се на слънчевият ден. :drinkers:
шоп - майстор
ivchomir написа:

Ще се прави Проба-Грешка.
Разумно, и аз съм работил на този принцип преди време.
Не е грешно. Просто ако сметнете, че дадена помпа МОЖЕ би ще върши работа- минете на следващята по мощност помпа в тази серия. Няма да сгрешите.

При Вас е 4- 0414
Горното при положение, че сте решили помпа 4-0409
ivchomir - помощник
шоп написа:
ivchomir написа:

Ще се прави Проба-Грешка.
Разумно, и аз съм работил на този принцип преди време.
Не е грешно. Просто ако сметнете, че дадена помпа МОЖЕ би ще върши работа- минете на следващята по мощност помпа в тази серия. Няма да сгрешите.

При Вас е 4- 0414
Горното при положение, че сте решили помпа 4-0409

Хубаво да взема следващата на по мощност, но вече имам монтирана 0409 от две години. И май не ми се дават грешни пари при положение че имам вече помпа. Благодаря
шоп - майстор
Това е друга бира.
Разбира се, че няма да купуваш друга помпа.

В твоя случай при налична помпа трябва да съобразиш пръскачките с помпата.

Ако имаш съмнения, че си на границата може да монтираш кран, който да изолира участък и поливането да става на два пъти.

По-елегантният вариант е пръскачки с по-малък дебит и поливането ще става по-бавно.
ivchomir - помощник
шоп написа:
Това е друга бира.
Разбира се, че няма да купуваш друга помпа.

В твоя случай при налична помпа трябва да съобразиш пръскачките с помпата.

Ако имаш съмнения, че си на границата може да монтираш кран, който да изолира участък и поливането да става на два пъти.

По-елегантният вариант е пръскачки с по-малък дебит и поливането ще става по-бавно.

Помпа няма да купувам - да. Просто ми казаха че с дадената помпа няма да имам достатъчно налягане за да изкачат пръскачките.
Иначе ще бъде на поне 3 - 4 кръга за да е пълноценно поливане.
Днес включвам помпата и на пресостата/монометър показва 5 бара налягане. Той се намира на същото разстояние на което ще са най-далечните пръскачки. Това налягане е при отворен кран от който се полива. Дори да спадне водния стълб с 10 метра, това си е 1 бар. Би трябвало отново да има достатъчно налягане.
шоп - майстор
ivchomir написа:
Би трябвало
Би трябвало, всичко зависи от конкретиката.

Лично аз поливам 500м2 трева с 9 бр изкачащи пръскачки и с потопяема помпа Беларди с мощност само 370 вата.

Тема "Потопяема помпа питане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: