Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kozl - майстор
Прикачен файл:
Термосмесител.jpg
Прикачен файл:
Корозия_1.jpg
Неръждаем бойлер. Водопровод - полипропилен. Бойлера е със серпентина към слънчев панел на покрива. След третата година проблем с намаляване на дебита на изходящата вода от бойлера. При оглед констатирах сълзене и засъхнала ръжда по тръбите. При опит да развия гъвкавия маркуч от муфата/нипел, нипела се скъса и остана в гайката на гъвкавия маркуч. Стените изтънели като дебелина на бръснарско ножче.
Натрупвания предимно от ръжда около използваните поцинковани фитинги са довели до запушване най-вече на щуцера на гъвкавата връзка от изходящата към смесителите вода. Но наслагвания има и на други места.
Извода е, че е неуместно използване на поцинковани фитинги. Трябва да се подменят.
Не съм използвал до сега резбови фитинги от неръждаема стомана и не знам дали са по-трайни от месинговите. Но ме възпира ограничението в асортимента и предполагам, че ще избера месинговите.
turbocharged - специалист
Едва ли ръждата е от фитингите. На снимките нямаш поцинковани фитинги. Лъскавите пак са месингови никелирани.
Antonii - майстор
Използването на неръждаема стомана и цветни фитинги води до електрохимична корозия която съсипва фитингите за нула време. Това може да доведе и до съсипване на самия бойлер.
За това трябва да се ползват такива от черна стомана или качествени хромирани.
LazarGanev - "Велик майстор"
По-скоро тези фитинги ми изглеждат от цам, хромирани. Този трипътен вентил е за холендрови гайки. Ползвай месингови холендри за водомер. От снимката не става ясен размера, но мисля, че ти трябват холендри за водомер 3/4", а може и да е 1", не съм сигурен
kabel96 - специалист
Antonii написа:
Използването на неръждаема стомана и цветни фитинги води до електрохимична корозия която съсипва фитингите за нула време. Това може да доведе и до съсипване на самия бойлер.
За това трябва да се ползват такива от черна стомана или качествени хромирани.
Добре де ами как свързват слънчевите панели като те всички са медни с неръждаема гофре към инсталацията.
kozl - майстор
turbocharged написа:
Едва ли ръждата е от фитингите. На снимките нямаш поцинковани фитинги. Лъскавите пак са месингови никелирани.
Около термосмесителя за навити тамън 3 муфа-нипел (1" към 1/2" или 3/4"), от които единия на изхода се скърши - нипела към муфата останал на 1/2 диаметър. Всичките са стоманени и вероятно хромирани, защото повърхността им не прилича на поцинкована и така ръждясали, че ще се наложи да им срежа гривните, за да освободя Т-смесителя. Освен това на тази сглобка на снимката има и един поцинкован нипел навит към месинговия тройник.
Но по цялата сглобка около бойлера има още поцинковани части, така, че ще следва пълна преработка.
Общо са използвани 3 гъвкави връзки, които се замислям дали да не заменя с неръждаема гофрирана тръба с пресовани към хея резбови накрайници :?
kozl - майстор
LazarGanev написа:
По-скоро тези фитинги ми изглеждат от цам, хромирани. Този трипътен вентил е за холендрови гайки. Ползвай месингови холендри за водомер. От снимката не става ясен размера, но мисля, че ти трябват холендри за водомер 3/4", а може и да е 1", не съм сигурен
В предния пост съм добавил пояснения за вида на муфа-нипелите. Аз съм за холендрови гайки, но като се захвана с преработката ще стане ясно дали има място. Предполагам, че монтажниците са избрали, точно тези муфа-нипел, заради компактния им размер. Все пак мястото е ограничено, а в системата има и термо-изпускателен вентил при превишаване на Т в бойлера.
Поцинковани части обаче има и в топлообменния кръг. Системата е заредена със пропилен гликол (дано не съм сбъркал наименованието). Дали да имам притеснения и за там :?
Но снимките направих на свалените части, все пак аварийно свързах бойлера без термосмесителя, за да може сина да го ползва и не знам кога ще имам възможност да направя още снимки по останалата част от инсталацията.
Antonii - майстор
kabel96 написа:
Добре де ами как свързват слънчевите панели като те всички са медни с неръждаема гофре към инсталацията.
Това, че ги връзват по този начин неозначава, че е правилно.
Принципно производителите дават изпълнението на такива инсталации да се прави с твърдо медни тръби и минимум разглобяеми връзки. Ако не се лъжа дъже и циркулационните помпи за такива инсталации бяха с месингов корпус.
Пък и корозията няма да скапе инсталацията от раз. Ще изкара някоя и друга година.
lyubohar - майстор
На моя бойлер 50л.Аристон изхода за топла вода е тръба с резба от стомана.
Дали е черна нямам представа,но при всяко пускане(1-2 пъти годишно при профилактика на топлофикация)
изтича 1-2л.ръждива вода.Веднаж прокапа там и се оказа челото на тръбата
проядено.Наложи се да го изпилвам за да стане връзката.
Нямам представа гайката на гъвкавият маркуч от какво е.
Прилича на стоманена никелирана.Нямам спомен казана от какво е,
но почти съм сигурен,че ръждата е точно от тази тръба.
И би трябвало да няма електрохимична корозия.

Прикачен файл

20180410_152919.jpg
kozl - майстор
Поне с магнита желязото се открива лесно. Нито месинга, нито цама ги лови магнит.
За неръждаемата стомана има такава с магнитни свойства има и дето не я лови магнит.

Тема "Поцинковани и неръждаеми фитинги" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: