Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kozl - майстор
Вчера пообиколих 3 магазина за ВиК. Що се касае за месингови фитинги на Цар Борис 3 и Горнобански път (Околовръсното) се оказа много добре зареден с достатъчен за мен избор.
Дори имаше връзка тип холендър от едната страна цолова резба от другата полипропилен.
Според продавачите има месингови фитинги, хромирани месингови и никелирани месингови. От цам казаха, че нямат.
а мене визуалната разлика е следната жълтите фитинги са с грапава повърхност. "Хромирания" месинг е бял на външен вид и стои като матов. "Никелирания" също е бял, но гланцово полиран.
И все пак как се познава цама от хромирания или никелирания месинг, без пилене :?
turbocharged - специалист
ЦАМ е сплав цинк-алуминий-мед. Лека, крехка, евтина и много лесна за леене сплав . Визуално прилича на алуминий. Аз такива фитинги не съм виждал никога. Но за гонене на евтиния може и някой да е способен да предложи.
Andri01 - майстор
ЦАМ-а е по-лек и винаги лъскав като никелирания. 2 пъти съм имал проблеми с такива-след около година направо се разпаднаха :(
kozl - майстор
Новата ми чуденка, е дали пак да ползвам меки връзки, че по-лесно в пространство тесно или да се заиграя с полипропилена :?

М-у другото снощи снощи освободих клапана от муфа-нипелите (стоманени, хромирани). Единия стана с разрязване. Цялата натрупана гняс беше към стоманата. По месинга на клапана малко слузеста кал.
LazarGanev - "Велик майстор"
kozl написа:
И все пак как се познава цама от хромирания или никелирания месинг, без пилене :?
Принципно никой търговец няма да ти каже, че ти продава цам - такъв артикул официално няма. Поръчвам хромирани фитинги, а ми носят никелиран цам. Месингът е жълт, всичко нежълто го избягвай, пък кой както иска да го нарича - хром, ванадий, платина... :cool:. Между другото аз не съм виждал стоманени хромирани фитинги :? . Магнит лови ли ги викаш?
kozl - майстор
Всичко бяло и ръждясало на тази снимка, без меката връзка го лови магнита. За нипела към месинговия тещик имах съмнение, но магнита не го пропусна и него.
Изображение
LazarGanev - "Велик майстор"
Интересно, наистина не съм виждал такива стоманени фитинги. :?
kozl - майстор
Провал с подмяната на стоманените фитинги. Не успях да уплътня термосмесителя. Три пъти се мъчих и все тече, ама направо шурти и не разбрах откъде :? За това го шунтирах и сега е без него. Като остане време ще го разучавам тоя термосмесител и защо не ми се получи уплътняването. Ползвах една холендрова връзка 1''-3/4" и две муфа нипел 1"-1/2". Ма явно много са дълги резбовите части на фитингите и не мога да го стегна или корпуса се е спукал, като го напъвах да махна стоманените фитинги от него. Пробвах с по няколко гумени и след това клингеритови уплътнение, стягам и па шурти.
А и се прецака клапана на бойлера без да съм го развивал. След няколко проби, започна да изпуска водата от бойлера, а в началото държеше. Ще се наложи и него да сменям :x
За холендрите на 1/2" за уплътнения ползвах клингеритови, защото с оригиналните гумени не се получи. По съвет на Новоселски от една друга тема си купих уплътнителен конец на Локтайт. Е скъп, но много бързо и лесно се работи с него.
Ето и снимки:
Прикачен файл:
Eldom-120.jpg
Eldom-120.jpg (104 KиБ) Видяна 1887 пъти
Прикачен файл:
Sunheter_1.jpg
kozl - майстор
Интересно. Направих проба за херметичност у нас на клапана с навитите по него муфа-нипел 1"-1/2" и не прокапа на нито една от тези връзки, a при бойлера у сина цвърчеше и то не от едно място. Но развих и подмених гумените уплътнения с клингеритови по 3 броя, че резбата на муфите е в повече от дължината на резбата по клапана и с едно уплътнение, гайката опира в корпуса и не може да се притисне уплътнението.
Прикачен файл:
Клапан смесител_5.jpg
Прикачен файл:
Клапан смесител_6.jpg
kozl - майстор
Този конец на Локтайт ще стане ли за уплътняване на резбите по фитингите, през които тече пропилен гликола :?

Замислил съм тези дъжовни дни да подменя двата крана към спиралата, защото изпускат капки през холендровата връзка. Пък може би и стоманените фитинги около тях. Единственото ми притеснение е при развиването на крана към медната тръба. Там е споена фасонна част -нипел, но много хилава ми се види, та ако изтърва контрата може да си докарам беля за нова заварка.

Тема "Поцинковани и неръждаеми фитинги" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: