Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kozl - майстор
Вчера успях да източа пропилен гликола и да сменя крановете и всички стоманени фасонни части по прехода медни тръби - серпентина на бойлера. Забравих да снимам обезвъздушителя към серпентината. Под него излизаше стебло от пласмаса, резбата му едва 3 витки, а след нея шийка към 5 мм. Вероятно е от някакъв агрегат и нещо управлява лоста под него.
Източих 5 л лепкава течност с кафяв цвят и боклуци на дребни парцали и напълних системата от чешмата. Водомера показа 6-7 литра. При това към 6 м от тръбите (Ф16) са в замазката на 20 см под нивото но изтакателя и това гравитачно няма как да го източа.
Лятото ще поработи на вода - тест. Тъкмо и време да сглобя пълначка за пропилен глекол и се чудя дали да го не изнвърля стария и направо нов :?
Така или иначе ще ми трябва нов за допълване.
А да резбите са уплътнявани с предимно кълчища + тефлонова лента.

П.п. най-ме измъчи развиването на предпазния клапан на бойлера. Беше уплътняван с лепило, а мястото тесно и мъка. Добре че преди години се запознах с Книпекса. Руските тръбни ключове от времето на СССР немат пъхане там.
kozl - майстор
Привет.
Да питам тези с опит, че пак прокапаха холендрите на сменените кранове към пропилен гликола:

Да не би този пропилЯн гликол да прецаква уплътнението на холендровата връзка на крановете?

Пак са прокапали съвсем едвам сълзящо, но за толкова време от предния път долях към 1,5 литра течност пропиленгликол. Може да има и външни утечки, но там не се катерих.

От подмяната до сега около Локтайтския конец не виждам да има следи от прокапване. Влажното е по холендровата връзка на крановете. Крановете са комплект с холендър. Уплътнението е нещо като гумен "О" пръстен вложен в легло на холендровата връзка.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не би трябвало гуменото уплътнение да пре@бава от гликола. Стегнат ли е добре холендъра? Каква марка е крана? Ако не ти се търси такъв О-пръстен, а то е трудно да намериш, може да навиеш няколко врътки тефлонова лента и да я сложиш там на ябълката
ZMeyGorianin - майстор
пет апр 13, 2018 8:44 amturbocharged написа:
ЦАМ е сплав цинк-алуминий-мед. Лека, крехка, евтина и много лесна за леене сплав . Визуално прилича на алуминий. Аз такива фитинги не съм виждал никога. Но за гонене на евтиния може и някой да е способен да предложи.
Вчера жената ми докара кеклов кран от ЦАМ /а я пратих за сферичен :ka: /
Даже не са се постарали да го бронзират както трябва /докато го мотаех из ръцете си му падна на места грима/.
Въпреки, че не беше правилния кран реших да го монтирам - най-близката железария е на 25 км.
Мразя да пренатягам детайли, но въпреки това ми се разпадна в ръцете :x
kozl - майстор
ср авг 31, 2022 6:42 pmLazarGanev написа:
Не би трябвало гуменото уплътнение да пре@бава от гликола. Стегнат ли е добре холендъра? Каква марка е крана? Ако не ти се търси такъв О-пръстен, а то е трудно да намериш, може да навиеш няколко врътки тефлонова лента и да я сложиш там на ябълката
Нямах инструменти в мене, но предишните бяха стягани на макс и повече не можеше. За това ги смених.


Ето го крана:

Прикачен файл:
теч холендер.jpg
теч холендер.jpg (84.71 KиБ) Видяна 693 пъти

ако съм го купувал от Ромстал сигурно е Bianchi :?
LazarGanev - "Велик майстор"
С Бианчи не би трябвало да има никакви проблеми, мисля че само със стягане ще стане. Досега не ми е протичал кран от холендъра, макар че на една соларна система отиват поне 5-6 крана

Тема "Поцинковани и неръждаеми фитинги" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: