Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте. Предстои ми отводняване на ъглов гараж в сграда опасана с бетон. Идеята ми е следната: На самият ъгъл има вертикален улук и тръба от сифони на тераси, паралелни една на друга. Искам тези две тръби + идващата от захода към гаражите вода да бъде вкарана във земята със отводнителни канали с решетки. Не коментираме модела и видовете, но искам да знам: :?
1. Очертавам къде ще се полагат каналите
2. С диамантен диск режа колкото позволява в дълбочина бетона
3. След това с къртач дълбая до необходимата дълбочина
4. Полагам канала/каналите , и запълвам останалото с бетон
Би ли било добре като мотаж и захващане за стария материал. И ако е добре, какво би се случило, ако ударя желязо със диамантината, в процеса на рязане на бетона. Искам да уточня, че ще се реже ръчен ъглошлайф.
А ако този начин не е много подходящ, очаквам други идеи :)
Предварително благодаря на отзовалите се :)
nikolov333 - майстор
Мисля, че ще трябва да ползваш комбиниран диск за бетон и метал на флекса, понеже задължително ще намериш арматурните в бетона, а и не знам, колко правилно е да се режат по-принцип.. Има и специализирани защитни кожуси за ъглошлайф с отвеждане на праха с прахосмукачка.. Другия вариант е без рязане, направо с къртача, понеже така може да запазиш частично непрекъсната армировката, доколкото позволява за да минат под нея тръбите.. разликата ще е само в грубите ръбове на канала, но това донякъде е добре за свързването с новия бетон.. С по-тежък къртач и як "оператор"няма да е голяма разликата дали е рязан бетона, преди това или не..
zz_stefanov - майстор
Дали да отведеш към земята е най добрия вариант. Да не би да имаш и извираща вода.
Най добре канала да се свърже с дъждовната канализация. Ако нивата не паснат, да се направи дренажна шахта с помпа и пак да се насочи към дъждовната канализация.
zz_stefanov написа:
Дали да отведеш към земята е най добрия вариант. Да не би да имаш и извираща вода.
Най добре канала да се свърже с дъждовната канализация. Ако нивата не паснат, да се направи дренажна шахта с помпа и пак да се насочи към дъждовната канализация.
Няма дъждовна канализация. Захода към гаражите е с дължина около 21-22м и е с денивилация около 4м в двата края. А извираща вода, подпочвена и т.н. няма, защото под котата на самите гаражи има още един етаж( жилищни или офис, които не се използват в момента). Цялата работа е правена на парче, сградата на едно, предгаражно пространство на две и самият заход на три. Просмуква ми през фугите, които са в изобилие :)
А самите канали искам да са на надата на бетона, г/д където се срещат наклона и равната част. На захода знам че има метална решетка, но не знам до къде точно, затова имам притеснение за рязането. А ми се иска рязане защото ще е поетапно. Т.е. нещата ще се случват през почивните дни :) т.е. да е по прегледно за пред комшиите, а и някак за да може да се минава, евентуално...
А самото отвеждане няма да е в земя, а в улук на по-долните помещения, а от там на стотина метра от самата сграда. И понеже звучи невероятно изпълнение, искам да отбележа, че Търново не е от най-равните :-D
Ако някой има други идеи, съм отворен за тях. До тук стигнах с идеите самостоятелно :)
nikolov333 написа:
Мисля, че ще трябва да ползваш комбиниран диск за бетон и метал на флекса, понеже задължително ще намериш арматурните в бетона, а и не знам, колко правилно е да се режат по-принцип.. Има и специализирани защитни кожуси за ъглошлайф с отвеждане на праха с прахосмукачка.. Другия вариант е без рязане, направо с къртача, понеже така може да запазиш частично непрекъсната армировката, доколкото позволява за да минат под нея тръбите.. разликата ще е само в грубите ръбове на канала, но това донякъде е добре за свързването с новия бетон.. С по-тежък къртач и як "оператор"няма да е голяма разликата дали е рязан бетона, преди това или не..
Идеята не е за тръби, а за тези готови елементи от различни материали, които се нанаждат и са с решетка в горната част. Идеята с тръбата не знам до колко е надеждна поради преминаващи коли върху и...
nikolov333 - майстор
Сега те разбрах.. И аз мислех да хващам водата от една част от двора, но се отказах, понеже още е на чакъл и го оставих за в бъдеще, когато реша да го бетонирам. По-план ще копая поне 50см. за да има дълбочина за утаяване на тежките примеси и ще отливам канала с куфраж и армировка с водоплътен бетон. Решетката и рамката ще е направи си сам от винкели, но по принцип, няма да има движение на автомобили отгоре и..

Тема "хоризонтално отводняване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: