Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте, колеги!
Пиша по следния проблем. Тъй като се налага да подменям водомери, трябва да мога да си спра водата по тръбите. Само че на топлата вода спирателният кран изглежда по начина, показан на снимката - https://i.imgur.com/Cw244ZO.jpg , счупено му е кранчето и е запекъл, не мога да го затворя с клещи, защото, като напъна оста, материалът се изяжда. Следователно, стигнах до извода, че, заедно с водомера, трябва да подменя и крана. Ясно, че трябва да се разправям да се спира водата по щранга за час може би, но не ми е ясно как да развия този кран, който е монтиран и не е пипан от преди незнайно колко години, боядисан е при резбите и калчищата са видимо спекли здраво? Притеснява ме да го напъна яката, понеже ме е страх да не изкъртя тръбата, която, както малко се вижда на снимката, прави Г и влиза в стената, от където идва водата и продължава "надясно" спрямо крана. Мисля тази процедура да я правя следващата събота/неделя. Някой може ли да ми даде идея за справяне с този проблем? Тръбата преди крана е 3/4 цола, след крана има преход и продължава на 1/2 цол към водомера.
шоп - майстор
При мен снимката не се отваря, но аз проблемни фитинги отвивам с нагряване.
Успехи!
Изображение

Ето, да пробвам да кача снимката по този начин. Благодаря за отговора. А как по - точно се нагрява, с какво, колко време?
Последна промяна от sasho2412 на нед май 27, 2018 3:38 pm, променено общо 1 път.
wanderer - специалист
вариант 1 - опитваш да развиеш гайката под мястото където си го мъчил с клещите. ако се развие вадиш карантиите, търсиш резервни и сглобяваш по обратния ред.
вариянт 2 - по радикалния. смяна на крана. аз използвам нагряване с горелка, здрав захват с хубави клещи тип кобра, и рязък удар по посока на развиване. досега не е имало случай да не ми се развие подобно съединение. зависи обаче дали в твоята ситуация може да се ползва горелка
Гайката отгоре се развива, само че не съм убеден, че ще успея да изкарам чарковете отдолу, защото са запекли яко. Не знам с нагряване дали е подходящо, намира се тази тръба под чешмата в тоалетната, отзад са плочки, няма нещо лесно запалимо, ако това имаш предвид?
iliya_i - майстор
С разглобяване отгоре няма да стане, защото крана е сферичен. За развиване потърси гаечен ключ със съответният размер (27, 30 или 32?), или хубав раздвижен (френски) ключ. Никакви клещи, гарги и други подобни чудесии, за да не заобли и той. Помощник да придържа тръбата с тръбен ключ.
нед май 27, 2018 3:55 pmiliya_i написа:
С разглобяване отгоре няма да стане, защото крана е сферичен. За развиване потърси гаечен ключ със съответният размер (27, 30 или 32?), или хубав раздвижен (френски) ключ. Никакви клещи, гарги и други подобни чудесии, за да не заобли и той. Помощник да придържа тръбата с тръбен ключ.
Благодаря за отговора. А помощникът с тръбния ключ, предполагам, имаш предвид да стисне самата тръба преди резбата, която отвивам и да държи да не се тряска тръбата надолу, докато блъскам надолу с гаечния ключ, нали така? И относно нагряването, понеже не съм развивал така тръби, някой може ли да ме светне как, къде и колко се нагрява?
plamen6703 - майстор
Помощник може и да не ти трябва, със сигурност ти трябва малко повече кураж и да не те е страх да натискаш. Загряваш там,където искаш да отвиваш. Загряваш до "червено" и след това отвиваш :wink: Ще вземе да ти хареса, може и на комшиите водомерите да подмениш! :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, чак до червено не чакай :wink:
Благодаря за отговорите, ще напъвам там, дано всичко да стане безпроблемно. :)

Тема "Демонтаж на запекъл спирателен кран" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: