Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
LazarGanev - "Велик майстор"
Още

Прикачен файл

3.jpg
GDoTT - специалист
Лазарееее, що си от Варна бе.... Май ще се окаже, че ти си единствения в тая държава, който има тая преса за прес фитинги.:D Иначе тази система също изглежда добре. Аз при условие, че ще слагам проточен бойлер над 60 градуса няма да стига водата, тъй че и Pex/al/pex тръбите стават предполагам, но ако не мога да си намеря човек в тая София за прес фитинги, съм пак в същата позиция... Иначе доколкото виждам, за тази SmartPress система, са си други фитинги, а не тези от инокс? Също така тръбите ги гледам в ценовата листа има такива в червено, черно и синьо гофре с разлики в цените, и отделно някакви с изолация 6мм, но каква е аджеба разликата(в тея с гофретата)?

Междудругото, основната причина да не исках pex/al/pex тръби е, че някъде четох, че след време от налягането се напуквали хоризонтално и след време имало течове, а също така течът от сглобките, но тук все пак играе и ролята на материала и майстора :(.
jekasus - майстор
GDoTT написа:
основната причина да не исках pex/al/pex тръби
Ама нали искаш дълъг период на ползване? :-D
нито те, нито новия пекс с нищо не са по-добри от ППР, единственно е с по-лек монтаж.
GDoTT - специалист
пон юни 18, 2018 10:57 pmjekasus написа:
GDoTT написа:
основната причина да не исках pex/al/pex тръби
Ама нали искаш дълъг период на ползване? :-D
нито те, нито новия пекс с нищо не са по-добри от ППР, единственно е с по-лек монтаж.
Еми искам, ама като няма майстор... Пък и затова питах за опасенията ми, защото от това зависи периода им на ползване - ако се преебват след 10-15 године е зле. Също така нали досега ми разправяше, че няма майстори на прес фитинги и мед в София?
resistbody - майстор
Е вярно ли полипропилена държи само 15години.. и на мен вбъдеще ми предстои нова водопроводна инсталация, успешно заварявам мед високо налягане и се чудя дали да не пускам мед.. цолажът същият ли се спазва както при ппр-а ? то тогава цената става космическа за по-сложна инсталация...
Или да права шахти и пускам ппр и като изгният сменям...
Трислойна вложка в никакъв случай .. ако са под налягане се пукат особено на топла вода... съвсем случайно на 2 места се пукат тръбите за топла вода за 2 дни... инсталациите са по на 2 и 5 години..
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами не, не може да се каже, че животът на ППР, или Pex, или Pex-Al-Pex е 15 или 20 години! Проблемът е, че при толкова много производители на взаимозаменяеми части и материали не може да се гарантира, че всичко вложено в една инсталация е на ниво. Никой не може да е сигурен дали на майстора не са му свършили материалите или му е липсвал някой детайл и не е слязал до близката железария за някое менте. Щото във всяка железария продават "части за парно", които са пълни ментета, по същия начин стои и въпросът за ППР и ВиК частите, кранчета, нипели и т.н. Затова големите фирми-производители в бранша съзадават собствени системи, несъвместими с ''бозата", която се продава в кварталните магазинчета. Да, по-скъпи им са материалите, но се гарантира, че не могат да се ползват ментета. Само преди няколко дни същия този клиент, на който днес полагахме тръбите в основите на новата къща ни извика по тревода в хотела в който работи, да отстраняваме гояла авариа - спукана ППР тръба ф63 на водопровод и шурти вода . Добре че е станало сътринта в работно време, когато всички са там. Хотелът е нов, престижен, на около 10 години. После ми се обажда да пита с ужас дали при него тръбите ще са същите :cool: . Та затова му заложих от двата вида в основите, но най-ввероятно ще ползваме новите технологии. Вече няколко отоплителни инсталации на фирма, която вече я няма на пазара мога да покажа за лош пример. Системите са изпълнени преди повече от 10 години с пресфитинги, което е много иноваивно за времето си. Фитингите са Herz, което също е супер! Ползвани са 2 диаметъра тръби - ф16 и ф20. 20-ската не е мръднала, но 16-ката е така напукана, че няма здраво място и направо се разпада. Сега всичко трябва да се реже и подменя. Явно навремето или са нямали в склада си качествена 16-ка, или са решили да реализират някоя икономия, като ползват тройно по-евтино менте!
VLADO66 - майстор
Подкрепям напълно Лазар.Имам изпълнени две инсталаци с трислойни тръби и фитинги на Herz от преди повече от 15 години и нищо не е мръднало нито протекло.Лошата слава на една или друга система е от ментетата.Хората, които са ги измислили тези системи, не са ги направили така, че да протекат на втората година, защото съм виждал в Германия водопровод в мазилка изпълнен с трислойни тръби.
jekasus - майстор
Някои са пестили преди 10 години, Нека Лазар Ганев да каже каква е тръбата ф63.
А някои не са пестили и 16 години проблеми не са виждали... Пак хотел...
Редуктора на входа сега е свален, чакам проблеми...
На смартпрес цените са интересни... и гаранция също... :-D
Пред ппр такива системи имат две предимства - бърз монтаж и дълъг метраж без снадки, всичко останало, което е важно на едно и също ниво.
Минуси - много по-скъпи инструменти и по-скъпи фитинги.
Минуса на ППР - че почва да пада нивото на качествени тръби и фитинги.
Пък нека да пада, ще работим по-скъпо, с по скъпи материали, с по-скъпи инструменти. :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
Декларирано е, че всички тръби са чешки, ама какви са реално :? . Взеха едно парче 30см за проба, ще се разследва.
mishuk - напреднал
А защо не в духа на форума,медни тръби с фитинги за запояване. Общо взето няма никаква философия в медиите фитинги,зачистват се с телче и се се мажат с flux. Трябва ти само хубава горелка. Ако си не уверен в себе си,може да ползват фитинги с калаен пръстен вътре. Там даже и дете може да се справи,просто нагряваш фитинга отвън.

Тема "Нова водопроводна инсталация . какви тръби?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: