Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
jekasus - майстор
kalin72 написа:
за Hep2O тръбите никой нищо не каза...
Такива системи са за открито полагане.
Всички съединения, които се крият над таваните, зад мазилката/и сухата също/ и замазката, могат само да са на резба или неразглобяеми фитинги.
kalin72 - майстор
Аз съм ги скрил зад гипсокартон, нали може 😁
mindless - специалист
пон юни 18, 2018 10:17 pmLazarGanev написа:
Като споменах Виега, имах наум за многослойни тръби и пресфитинги, понеже лично аз не съм любител на медните водопроводи за питейна вода, но който е любител може и мед. Виега не продават тръби, поне в Бг, само фитинги. Медните тръби за водопровод трябва да имат сертификат, защото не всички стават за битова вода. Неръждаемите фитинги са по-скъпи, но пък тръбите са по-евтини от медните. Най-просто става с многослойни тръби и пресфитинги, но трябва да са качествени. Мен днес ме изненадаха с покана спешно да изградим нулевия цикъл на нова къща. Подсигурих се двойно, като пуснахме в основите и ППР, и PEX, пък после ще му мислим. Вярно е, че с ППР става най-евтино и в Бг се ползва най-масово, но пък не виждам логика да се търси винаги най-евтиното, да спестят едни 100 или 200лв, при положение, че после всичко се се покрива с настилки и обзавеждане за десетки и стотици лева?! Според мен е добре навреме да се обмислят и други варианти. Прилагам малко снимки от брошура.
Аз лично си купих тръби на Фийга, (както се чете оригинално на немски) от България :)

Представителя на Фийга за България (координатите ги има в официалния сайт) ми помогна с намирането на преса, която ползвах за целия водопровод 2 пъти за по 2-3 часа. Много съм доволен от отношението и резултата!
LazarGanev - "Велик майстор"
пет юли 06, 2018 9:38 pmmindless написа:
Аз лично си купих тръби на Фийга, (както се чете оригинално на немски) от България :)
За първи път чувам такова произношение, никой не го ползва в Бг, включително и представитевителите, но както и да е - разбрахме се :)
mindless - специалист
Факт е, че не се използва, но така се произнася оригиналното име на немски.
Дори да не рабираш немски ето го ТУК казва "Унзер Фийга хюгиене плюс концепт..."
В тази връзка, защото знам, че се занимаваш с газови котли и Viessmann Vitodens не е Вийсман Витоденс, а е Фийсман Фитоденс :).
Просто V(фау) на немски в началото на думата се чете Ф. ЦЪК
vrangelov - специалист
пет юли 06, 2018 9:38 pmmindless написа:
Аз лично си купих тръби на Фийга, (както се чете оригинално на немски) от България :)

Представителя на Фийга за България (координатите ги има в официалния сайт) ми помогна с намирането на преса, която ползвах за целия водопровод 2 пъти за по 2-3 часа. Много съм доволен от отношението и резултата!
Дай малко подробности. От кои тръби си доволен. Viega имат и пластмасови и неръждаеми тръби. Пресата под наем ли е или е ползваш нечия, докато не му трябва.
P.S. Мен малко ме жегва, като чуя на Viessmann да казват Висман, но това, както при Viega е фирмена грешка на доста високо ниво, която се е превърнала в политика на фирмата.
В Германия фирма Висман е фирма за автомобили, която няма нищо общо с топлотехниката.

Поздрави
LazarGanev - "Велик майстор"
съб юли 07, 2018 11:02 ammindless написа:

В тази връзка, защото знам, че се занимаваш с газови котли и Viessmann Vitodens не е Вийсман Витоденс, а е Фийсман Фитоденс :).
Просто V(фау) на немски в началото на думата се чете Ф. ЦЪК
Знам, ясно ми е, както знам че те се наричат дойчовци, пък за всички останали са германци :-D
GDoTT - специалист
пет юли 06, 2018 9:38 pmmindless написа:
пон юни 18, 2018 10:17 pmLazarGanev написа:
Като споменах Виега, имах наум за многослойни тръби и пресфитинги, понеже лично аз не съм любител на медните водопроводи за питейна вода, но който е любител може и мед. Виега не продават тръби, поне в Бг, само фитинги. Медните тръби за водопровод трябва да имат сертификат, защото не всички стават за битова вода. Неръждаемите фитинги са по-скъпи, но пък тръбите са по-евтини от медните. Най-просто става с многослойни тръби и пресфитинги, но трябва да са качествени. Мен днес ме изненадаха с покана спешно да изградим нулевия цикъл на нова къща. Подсигурих се двойно, като пуснахме в основите и ППР, и PEX, пък после ще му мислим. Вярно е, че с ППР става най-евтино и в Бг се ползва най-масово, но пък не виждам логика да се търси винаги най-евтиното, да спестят едни 100 или 200лв, при положение, че после всичко се се покрива с настилки и обзавеждане за десетки и стотици лева?! Според мен е добре навреме да се обмислят и други варианти. Прилагам малко снимки от брошура.
Аз лично си купих тръби на Фийга, (както се чете оригинално на немски) от България :)

Представителя на Фийга за България (координатите ги има в официалния сайт) ми помогна с намирането на преса, която ползвах за целия водопровод 2 пъти за по 2-3 часа. Много съм доволен от отношението и резултата!
Може ли да споделиш от къде си намери пресата и какви пари ти излезе цялостно водопровода?
nautilus33 - майстор
Темата е отпреди, но същия въпрос. Ще пускам нови трасета за водата, но проблемът е, че водомерът при мен е вътре, а тротоарния кран не съм сигурен дали ще намеря и на колко далеч от къщата е, тъй като трасетата са правени доста странно, поне според мен. Та, започнах да копяа отвътре покрай тръбата, която идва от улуцата, за да видя откъде през основата(камък) минава, за да прокарам новата оттам. Смятам, след като я проследя до към 2-3м извън къщата да отрежа и, ако мога да спра водата да нарежа резба и да продължа с пластмасови тръби, или направо бърза връзка, ако се наложи да работя под налягане. Та, след бързата връзка/муфата, с ППР или полиетилен е най-добре да продължа до къщата? Слд като влзяза с тръбата в къщата 90 градусовия завой нагоре(първия етаж е на 90см над кота нула) с коляно или направо тръбата се огъва? И вече в къщата с ППР.

Тема "Нова водопроводна инсталация . какви тръби?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: