Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
GDoTT - специалист
Дойде време да се прави и ВиК инсталация на къщата и се затруднявам с избора на тръби. На първия етаж от пантивека има железни, но съм решил от водомера отвън да пусна нови тръби, които ще се разделят за етажите и към първия ще се свържат с вече поставените железни, но на втория етаж ще се продължа с нови вертикални щрангове към чисто новата ВиК инсталация. Дотук добре, но вертикалните щрангове от излизат в коридора и към кухнята и едната баня ще трябва да минават през пода на коридора, което доколкото разбрах е проблемно, защото няма как да има връзки в пода, което усложнява избора.

От друга страна, каква тръба да избера е още по-проблемно. Най-добрия вариант би бил да е с медни тръби, но те струват доста скъпичко като гледам,а трасето е доста. За тях не знам на руло ли да взимам или на твърди пръти и как е по-добре да се запояват.

Полипропилена пък от това което чета, реално има срок на експлоатация 20-тина години, и то ако си случил на майстор и материала е читав. За него се бях спрял на фирми Екопластик и FV Plast - и двете чешки, но доколкото разбрах с FV Plast се работи по-трудно, щото били по-твърди.

Освен това в главата почнаха да ми се въртят и някакви идеи за направата на ВиК инсталацията с Pex/Al/Pex тръби, защото с тях ще се минимизират връзките. Реално ако използвам колектори няма да имам никакви връзки в системата, които са в пода/замазани, освен финалните за батериите, но за тях чувам, че прокапват доста често, в парни инсталации, а там водата е с много по ниско налягане и не знам как ще се държат на налягането в водопровода. Въобще пълна каша...

Реално това, което искам е да издържат 50-тина години ако е възможно, но като изключим медните, от това, което чета, ще съм късметлия ако издържат 20... В тая посока, ако някой знае и читави майстори, защото колкото си правя всичко по етажа сам, тука не се чувствам достатъчно квалифициран за да го направя сам.

Също така някой може ли да ми каже колко би излезнало да се направи водопроводна инсталация на топла и студена вода- реално имам в едната баня мивка, душ и казанче, в другата пак мивка, душ и казанче, плюс в коридора една пералня, а в кухнята мивка и изход за сушилня. Реално 9 изхода за студена вода и 5 за топла. Трябва да се пуска само един вертикален щранг за студената вода и от него ще отива към бойлера и от там хоризонтално по етажа. Примерни цени за полипропилен и мед биха били добре дошли (само за работата ме интересува, ясно ми е че материалите са отделно, но се чудех колко горе/долу би ми взел един водопроводчик за описаната работа)
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз бих препоръчал 3 изпитани системи - неръждаеми (иноксови) тръби с пресфитинги, Rehau и Viega. Последните 2 системи също са на пресфитинги и уплътняват без гумички. Цената на инокса идва по-ниска от медните, а и го предпочитам като материал за санитарна вода.
GDoTT - специалист
нед юни 17, 2018 2:45 amLazarGanev написа:
Аз бих препоръчал 3 изпитани системи - неръждаеми (иноксови) тръби с пресфитинги, Rehau и Viega. Последните 2 системи също са на пресфитинги и уплътняват без гумички. Цената на инокса идва по-ниска от медните, а и го предпочитам като материал за санитарна вода.
Споменатите системи ми харесват и затова реших да ползвам на Виега медните тръбички с прес фитинги(само в bg-maistor се продават, а тези неръждаемите тръби са по-скъпи, но това не е проблем - проблема идва, че няма неръждаеми фитинги, а са само медни/месингови, което не знам колко добре се комбинира с неръждаемите тръби, затова ако може малко разяснение по въпроса) В мазето от където ще се вкарва водата мисля да сложа от полиетилена на Рехау или в краен случай някакъв Полиетилен на Екопластик/ FV Plast. Големият проблем ми е да си намеря водопроводчик, който да ползва тази система на виега, защото където звънна само ми казват че правят или от поцинковано желязо или с лепачката полипропилен. Ако някой знае за София водопроводчик, който има преса за прес фитинги на виега да свирка. Също така и магазин, който внася богат асортимент на виега, където да могат да се купят тръбите и прес фитингите, защото bg-maistor е онлайн магазин и е чак в Пловдив, та ако може поне от доставка да спестя някой лев. Чувал съм за някакъв голям магазин до басейна в дианабад, но ако някой има повече информация ще съм благодарен.
jekasus - майстор
GDoTT написа:
само в bg-maistor се продават
В Ромстал няма ли?

http://www.romstal.bg/%D0%BC%D0%B5%D0%B ... c5373.html
GDoTT - специалист
пон юни 18, 2018 5:27 pmjekasus написа:
GDoTT написа:
само в bg-maistor се продават
В Ромстал няма ли?

http://www.romstal.bg/%D0%BC%D0%B5%D0%B ... c5373.html
Има, ама който е дебил :D В тоя сайт влизах преди няколко дни и въобще не съм отразил, че е имало иноксови пресфитинги, а в гугъл не ми излезе като търсих за прес фитинги... Мерси много. Спасяваш ми животеца. Сега ако някоя добра душа познава и водопроводчик, който да работи с прес фитингите на виега, цена няма да има.

П.П. Лошото на ромстал е, че нямат медни тръби на виега, а някакви си техни, които не ми вдъхват много доверие като са без марка. Така каго гледам шанса е повече за медни тръби, щото една медна прес муфа е 5.90, докато една иноксова е 13.50, което вече си отива бая солено за водопровода. Като сметна всички чупки и завивки колко ще излезе ще си преценя дали ще е инокс или мед. Ако някой знае къде в София продават медни тръби виега също ще съм благодарен ако сподели :)
jekasus - майстор
Скъпо - еми защо скачаме на скъпото?
С мед , инокс и пекс работят основно отопленци и газоваци.
В водопровода от тях ще се справят... не знам колко, не е тяхната тема :-D , особено за последните се отнася...
Като искаш нещо за сто години и на добра цена е мед на заварка, твърда или мека.
Но и там трябва да се търси майстор.
GDoTT - специалист
пон юни 18, 2018 8:05 pmjekasus написа:
Скъпо - еми защо скачаме на скъпото?
С мед , инокс и пекс работят основно отопленци и газоваци.
В водопровода от тях ще се справят... не знам колко, не е тяхната тема :-D , особено за последните се отнася...
Като искаш нещо за сто години и на добра цена е мед на заварка, твърда или мека.
Но и там трябва да се търси майстор.
Е, то целта е да се видят цените. Аз както казах искам нещо дълготрайно, за да не правя ремонти на всеки 15 години. Въпросните на виега и рехау са специално за водопровод, а не за парно и затова. И аз иначе се учудих че се ползва пекс за вода, но явно го има. Пък и щом човека го препоръча, а е водопроводчик, значи е стабилна системата. Пък и като е в мазето, ако нещо протече винаги може да се оправи. Аз за етажа гледам да е читава системата. Предпочитанието ми е за мед на прес фитинги по простата причина, че имам един познат, който до преди 5 години бачкаше това, но не е в бизнеса вече и ми каза, че при запояването на медта там където запояваш се излющва покритието и след време корозира или оксидира, не помня какво точно каза, но е по-добре на прес фитинг, а не на заварка. То на теория и парнаджия да е, основното, което трябва да се направи е да има въпросната преса за прес фитинги, защото без нея нищо не може да се направи. Реално ако трябва и мед на заварка е опция, тъй че ако някой познава и такъв майстор, няма да се разсърдя да го напише, защото ако не намеря за прес фитингите, то не ми остава друг избор освен да е на заварка.
jekasus - майстор
GDoTT написа:
че имам един познат, който до преди 5 години бачкаше това,
Казах, няма майстори... Май и нямаше...
GDoTT написа:
че при запояването на медта там където запояваш се излющва покритието и след време корозира или оксидира, не помня какво точно каза,
Основната им грешка, че не зачистват вътрешния фалц на рязания край на тръбата, също е задължителен при инокса.
GDoTT написа:
за да не правя ремонти на всеки 15 години.
Я направи на ППР, че поне майстори има, че с тая мед само ще си натресеш проблеми...
LazarGanev - "Велик майстор"
Като споменах Виега, имах наум за многослойни тръби и пресфитинги, понеже лично аз не съм любител на медните водопроводи за питейна вода, но който е любител може и мед. Виега не продават тръби, поне в Бг, само фитинги. Медните тръби за водопровод трябва да имат сертификат, защото не всички стават за битова вода. Неръждаемите фитинги са по-скъпи, но пък тръбите са по-евтини от медните. Най-просто става с многослойни тръби и пресфитинги, но трябва да са качествени. Мен днес ме изненадаха с покана спешно да изградим нулевия цикъл на нова къща. Подсигурих се двойно, като пуснахме в основите и ППР, и PEX, пък после ще му мислим. Вярно е, че с ППР става най-евтино и в Бг се ползва най-масово, но пък не виждам логика да се търси винаги най-евтиното, да спестят едни 100 или 200лв, при положение, че после всичко се се покрива с настилки и обзавеждане за десетки и стотици лева?! Според мен е добре навреме да се обмислят и други варианти. Прилагам малко снимки от брошура.

Прикачен файл

Водопровод Viega Smartpress.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Нова снимка

Прикачен файл

2.jpg

Тема "Нова водопроводна инсталация . какви тръби?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: