• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
rusko_k - напреднал
Здравейте,
Живея в прекрасен район, но с един неприятен недостатък - ниско налягане на водата във водопровода. По тази причина при строежа на къщата се наложи монтиране на хидрофор. Не знам защо, но стротеля избра този: https://www.onlinemashini.bg/hidroforna ... -25-l/7265, по негово мнение щял да върши работа. Известно време примерно година нямаше проблем, налягането беше сравнително добро, но от скоро започна да намалява. Прочетох тук, че е необходимо да се проверява налягането в разширителния съд. Проверих, напомпих го до 2 бара...и ефект почти нулев. Вчера реших да го напомпя до 3 бара, налягането на душа на втория етаж малко се подобри, но пък започнаха едни топли и студени вълни, които не съм наясно как да избегна.
Може би трябва да уточня че хидрофора е монтиран на първия етаж на къщата, основната баня със топлите и студени вълни :) е на втория етаж, а големият бойлер, захранващ цялата къща е в подпокривното пространство.
Моля за съвет, как да постъпя - дали още да напомпя разширителния съд или нещо друго трябва да направя.
Сърдечно благодаря за съветите!
Duke_BG - специалист
я снимай тази черната кутийка дето е на тръбата с манометъра - от нея трябва да може да се регулира налягането. И какво налягане показва манометъра ?
има ли филтър на входа на хидрофора ? и ако има чистен ли е скоро ?
rusko_k - напреднал
Първо благодаря за включването :)
Ще снимам кутийката довечера. През нея мисля се регулира налягането, но трябва голямо натягане и почти се скапа пластмасата при един мой опит.
Като работи хидрофора дига на 3 бара, после пада до около 1,5 и тогава се включва. Сега като напомпих разширителния съд до към 3 бара се включва за съвсем кратко време, а преди работеше доста по - дълго.
Не съм сигурен за филтър, предполагам че има, но за чистенето хм явно не съм го чистил ... :?
LazarGanev - "Велик майстор"
чет юли 05, 2018 9:26 amrusko_k написа:
Моля за съвет, как да постъпя - дали още да напомпя разширителния съд или нещо друго трябва да направя.
Сърдечно благодаря за съветите!
Виж сега, предполагам, че няма да успееш да спукаш разширителния съд, понеже то е изпитван на 15 бара, затова предлагам да свалиш налягането до колкото е необходимо - около 1,5 бара
sian - специалист
За за няма колебания на водата при къпане може да опиташ следното. По време на къпане отваряй постепенно още една чешма докато колебанията на струят на душа изчезнат . След къпане затваряш крана. Понеже дебита на помпата надвишава консумацията на душа налягането достига до 3атм. И помпата изключва и вкл. едва на 1.5 там. Идеята е при работа на помпата(къпане) налягането да не достига 3 атмосфери. Другият начин е да се вдигне горната граница на изключване. Но има риск от неизключване и повреда на помпата. Идеалния вариант е с честотен регулатор но цената е доста висока.
dragozow - майстор
Правилно са ти казали. Налягането на 20 литра съд трябва да е 1,5 - 1,8 бара, като по-добре е да е 1,5. Другия по-евтин вариан от честотно регулиране е да вземеш хидрофор с по-малък дебит, така, че да не смогва да изключи до като се къпеш.
rusko_k - напреднал
Благодарен съм за отговорите, Господа :) Почетох за честотните регулатори.., да ще ми свърши чудесна работа, но някак си май не е точно сега момента. :)
Надявам се темата да бъде полезна и за други лаици като мен.
kozl - майстор
Първо почисти филтъра, защото щом хидрофора дига 3 бара, нейде по тръбите има запушване и най-често се оказва във филтъра.
За изглаждане на пулсациите в налягането -не съм го пробвал това, но ми дойде като идея редуцир вентил (регулатор на налягане), настроен на 1,5 бар и монтиран след пресостата по посока - банята :roll:
A като напомпаш повече разширителния съд и съответно се губи обема му като изравнителен буфер, така че приеми съветите от по-горните постове.
  • 1
  • 2

Тема "Настройване на хидрофор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: