Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
jabata - специалист
Е как без кранче на пералнята, или съдомиялната. Мене опита ме е научил че пералнята и съдомиялната е много желателно да имат кранче. Дори и да се спират на 5 години вендъж, е желателно да има кран. Първо защото оттам тръгва маркуч, който колкото и да е здрав, има вероятност да гръмне. Второ добра практика във водопровода е преди всеки всеки уред да има кран. Защо, няма да коментирам, но причините са няколко. Колкото до това дали ще се навият 5-6 или 10 съединения - ми мързела не мори а мъчи. Та какво е едно съединение, нали се навива за по-малко от минута, т.е. 4 съединения са времето в което майстора пие бира, или пуши. Иначе за изпълнението, един такъв троен колектор за парно, мисля че ще свърши перфектна работа, само трябва да се гледа да е по-читав, а не някое китайско-турско менте, чийто кранчета се скапват за 1 година. Другия вариант е с кръстачка, било то поцинкована, хромирана, или каквато ти харесва.
iliya_i - майстор
пон юли 23, 2018 12:45 pminfomar написа:
Изглежда съм много задръстен, но не схващам за какви толкова много съединения ми споменавате.:?

До входът на колектора, всички връзки към филти и др. ще са еднакви, както и към нещо друго подобно.
На самият колектор ще има само два преходника (един на входа от 1/2 към 1" и един към мивката от 3/4 към 1/2"), с които ще направя челото по-дебело и два удължителя на 3/4" за да имам подходящо чело за съединенията към пералнята и съдомиялната.
Забравяш тапата в края на колектора.

Ако мивката е със стоящ смесител (нали ще го захранваш отдолу), те са на 3/8" меки връзки с челен уплътнител, така че трябва преходник и там.

Освен това тук крановете са в една посока - т.е всички маркучи тръгват примерно надолу или нагоре или наляво.

Ако използваш отделни кранове - те се предлагат във варианти с различни изходи 1/2 - 3/4, 1/2 - 1/2, 1/2 - 3/8, при това с чела, подходящи за челен уплътнител. И при завиването им в тетките, можеш да дадеш на всеки негова посока - например: пералнята - надясно, миялната - наляво, а мивката - нагоре.
Така няма да заемеш цялото пространство под мивката с маркучи, дето да правят едни завои. :?
шоп - майстор
пон юли 23, 2018 4:02 pmiliya_i написа:
И при завиването им в тетките, можеш да дадеш на всеки негова посока - например: пералнята - надясно, миялната - наляво, а мивката - нагоре.
Така няма да заемеш цялото пространство под мивката с маркучи, дето да правят едни завои. :?
+ 1 към мнението. Макар, че според моето лично мнение с една кръстачка за 4 лв, както предложих и както аз лично бих го направил този проблем с посоките е логично разрешен.

Относно дали 1 кран преди входа на кръстачката или 3 крана на изходите на кръстачката, лично и логично бих направил и инвестирал в 1 кран на входа. Защо ли? :
:... ами защото ако ако веднъж на 5 години се наложи ремонта на пералня, съдомиляна или смесител на мивка ще спра водата от един централен кран преди или след водомера и ще направя ремоната.

Според мен и този кранпреди кръстачката е излишен. Абсурдно е да слагам още 3 крана и 6 разбови съединения, които са предпоставка за теч. Ако правя ремонт по ВиК инсталацията в дома ми спирам централно :arrow:

Всеки допълнителен и излишен кран е разход и предпоставка за теч :arrow:
Успехи!
infomar
пон юли 23, 2018 4:02 pmiliya_i написа:
пон юли 23, 2018 12:45 pminfomar написа:
Изглежда съм много задръстен, но не схващам за какви толкова много съединения ми споменавате.:?

До входът на колектора, всички връзки към филти и др. ще са еднакви, както и към нещо друго подобно.
На самият колектор ще има само два преходника (един на входа от 1/2 към 1" и един към мивката от 3/4 към 1/2"), с които ще направя челото по-дебело и два удължителя на 3/4" за да имам подходящо чело за съединенията към пералнята и съдомиялната.
Забравяш тапата в края на колектора.

Ако мивката е със стоящ смесител (нали ще го захранваш отдолу), те са на 3/8" меки връзки с челен уплътнител, така че трябва преходник и там.

Освен това тук крановете са в една посока - т.е всички маркучи тръгват примерно надолу или нагоре или наляво.

Ако използваш отделни кранове - те се предлагат във варианти с различни изходи 1/2 - 3/4, 1/2 - 1/2, 1/2 - 3/8, при това с чела, подходящи за челен уплътнител. И при завиването им в тетките, можеш да дадеш на всеки негова посока - например: пералнята - надясно, миялната - наляво, а мивката - нагоре.
Така няма да заемеш цялото пространство под мивката с маркучи, дето да правят едни завои. :?
Намеренията ми в началото бяха подобни - с различни кранове към обща маса, но после се промени. Дали ще бъде кръстачка или от този вид, не виждам голяма разлика. В този вид дори ще имам една дупка в повече, ако се наложи след време махам тапата и пускам вода към нещо друго - примерно филтърна система за питева вода...
Прикачен файл:
Snap69337.jpg
Snap69337.jpg (11.38 KиБ) Видяна 869 пъти

Промени се защото си мисля, че кранчетата в готовият колектор с вградените кранчета ще са по-качествени от тези които мога да намеря на пазара. Вече сменям няколко сферични и на края се установих на класическите с въртоците. Уж били италиански, германски... май от една торба ги вадят всички.
Не знам каква батерия ще има на мивката, с какъв вход, за това съм предвидил преходник за 1/2, но ако е 3/8 то преходникът ще бъде само един на колектора и от него ще тръгне подходящият шланг.
За тапата си прав, пропуснал съм я.
jekasus - майстор
При тези данни, бих избрал колектор с два изхода на 3/4, от едната страна през редукция към крана и филтъра, от другата страна тапа с вътрешна резба 1/2 за кран за кухненския смесител.
А я има, я няма да има филтър за питейна вода, еми тогава още един двоен колектор ще навия или тетка на крана за смесителя.

Тема "ВиК разклонител в кухнята." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: