• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
KingLin - майстор
пет авг 31, 2018 7:08 amkozl написа:
Не знам, първия вариант още не съм пробвал, за това ще се доверя на по-опитните :wink:
Aaa щом още не си го пробвал и ще се довериш на по-опитните аз пасувам щото на никой за нищо не искам да се доверявам и да експериметирам с такива неща :lol: После ако доверието ти е било подлъгано ела да разкажеш :-D
Искрено благодаря за изчерпателните отговори!
"Шоп", вие събудихте интереса ми за още въпроси :)
Ако на теория разгледаме 2 варианта - с 2 маркуча по 2" и с един 3", дължината на маркучите е еднаква, тоест дължината на всеки от 2"-вите маркучи е равна на три цоловия, (и при варианта с двуцоловите транспортната дължина е двойна), напора на помпата също е еднакъв,
с колко според вас, освен тези приблизително 10% от предишните изчисления, ще се намали дебита?
.. Ориентировъчно

Поздрави!
шоп - майстор
За да се определи колко трябва да се смята.

Ползвам една онлайн линика за хидравлически разчет на тръби. За съжаление е до Ф40

https://valtec.ru/document/calculate/flash.html

Няма за 2 и 3 цола, но зависимостта е ясна.

Но можеш сам да видиш например, каква огромна разлика има при тръба 40х3,5 и тръба 20х2

Разликата в диаметрите е двона ( почти ) обаче за да мине определен дебит за ф40 скороста е 0,28м/сек, а за ф20 е 1,2м/сек

Пада на налягане за ф40 е 38 паскала/метър, а за ф20 е 1200па/м

Горните резултати се получават като се задава какъв дебит желаем или каква мощност при делта Т ( за отоплителни системи) искаме да имаме.
Благодаря ти! :)
Добих ориентировъчна представа. Варианта с трицоловия маркуч е над 30% по-ефективен, което е напълно достатъчно да избера него
  • 1
  • 2

Тема "Вместимост на цолове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: