• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте, бих искал да разбера дали вместимостта на три цолов маркуч (80 мм) е равна на вместимостта на два маркуча по два цола (50 мм)

Използвам 3 цолова помпа, която разделям на два маркуча по два цола (след маркуч 3 цола, тройник за 3 цола свързан към два маркуча 2 цола) и бих искал да знам дали намалям дебитът и
KingLin - майстор
Вместимостта на 2х2 цола е 4/5 (четири пети) от вместимостта на на 3 цолов маркуч, т.е. събират по-малко вода, освен това при 2х2 и линейните съпротивления са по-големи и според мен като НЕспециалист дебита се намалява.
nikolson - майстор
Сечението на 2х2 цола е ~0.89 от сечението на 3 цола. :-D
KingLin - майстор
Я да видим сега аз ли не мога да смятам или ти :-D Аз смятах с дадените 80 и 50 мм
за фи50 сечението е 0,00196 м2 или 0.00392 м2 за 2 тръби.
за фи80 сечението е 0,00503 м2
така излиза че е 0.78 :) или почти 4/5
Последна промяна от KingLin на чет авг 30, 2018 6:29 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
В случая вместимостта няма никакво значение.
Изобщо при така зададен въпрос без да се уточни дебит и общо хидравлично съпротивление на линиите не може да се сметне нито скорос на флуида в м/сек, нито загубите.

Общо взето загубите са на квадрат. Ако намалим два пъти диаметъра на тръбопровода, загубите ще станат четворни.
kozl - майстор
Математиката учи (2*2^2)/(3^2)=8/9 ~0,89 (да nikolson) това е отношението на две по 2" към едно по 3" :wink:
За другото "+1 към шоп". Иначе и аз съм шоп, ама друг :lol:
KingLin има виц "Не хи, а фи" :-D а при теб обратното :lol:
Когато е Ф-и е по външен диаметър, а цоловете се отнасят към вътрешен диаметър. :roll:
Така премерена по външен диаметър, стоманена тръба 1" е към Ф~32 мм.
KingLin - майстор
kozl написа:
Математиката учи (2*2^2)/(3^2)=8/9 ~0,89 (да nikolson) това е отношението на две по 2" към едно по 3" :wink:
За другото "+1 към шоп". Иначе и аз съм шоп, ама друг :lol:
KingLin има виц "Не хи, а фи" :-D а при теб обратното :lol:
Когато е Ф-и е по външен диаметър, а цоловете се отнасят към вътрешен диаметър. :roll:
Така премерена по външен диаметър, стоманена тръба 1" е към Ф~32 мм.
Няма да ти отговарям в подигравателния стил на твоя пост защото от цолажи не разбирам но очаквам да ми покажеш от къде идва това "хи" в моите сметки като формулата за лице на кръг е еднаква навсякъде.

Едит: схванах от къде е разликата и няма нужда да ми показваш "хи"-то :)
kozl - майстор
Подигравателно :? или развекателно :? - зависи от гледната точка :roll:
Формула за лице на крък F=PI*D^2/4, PI и 2/4, се съдържат и в двете площи и при съотнощението се съкращават и F1/F2 остава 2*D1^2/D2^2
D1=2"
D2=3"
:idea:
KingLin - майстор
kozl написа:
Подигравателно :? или развекателно :? - зависи от гледната точка :roll:
Ако някой те клеца или ти клецаш някоя - все се*кс правиш ама в единия вариант няма да ти хареса мисля. Това по повод гледната точка... :-D
И нямах нужда от обясняване на математиката - това което не знаех и научих в този разговор е че ЦОЛ се отнася винаги за вътрешния диаметър а външното ФИ може да варира при еднакъв цолаж. От там и неточността макар и смисъла да беше същия.
kozl - майстор
KingLin написа:
Ако някой те клеца или ти клецаш някоя - все се*кс правиш ама в единия вариант няма да ти хареса мисля. Това по повод гледната точка...
Не знам, първия вариант още не съм пробвал, за това ще се доверя на по-опитните :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Вместимост на цолове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: