Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Алекси Георгиев - напреднал
Добре де, аз пак питам. Може ли тази помпа, с която разполагам да работи с пресостат и какъв да бъде той? Помпата е RTR MAX RTM815 900w с напор 9.5 метра. Ще ми трябва ли изобщо този съд, за който споменах в първото си мнение? И какво още ще ми е нужно?
lpoik - специалист
ср сеп 26, 2018 1:52 pmАлекси Георгиев написа:
Добре де, аз пак питам. Може ли тази помпа, с която разполагам да работи с пресостат и какъв да бъде той? Помпата е RTR MAX RTM815 900w с напор 9.5 метра. Ще ми трябва ли изобщо този съд, за който споменах в първото си мнение? И какво още ще ми е нужно?
Не може да работи с пресостат ниско налягане има 0,8 бара.Помпата трябва да има налягане поне 4 бара.Съдът който го имаш може да се ползва,но щом не си наясно как да го направиш по добре си вземи един хидрофор. :partyman:
Алекси Георгиев - напреднал
Ясен и категоричен отговор - благодаря ти колега! =D> :partyman:
infomar
ср сеп 26, 2018 1:52 pmАлекси Георгиев написа:
Добре де, аз пак питам. Може ли тази помпа, с която разполагам да работи с пресостат и какъв да бъде той? Помпата е RTR MAX RTM815 900w с напор 9.5 метра. Ще ми трябва ли изобщо този съд, за който споменах в първото си мнение? И какво още ще ми е нужно?
Технически параметри:

Захранване: 230V, 50Hz
Мощност: 900W
Налягане: 0,8 bar
Напор на водата: 9,5 м
Дълбочина от която се тегли: 8 м


Според мен няма да ти върши работа. Трябва ти за да ползваш хидрофор с нормално налягане, поне да има на изхода на помпата 4-5 атм. за да компенсираш разни съпротивления и пресостата ти да е настроен за 3-3.5 атм. налягане.
Нека по-разбиращите да кажат.


Най-евтиният пресостат който не ти препоръчвам работи в диапазона: Пресостат LEO PS-02C
Технически параметри:
Максимално налягане: 5.6 бара
Работно налягане - вкл. / изкл: 1.4 / 2.8 бара


Бих ти препоръчал един бюджетен добър: Електронен пресостат Brio 2000
Технически параметри:
Максимален ток: 12 А, макс. мощност:1100W
Диапазон на работното налягане: 1÷3,5 bar (фабрична настройка: 1,5 bar)
Максимално налягане: 10 bar
п.с.
Виж за поливане става - директно с маркуча в лехите.
Antonii - майстор
С тази помпа може да пълните междинен резервоар и от него с хидрофорна помпа управлявана с пресостат да подавате към инсталацията.
За системи черпещи вода от кладенец или сондаж, това е по-добрия вариянт.
шоп - майстор
+1 към мнението на Antonii
infomar
ср сеп 26, 2018 5:25 pmAntonii написа:
С тази помпа може да пълните междинен резервоар и от него с хидрофорна помпа управлявана с пресостат да подавате към инсталацията.
За системи черпещи вода от кладенец или сондаж, това е по-добрия вариянт.
То тази помпа за друго не става. По-добре да си купи свястна помпа и да елеминира тези междинни резервоари, които само ще създават трудности и неудобства - искат периодично вътрешно почистване и т.н.т.. Като ще слага така или иначе хидрофорна помпа, да я сложи в кладенеца като мен.
vinkelmen - специалист
ср сеп 26, 2018 1:52 pmАлекси Георгиев написа:
Добре де, аз пак питам. Може ли тази помпа, с която разполагам да работи с пресостат и какъв да бъде той? Помпата е RTR MAX RTM815 900w с напор 9.5 метра. Ще ми трябва ли изобщо този съд, за който споменах в първото си мнение? И какво още ще ми е нужно?
Безсмислено е да се изгражда хидрофорна система с тази помпа. Не става въпрос, че помпата е "лоша", просто не е проектирана за такива цели. При всяко положение ще трябва друга.
Съдът е излишно голям, ако става въпрос единствено за водоснабдяване на една вила, но щом така или иначе го има, нищо не пречи да се ползва, тъкмо помпата ще включва по-рядко.
Нужно е още:
Възвратен клапан (ако помпата си няма такъв), пресостат, манометър, петпътна връзка, спирателен кран, тръби, фитинги.
Няма нищо сложно в изграждането на хидрофорната с-ма. На тръбата която идва от кладенеца се монтира петорника. На него се завиват пресостатът и манометърът. Към единия от отворите се присъединява разширителният съд (посредством гъвкава или твърда връзка), а другият се свързва с водопровода на къщата. Желателно е след петорника да се монтира кран с който се регулира дебитът на водата идваща от помпата. Захранващият кабел на помпата се връзва към пресостата, а той към ел. мрежа.
Изборът на помпа се влияе (основно) от консумацията (дебит) и необходимия напор. Нужният дебит се определя от броя консуматори, свързани към системата (напр. душ, вана, тоалетна, кухненска мивка, пералня и пр.).
Необходимият напор се определя от желаното налягане в точката на потребление (например душ), разликата във височината между най-ниското ниво на водата в кладенеца и точката на консумация (обикновено най-високо разположения кран), и напорните загуби в тръбната система.
Обикновено за еднофамилни къщи, вили и подобни е напълно достатъчно помпата да е в състояние да осигури дебит 15-25 л/мин при съответното налягане.
Алекси Георгиев - напреднал
Мой познат има излишна помпа с пресостат марка Raider RD WP 20 и ми я даде. Каза че е включвана едва няколко пъти, но и той не е много на ясно дали ще ми свърши работа за проекта. Просто и аз вече почнах да се чудя какво и откъде да започна :?
vinkelmen - специалист
Пробвай - или ще свърши работа или не. Иначе е нужно човек да разполага със задълбочени познания по хвърляне на боб, понеже:
а) RD не предоставят работна крива на помпите. От наличната информация става ясно, че при нулев дебит напорът е 48 м., но какъв е, примерно при 20 л/мин, никой не знае.
б) RD не споделят, при какво налягане вградения електронен пресостат стартира помпата. Това е от значение, защото, ако стартира при 0,8 bar, то височината между консуматора и помпата не трябва да надхвърля 5 м., при 1,5 bar не повече от 11 м. и т.н.
в) Все още не знаем, какъв дебит и напор трябва да подсигури помпата.
г) Не знаем от каква височина ще се осъществява засмукването.
д, е, ж ...) Не знаем какво е разстоянието от кладенеца до вилата, какъв е диаметърът на тръбопровода до там, каква е височината от помпата до най-високо разположения консуматор, има ли опасност от замръзване на помпата ...
Сред такива дреболии се крие отговорът на въпроса, "еди какво си, ще ми свърши ли работа?". :) :) :)

Тема "Изграждане на хидрофорна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: