Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kalin72 - майстор
Здравейте, мисля да започвам подновяването на ВиК инсталацията на къща на два етажа, и запчовам да се чудя какви тръби да използвам...иска ми се сам да направя всичко, или почти всичко, затова добър вариант според мен, от това, което чета, са Нибко.
Има ли някъде подробно инфо какво и как да се направи за планирането на ВиК? Или сядам и чертая кои тръби откъде ще минават, и така??

Полезна информация
Намерете майстори и фирми за ВиК инсталации
Заявете проект и сравнете безплатно цени
genkogenev - специалист
Ползвай полипропиленови / работи се лесно с тях / Относно разпределението - първо трябва да си изясниш къде ще ти трябва вода /студена топла/ , място на бойлер ,кухня , баня и т.н . Направиш ли това ще ти стане ясно къде да минат тръбите .
Само не пробвай през кумина :-D
kalin72 - майстор
genkogenev написа:
Ползвай полипропиленови / работи се лесно с тях / Относно разпределението - първо трябва да си изясниш къде ще ти трябва вода /студена топла/ , място на бойлер ,кухня , баня и т.н . Направиш ли това ще ти стане ясно къде да минат тръбите .
Само не пробвай през кумина :-D
С тези тук как се работи, поялник нужен ли ми е? Качествени ли са? Фирмата Тератерм читава ли е?
Благодаря :)

http://www.terratherm-bg.com/pdf/polipropilen.pdf

A тези полиетилен на Джакомини?

http://www.terratherm-bg.com/pdf/price_fittings.pdf
PCL82 - майстор
В България най-масово се работи с полипропилен. Става бързо лесно и евтино, а резултатът трае дълго.

Прави ми впечатление обаче, че в Германия и Швейцария пластмасови тръби почти не се използват. Ако някъде ги има то е било за по евтино. Майсторите си държат на името и ако почнат да работят по евтини технологии, където всеки може сам ще подбият цените на истинската майсторска работа. Затова работят с мед, а в последно време с неръждавейка. Овря им най-накрая че медта е отровна (електролитната също прави окиси макар и по-малко) и най-първо ще я забранят за питейната вода в болниците.

Не знам дали няма съображения, че противосъстарителните добавки в полипропилена често са отровни. Имаше тема във форума нови инсталации да се източват обилно преди да се пие през първите 3 месеца.
kalin72 - майстор
А какво ще кажете за полибутилен тръбите на Джакомини?
Интересува ме дали се работи лесно с тях, тоест, аз сам с инструменти, дето не са специални, мога ли да се справя? Гледам, няма колена, значи ли, че са досттъчно гъвкави?
И мога ли да бъдат и в земята закопани, с изолация, разбира се? Или от водомера, който е навън, до къщата са едни тръби, вътре са други?
Благодаря :)
ciryl - напреднал
Здравей, под земята се слагат полиетиленови тръби - за тях не ти
трябва поялник а само вод. ключове. Вътрешния водопр. от полипропилен - трябва ти поялник /30лв./.
kalin72 - майстор
ciryl написа:
Здравей, под земята се слагат полиетиленови тръби - за тях не ти
трябва поялник а само вод. ключове. Вътрешния водопр. от полипропилен - трябва ти поялник /30лв./.
Да, вече купих ПЕ тръби и колена, как се прави влизането в къщата, и свързването с вътрешния водопровод?
Също така, имам питане, стария канал е с етернитови тръби, Ф 150, мисля. Как се прави безкомпромисна връзка с PVC тръбите? Ф110 ще стане ли? Мисля си 110 да е от тоалетните, две на брой, а Ф50 да е от кухнята, пералнята и съдомиялнята.
PCL82 - майстор
Почистваш изкопа от камъни и остри предмети. Добре е да е дълбок поне 80см. Задаваш наклон около 2% към изпразнителното кранче на водомера или към отделно кранче за източване. Полагаш 10см пясък или пресята пръст, трамбоваш и проверяваш наклона. Полагаш тръбата.
В основите на къщата е добре да сложиш по-голяма проходна тръба, фугата после се уплътнява. Свързваш тръбите и правиш водна проба. Ако не тече зариваш: първо с пясък или ситна пръст. Първите 30см трамбоваш старателно, следващите могат и сами да олягат. Над тези 30см можеш да положиш парчета тухли, дефектни керемиди или сигнална найлонова лента, за сигнализиране при бъдещ изкоп. Картираш трасето,правиш снимки за да знаеш къде минава.

В къщата слагаш кран близо до влизането на тръбата в къщата, тръбите укрепваш със скоби и слагаш пореста топлоизолация на тръбите против конденз. Следиш да няма провисвания и всеки един очастък да може да се източи.


Етернитови или каменинови тръби имаш? Етернитовите са се ползвали за водопроводобикновено , а не за канал. Някои фирми предлагат преходи от ПВЦ към каменинови, от ПВЦ към чугинени тръби и обратно. Може някой от тях да стане. Ако не намериш трябва да вмъкнеш ПВЦ тръбата в етернитовата, като ползваш редукция от 125 към 110мм. Дупката уплътняваш с асфалтирани калчища и битум, а отвън замазваш с подходящ силикон.
kalin72 - майстор
Благодаря за информацията. ПЕ-то е 3/4, такова ми препоръчаха, стига за два етажа, предполагам?
Ами етернит е, не е каменин, това, което е за отходната канализация....другата седмица мога да направя снимки.
mirk - майстор
Полиетиленовата тръба е на милиметри на 3/4 отговаря тръба РЕ ф25 където 25мм е външния размер. Вътрешния размер на тази тръба е приблизително равен на метална тръба 3/4. връзката между РЕ тръбата и втрешната най лесно става ако е резбова. Например преход РЕ25 - 3/4 външна или вътрешна резба както ти е удобно към вътрешната тръба ако е метална директно ако е ППР пак със съответния преход. Уплътнение със тефлонов конец Loctite 55 става идеално, досега не ми е протиала такава връзка.

http://www.compression-fittings.unidelt ... id_categ=4
http://www.mplast.bg/index.php?p=pr3_en
http://www.pestimenergia.bg/shop/produc ... te-55.html

За PVC към 150 етернит ще изчакам и аз да чуя мнения понеже имам същата задачка.

Тема "Каква инсталация за ВиК на къща?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: