Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
djogobg - специалист
Подкрепям идеята за полипропиленови тръби и източване на системата - най-безболезнено ми се струва.
Друг вариант е да оставяш да текат чешмите, както досега, но да събираш водата в съд, в който замръзването няма да е проблем(с голяма площ на дъното, примерно, за да не се образува дебел слой лед). После можеш да използваш водата отново
mongoose - напреднал
Благодаря за мненията! Ще пробвам с таймер за сега. Спрял съм се на механичен с два регулатора, за настройка на време престой и настройка на време работа. Престой мисля да е 30 мин. а работа 2-3 мин. Ако някой има съображения за интервалите моля да ги сподели! А понеже възникна нов проблем а гледам, че темата има интерес : запуши ми се мръсния канал на около 20 метра от къщата и на още толкова от изхода на тръбата. До тук съм налял за около 20 лева химии, ръчках с разни подръчни материали, но май само концентрирах тапата. Приемам идеи преди да викам ВиК.
шоп - майстор
Замислих се от резултата при течаща вода или система с циклично пропускане на чиста вода и запушен канал :?
Наводнение?!
mongoose - напреднал
вт ное 20, 2018 1:45 pmшоп написа:
Замислих се от резултата при течаща вода или система с циклично пропускане на чиста вода и запушен канал :?
Наводнение?!
Хаха, да, ама до там да стигна, има къде да я събера, 40 квадрата маза дано да стигне 😂.
bezimenen - напреднал
За да не пускам нова тема имах подобен проблем и сложих нагревателни кабели на тръбите.

Та след монтажа го бях пуснал за проба 1 час. Не знам дали от нагряването е прокапало ама от някъде капе. Понеже са увити с фолио пък и е студено сега не ми се занимава да търся.

По същество: Сега е момента да се ползва. Сложил съм реле 2 часа да работи 2 да почива (защото има шанс за 7 програми само). Тръбите са ППР от сините.

Въпросът: Има ли шанс от нагряването да почне да ми капе от спойките? Като пусна водата ми пари на ръцете:)

Другият въпрос: Като намеря от къде капе има ли начин да го запоя или трябва да се реже и със снадка?

Мерси!
kozl - майстор
вт яну 08, 2019 11:00 pmbezimenen написа:
Въпросът: Има ли шанс от нагряването да почне да ми капе от спойките? Като пусна водата ми пари на ръцете:)
Другият въпрос: Като намеря от къде капе има ли начин да го запоя или трябва да се реже и със снадка?
1. Преоразмерил си нагревателите и си постигнал бързовар. Не е добре. Ползвай някакъв регулатор на мощност към нагревателита. И поуместно е терморегулатор.
2. Аз поне не знам как да се запои пропускащо място. Режеш и снаждаш със спойка + тръба и нови фасонни части.
bezimenen - напреднал
Уж кабелът се водеше саморегулиращ (т.е. като постигне дадена температура започва да нагрява по-малко). И при това е по-слабият (20 вата на метър). Другият беше 25 вата на метър.
В момента съм го пуснал 1 час работи 2 часа почива и мога да си задържа ръката във водата:).
Може да помисля как да сложа терморегулатор.
Варианта с рязането относно капенето ще е доста сложен, понеже тръбите са увити с реотана и фолио, и е на неудобно място.
Еми или ще го оставя да си капе, или ще размотавам:) Е ще пробвам първо с някакво лепило.
Поне тая зима имам вода:) Че миналата чаках цял месец да размръзне.
kozl - майстор
А помниш ли колко метра е тръбата и с колко кабел си я намотал?
Целта е да се поддържа положителна Т около тръбата. Терморегулаторите обичайно включват нагряването под 5 градуса.
Може би не е било нужно да намотаваш нагревателя около тръбата, а да го закрепиш успоредно на тръбата в долната част и да покриеш с топлоизолацията. Терморегулирането с два датчика. Единия за външна Т, когато примерно е повече от 5гр. нагревателя не се включва. Другия датчик някъде до тръбата подризолацията, примерно в горния край, да не опира в нагревателя, за да отчита по възможност Т около тръбата, а не тази на кабела. Така ще се избегне прегряване на тръбата и икономия на ел.енергия.
Или само с датчика до тръбата пак ще стане. И най-важно е разположението на датчика. Ако е извън изолацията ще отчита външна Т и ще включва под 5 гр, но няма да служи срещу прегряване. Или пък ако е м-у тръбата и термоизолацията и се опира до нагревателя ще отчита неговата Т, а не тази около тръбата.
kabel96 - специалист
Абе той човека не е виновен,виновни са ония с дръпнатите очи дето ни продават боклуците си.Китайските кабели нямат никаква саморегулация за разлика от оригиналните.Пусни кабела през един диод и виж устройва ли те температурата а и така става практически вечен никога няма да изгори.Ако желаеш и пълна икономия това цялото през външно термо реле
"може и най лесно с соноф че даже и през Интернет ще си го гледаш"което да включва само когато навън е по студено от 3 градуса.
bezimenen - напреднал
Първоначалната идея ми беше за реле с датчик, ама като видях цените... То студените дни минаха. Вече го спрях.

Ами 5 метра е кабела. Вчера го замерих и показа 0,65 A. За няколко студени седмици в зимата си е иделано.

Сега като се замисля се направих за парите. Единият беше 8 лева за метър, а моя някъде към 2,3 лева. Продавача каза, че другия бил 25ватов и затова е по-скъп. Та с фолиото и изолацията ми стъпи на 25 лева. А релето само беше към 40-50 лева:) Не, че нямам пари ама съм скръндза:)

Направи ми впечатление, че за 1 час работа не загрява много, както първоначалните 2 часа. Ето това е кабела:

https://shop.sbubg.com/podovo-otoplenie ... 20w-m.html

По скоро ме притеснява теча вече. То капе на няколко минути ама си е неприятно. Точно над външна мивка е, та капе у нея. Ама мокри изолацията.

Ако има някакво лепило няма да има грешка. Или с някакъв поялник да нагрея мястото примерно:)

Тема "Система против замръзване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: