• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
LulaSvob - помощник
Здравейте,

Скоро бойлера ни протече и го сменихме с нов по гаранция.
От стария бойлер течеше оранжева вода, по която ясно личеше, че бойлера е ръждясал.

Този сега е на няколко месеца само, но водата от него е почти толкова оранжева, колкото и от стария. :drinkers:
Цвета е по - различен обаче, което ме кара да мисля, че не е ръждясал толкова бързо, а по - скоро заради скорошни спирания на водата, се е напълнил с боклуци някакви.

Работата е там, че водата от бойлера е с този цвят доста време вече след последното спиране, при което течеше такава вода.

Може ли някой да ми даде съвет, ако се е сблъсквал с подобен проблем, какво е решението, защото не ми се купува нов бойлер сега, при положение, че този е нов?
djogobg - специалист
Бойлерът, предполагам е емайлиран, а не неръждавейка, така ли?
Един вариант е да го източиш няколко пъти, докъдето можеш. Така би трябвало да се понамали цвета. Друг момент е, че е много удобно, но трябва да се инвестират пари, с филтър, който да ти е малко след водомера - по този начин хем студената, хем топлата вода ще са ти чисти. Не говоря за филтър от зеолит, разбира се, а примерно някой миещ се(има между 50 и 100 лева разни предложения). Разбира се, ако са ръждясали тръбите от водомера до мивките, от този филтър ефектът няма да е пълен.
LulaSvob - помощник
Да, емайлиран е, а не неръждавейка.

Ако отвия меката връзка на студената вода дали няма да изпадне тая утайка евентуално, аз това се чудя?
djogobg - специалист
Точно това е начина да източиш бойлера, само че му отвий и за топлата вода, за да влиза въздух(или просто отвори някой топъл кран). За жалост няма да изпадне всичката - тръбата за студената вода би трябвало да влиза няколко сантиметра нагоре в самия бойлер. Каква марка и модел е бойлерът(просто от любопитство)? Има ли дупки за термометър(обикновено би имал, ако е със серпентина)? От там би трябвало да може да се изкара всичката вода, щото те май нямат такова влизане навътре, като тръбите за топла и студена вода.
LulaSvob - помощник
Tesi Bilight хоризонтален, 100 или 120 литра.

Сега намерих и разрез в нета. Би трябвало да изглежда така отвътре:

Изображение

Т.е. може би трябва да махна меката връзка на възвратния клапан, като гледам тая снимка, защото той е по - ниско и може да изтече цялата утайка от там.
djogobg - специалист
Да - това е също така студената вода. Пак да кажа - дай му въздух, да влезе от другата страна(като отвориш топла вода на чешма или развиеш меката връзка), че иначе има да чаааакаш да се източи водата... Както виждаш и на схемата, тръбата с възвратния клапан влиза мааалко над стената на бойлера, та ще ти остане все пак някаква утайка. Аз бих го промил два-три пъти, за максимално изчистване, но каквото и да правиш, ако от тръбите ти влиза ръждясала вода - ръждясала ще излиза и от бойлера. Съмнява ме за няколко месеца да е ръждясал нов бойлер - по-скоро някоя тръба е причината. Тъй тъй ще развиваш меки връзки - виж каква вода идва на входа на бойлера - ако е оранжева - ясно е положението. Може да тестваш и тръбите след бойлера, като свържеш "студената" с "топлата" с мека връзка, един вид, да пропуснеш бойлера. Заслужава си теста, ако не си 100% сигурен, че е ръждясал бойлера.
Ако наистина е ръждясал самия бойлер - щом е на няколко месеца би трябвало да е в гаранция.
LulaSvob - помощник
Мерси. Ще пиша след процедурата, да видим какво ще стане.
шоп - майстор
ср дек 19, 2018 10:21 amLulaSvob написа:


Този сега е на няколко месеца само, но водата от него е почти толкова оранжева, колкото и от стария. :drinkers:
Със сигурност новия бойлер не е ръждясал за наколко месеца. Обаче е притеснително, че първият нов бойлер, който е гаранционен е протекъл в гаранционният му период. Обиикновенно и ментаците и малките гаражни производители го докарват без теч до изтичане на гаранцията.
Изводите всеки да си ги направи сам :-D
lov - майстор
Пускай здраво през крана на чешмата. не да те че едвам едвам а със сила. Кой знае колко утайка то се е натрупала в тръбите след него. И тя трябва да се отмие. В бойлера едва ли имаш ръждилаци.
chapara - майстор
Аз си мисля, че ако се демонтира възвратния клапан и студеното захранване отиде на изхода за топла вода на бойлера нещата ще станат в пъти по добре :? :-D :yawinkle:
  • 1
  • 2

Тема "Мътна вода от бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: