• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
arxd129 - специалист
Здравейте,
В банята имам (положена от строителя) канализация ПВЦ-ф50. Много съмнителна като техническо изпълнение ми се струва.
Щот‘ кат‘ налея вода през „мивката“, тя – водата – ми се появява и в сифона на пода /без да прелива извън сифона/.

И реших да поразкъртя. Но не всичко изкъртих, защото не мога да преценя дали се налага да къртя всичко.

Ето две общи снимки на поразкъртеното.
Прикачен файл:
2k.jpg
Прикачен файл:
3k.jpg

С цифри съм означил местата на няколко точки от канализацията.
И с подръчни средства попремерих това-онова.
Да уточня, че под нивела съм подлагал еднакви по височина подложки, за да избегна неравностите от ПВЦ-фитингите.

Измерванията показвам в снимки. По качеството на снимките има какво да се желае. Но по време на снимането не можах да преценя, че качеството на снимките е лошо.
Прикачен файл:
109-108.jpg
Прикачен файл:
109-108-.jpg

Ще приложа още снимки след малко

Моля, може ли да изкоментираме стореното от строителя. Налага ли се ремонт? Ако се налага, кой участък да поправям?

Предварително благодаря за коментарите ви.
arxd129 - специалист
Не мога да прикачвам много снимки в един пост.
Затова показвам нова порция снимки.

По направлението 5-6 снимките са с много лошо качество, но в момента нямам възможност да ги повторя. Искам да уточня, че има лек наклон на ПОНИЖАВАНЕ от 5 към 6. Не се вижда добре на снимката, но при добро взиране в мехурчето на нивела се вижда, че точка 5 е по-ниско от точка 6.
Прикачен файл:
105-106.jpg
Прикачен файл:
105-106-.jpg




Направление 2-3
Прикачен файл:
102-103.jpg
Прикачен файл:
102-103-.jpg
Последна промяна от arxd129 на вт дек 25, 2018 12:15 pm, променено общо 2 пъти.
Andri01 - майстор
Преди време правих нещо подобно-тръбата от мивката я пуснах по стената/ под плочките/. Влиза в общия щранг СЛЕД тръбите на сифоните. Ако можеш вкарай тръбата от мивката,но след тази от сифоните т.е.: сифони-мивка-щранг.... така няма да ти връща. При тебе става това,защото мивката е високо спрямо сифоните. Тръбите 2,3,4, и 5 бих ги махнал. От сифона -директно в "Y" след 6-по диагонал. :)
arxd129 - специалист
Направление 1-7

Прикачен файл:
101-107.jpg
Прикачен файл:
101-107-.jpg


Направление 2-7
Прикачен файл:
102-107.jpg
Прикачен файл:
102-107-.jpg
arxd129 - специалист
Направление 8-7
Прикачен файл:
108-107.jpg
Прикачен файл:
108-107-.jpg
arxd129 - специалист
вт дек 25, 2018 12:06 pmAndri01 написа:
При тебе става това,защото мивката е високо спрямо сифоните.
Даааа....
...Всъщност - едва ли. :?
вт дек 25, 2018 12:06 pmAndri01 написа:
Тръбите 2,3,4, и 5 бих ги махнал. От сифона -директно в "Y" след 6-по диагонал. :)
Ами ... тоооо ... като махна тръбите в точка 5 и точка 4 ... Какво остана от банята ми??? :shock: :sad: :sad:
Andri01 - майстор
Sorry! не видях,че те свързват другия сифон. Но и него можеш да го вържеш по диагонал към тръбата на подовия с "Y". Така избягваш 90 градуса в системата,където има предпоставка за натрупване на боклуци. Е,въпрос на разбиране все пак :). :)
nikolov333 - майстор
+1, а така и наклона и отичането от сифона към У-то ще е по-добър..
kozl - майстор
Така като гледам или трябва да се вдигне нивото на замазката заедно със сифоните и да се преработят тръбите към сифоните или да се преработи разклонението към вертикалния канализационен клон, за да слезне по-ниско и след това PVC Ф50-ките с наклони към ВКК.
И ако сифоните са алуминиеви сменяй с полипропиленови или неръждаеми.
И помисли дали ти трябва лира в банята, оти я имам, но не я ползвам даже и за сушилка.
arxd129 - специалист
вт дек 25, 2018 12:53 pmAndri01 написа:
...Но и него можеш да го вържеш по диагонал към тръбата на подовия с "Y". Така избягваш 90 градуса в системата,където има предпоставка за натрупване на боклуци.
вт дек 25, 2018 1:02 pmnikolov333 написа:
... а така и наклона и отичането от сифона към У-то ще е по-добър..
Като че ли сте се наговорили. :wink:

Добре де - нищо ли от това, дето е сътворил "оригиналния" строител, не е читаво?!
Излиза, че трябва да изкъртя всичката сегашна замазка...
Какво от сегашното "строителство" мога да запазя?
Някоя част от сегашната канализация не може ли да се запази? А друга част - тази, на която строителят "си е оставил ръцете" - да се понижи? Или да се повдигне?
Има ли зони, в които съществуващите наклони да са достатъчни за нормално оттичане на водата в ПВЦ-тръбите?
Ако се съглася с препоръките ви да правя диагонали - дали е препоръчително да изкъртя всичката подова замазка на банята? Допустимо ли е да запазя част от замазката - в онази зона, дето няма ПВЦ-ф50?

Предварително благодаря за съветите ви.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Налага ли се ремонт на канализацията на баня?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: