• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
tanciora_gele - специалист
Здравейте малки, големи и още по-големи майстори.

Имам едно питане, което до голяма степен определя избора ми на ново жилище.
Та ……….
С един приятел разговаряхме и той ми се оплака, че преди време в старият му апартамент топлата вода идвала доста бавно, т.е доста вода е източвал докато дойде топлото.
Всичко това било допреди да сменят вертикалните щрангове топлата вода.
След като целия вход се организирал и сменили железните тръби на вертикалните щрангове с полипропиленови проблема с чакането да дойде водата изчезнал.
Питането ми е следното:

Е ли е възможно това да е причината за ббавното идване на топлата вода до високия етаж ?

п.с харесал съм един апартамент на 7-ми етаж и ако трябва да чакам всеки път да дойде топлото до мен, ще е доста неприятно
djogobg - специалист
Сигурно със смяната на щранговете са пуснали и циркулационната помпа, която преди това е била забравена спряна, или пък са сложили нова, работеща, ако старата е била развалена. Преди живеех на 13-ти етаж и се оказа в един момент, че момчетата от топлофикация са забравили да пуснат помпата след някакъв оглед и така ние седмица си мислехме, че е спряна топлата вода, щото зимно време до 13-ти етаж, тръбите минаваха по много идиотски външен щранг, дори хладка вода не стигаше до нас.
Като пуснаха помпата, пак си идваше в рамките на 15-20 секунди топла, гореща след първа минута.
zz_stefanov - майстор
Ако дебитът на водата преди смяната на тръбите е бил нормален (в смисъл, че не е имало запушване), причината за бавното пристигане на топлата вода е била в циркулационната помпа.
kozl - майстор
Поцинкованите тръби след 10-на години така обрастват с налепи по вътрешната страна, че диаметъра направо се свива. Дори има доста случаи циркулационната тръба да се задръсти и да не пропуска. В такъв случай топла вода след претакане на обема на тръбата и колкото по-далече от абонатната, толкова по дълго се чака за топлата вода :sad:
tanciora_gele - специалист
Благодаря на всички вас за бързите и изчерпателни отговори. :supz:
Ако правилно съм разбрал - не е проблема в топлата вода на високите етажи, проблема е в евентуало неработещата циркулационна помпа.

Толкова ли е скъпа, че не се подменя с времето или на никои не му се занимава?
kozl - майстор
нед фев 10, 2019 10:01 pmtanciora_gele написа:
Ако правилно съм разбрал - не е проблема в топлата вода на високите етажи, проблема е в евентуало неработещата циркулационна помпа.
Толкова ли е скъпа, че не се подменя с времето или на никои не му се занимава?
Те причините за източване на повече студена вода до появата на топлата са основно 2:
1. В тръбопроводната мрежа на сградата - и по специално в циркулационните тръби и кранове. Стари поцинковани почити или напълно запушени тръби на циркулационната вода, вследствие резултат - влошена или напълно липсваща циркулация. Или ако инсталацията е изправна може да има затворен кран на циркулацията или въздушна тапа или..... неоразмерена инсталация и още като нова сграда топлата вода закъснява за някои апартаменти.
2. Неизправна, неработеща или неоразмерена циркулационна помпа. Ами аз съм свидетел как на наша сграда като се повреди циркулационната помпа техниците от Топлофикация ме съветваха да я сменя с най-евтината, а тя не отговаряше на оригинала по мощност и (H-Q/напор-дебит) характеристика.

Ти сам си си отговорил за една от причина в тръбите:
нед фев 10, 2019 7:34 pmtanciora_gele написа:
С един приятел разговаряхме и той ми се оплака, че преди време в старият му апартамент топлата вода идвала доста бавно, т.е доста вода е източвал докато дойде топлото.
Всичко това било допреди да сменят вертикалните щрангове топлата вода.
След като целия вход се организирал и сменили железните тръби на вертикалните щрангове с полипропиленови проблема с чакането да дойде водата изчезнал.

Питането ми е следното:

Е ли е възможно това да е причината за бавното идване на топлата вода до високия етаж ?

п.с харесал съм един апартамент на 7-ми етаж и ако трябва да чакам всеки път да дойде топлото до мен, ще е доста неприятно
Определете причината помпа или водопроводна инсталация. Не си писал сградата стара ли е, къде е и какви са тръбите - поцинковани или полипропиленови. Това провери.
Наша сграда в София, абонатна се "обслужва" от Топлофикация, но не е изкупена и части за подмяна си купуваме ние, а и не само части вече няколко ремонта организирам аз с пари от ЕС. Обслужва е в кавички, защото имам доста забележки. Като се повреди контролера на абонатната те техниците дори не ме осведомиха. Даже съм сигурен, че изобщо не бяха разбрали за това. Набеждават инсталацията в блока за влошения режим на топлата вода, а то контролера не може да регулира задвижката към топлообменника на БГВ. Аз сам разбрах, че не работи коректно с доста наблюдения. А техниците идват за кратко и си отиват. Така не става.

Та има го и тва, те такова от един стар сериал "Совите не са това, което са."

А па в крайна сметка като няма БГВ оправия, ората си ползват индивидуална бойлерия. :wink:
vrangelov - специалист
нед фев 10, 2019 7:51 pmzz_stefanov написа:
Ако дебитът на водата преди смяната на тръбите е бил нормален (в смисъл, че не е имало запушване), причината за бавното пристигане на топлата вода е била в циркулационната помпа.
Ясно, точно и кратко.
chapara - майстор
Обслужването на аб. станция е изцяло от топлофикация! Преди месец започна същата сага с изчакване, слезнах в станцията (аз съм отговорник и домоуправител) установих че помпата не работи, обадих се на районния техник. На другия ден той дойде, потвърди констатацията ми и след два дни помпата бе сменена . Така всичко си дойде на местата. Пари никой не си е правил устата да иска. Апропо, техника си има ключ и никой не му е висял на главата. :wink:
zz_stefanov - майстор
пон фев 11, 2019 9:07 amvrangelov написа:
нед фев 10, 2019 7:51 pmzz_stefanov написа:
Ако дебитът на водата преди смяната на тръбите е бил нормален (в смисъл, че не е имало запушване), причината за бавното пристигане на топлата вода е била в циркулационната помпа.
Ясно, точно и кратко.
Благодаря, но има нюанси, с които трябва да се допълня. Ако запушването е само в тръбата за обратната вода, то пак ще има добър дебит през правата тръба, но топлата вода ще идва бавно в крайните точки и при работеща помпа.
Ако запушването е в правата, то консуматорите ще получават вода през обратната тръба, а помпата ще работи срещу този поток (това ако няма възвратен клапан). Когато се изключи дебита дори се увеличава, но топлата вода пак ще се бави.
Последно имах разправия с възвратен клапан в циркулационен кръг. Помпата си е ОК, но поради отворения постоянно клапан, когато се отвори кран на консуматор тръгва поток студена вода срещу помпата (тя е слаба и може да осигурява само циркулацията) и при консуматорите водата бързо се охлаждаше. Това успях да го установя като си задържах ръката на тръбата и усетих охлаждането и между клапана и помпата. Не се чудете от къде идва студената вода, системата е с буферен съд, серпентина и трипътен винтил.
Та варианти много :)
mike02 - напреднал
Здравейте, имам проблем. В банята като завъртя кранчето за топла вода на батерията идва веднага, но в кухнята като пусна топлата вода чакам 5 мин. докато дойде. Циркулационната помпа е нова Ebara Ego 2 https://stikobg.com/cirkulacionni-pompi ... ego-2-tech и щранговте са сменени. Към кого да се обърна за помощ, топлофикация или софииска вода? На манометъра ми дава налягане 0,4 и темп 50 градуса целзий. Налягане ли няма или докато стигне изстива?
  • 1
  • 2

Тема "Бавно идваща топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: