Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте!За първи път ми се налага да правя вик инсталация и имам нужда от адекватни съвети и инспекция.От ляво на дясно имам моноблок,пералня,следва мивка с шкафче,душ батерия със слушалка и най-вдясно тръба която минава през стената и захранва второ казанче за тоалетна.Водомера се пада в дясно и е в шахта извън помещенията.Мисля след него да сложа колектор и от единия му изход да захраня всичко това,а от другия две кухненски мивки.Тъй като водомера е доста ниско спрямо крайната лява точка(моноблока),захранващата тръба е с наклон 10см на метър.Проблем ли е това или наклона няма значение?Топлата вода мисля да я прокарам от другата страна на стената тъй като бойлера ще е извън банята и директно да пробия стената за изходи към мивката и душ батерията и едната кухненска мивка.Трябва ли и към него да сложа колектор или да раклоня с тройник и т.н?Самият бойлер самостоятелно ли да го захраня от трети изход или да го включа към двете кухненски мивки?Извинете ме за непрофесионалното обяснение и тъпите въпроси,но тепъва се опитвам да науча нещо.Благодаря предварително за помоща!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб юни 04, 2022 8:30 amDobcho1212 написа:
..Тъй като водомера е доста ниско спрямо крайната лява точка(моноблока),захранващата тръба е с наклон 10см на метър.Проблем ли е това или наклона няма значение?...
Чистата вода върви вертикално или хоризонтално, без наклони. Не че баш нещо, но така се знае къде са тръбите. С канализацията е друга работата
съб юни 04, 2022 8:35 amn_a написа:
съб юни 04, 2022 8:30 amDobcho1212 написа:
..Тъй като водомера е доста ниско спрямо крайната лява точка(моноблока),захранващата тръба е с наклон 10см на метър.Проблем ли е това или наклона няма значение?...
Чистата вода върви вертикално или хоризонтално, без наклони. Не че баш нещо, но така се знае къде са тръбите. С канализацията е друга работата
Ако въпросът опира само до това да се знаят къде са тръбите не ми е проблем.Документирам си всичко,а и няма кой друг да се занимава с къщата в близкото бъдеще,че да ме псува както аз,когато подменях кабелите в ставите хаха.
Lutchezar - майстор
За наклона на тръбите са ти казали.

Клапана на бойлера трябва да капе при нормална работа, осигури му вход в канал.

Това което не се препоръчва е:
-бойлер извън мокро помещение
-перални и сушилни в мокро помещение.

Основни принципи: максимално къси разстояния, минимум брой връзки, избягване пресичане на тръби, избягване пресичане на тръби с електрически кабели.
Последна промяна от Lutchezar на съб юни 04, 2022 8:56 am, променено общо 1 път.
floydogi - специалист
На какво казваш колектор?
Lutchezar - майстор
Прикачен файл:
res_05718ce63704b048f4000ac944555a7d.jpg
res_05718ce63704b048f4000ac944555a7d.jpg (25.08 KиБ) Видяна 1125 пъти
Предполагам нещо подобно ще ползва в ревизионни кутии.


Аз бих заложил на класическа схема с обиколка на консуматорите, кран след водомера и кранове на съответните изводи.

С какви тръби ще правиш инсталацията?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб юни 04, 2022 8:49 amDobcho1212 написа:
Ако въпросът опира само до това да се знаят къде са тръбите не ми е проблем.Документирам си всичко,а и ...
Изобщо недей лежа на това ухо :-) Направи го по правилата
съб юни 04, 2022 8:58 amLutchezar написа:
res_05718ce63704b048f4000ac944555a7d.jpg
Предполагам нещо подобно ще ползва в ревизионни кутии.


Аз бих заложил на класическа схема с обиколка на консуматорите, кран след водомера и кранове на съответните изводи.

С какви тръби ще правиш инсталацията?
С полипропиленови и мисля и полипропиленов колектор да взема.Кран има след водомера и преди него.
съб юни 04, 2022 8:53 amLutchezar написа:
За наклона на тръбите са ти казали.

Клапана на бойлера трябва да капе при нормална работа, осигури му вход в канал.

Това което не се препоръчва е:
-бойлер извън мокро помещение
-перални и сушилни в мокро помещение.

Основни принципи: максимално къси разстояния, минимум брой връзки, избягване пресичане на тръби, избягване пресичане на тръби с електрически кабели.
На бойлера ще му осигуря къде да си капе.Пералнята ще е отделно в средата между банята и тоалетната,всяко си е отделно помещение.Пресичане на тръби и кабели няма да има.Колектора ми трябваше за да не връзвам последователно всичко,ами да отделя примерно казанче,мивка,душ и пералня на един изход,две мивки на втори и бойлер и казанче на трети.Четох,че така се рапределя водата,за да не пада налягането ако се пуснат повече неща наведнъж.
Lutchezar - майстор
Какъв тип сграда е?
В момента как е налягането?

Животът на бойлера свършва поради неподлежаща на ремонт повреда в електрическата или водната част. Обикновено ако е водна се получава наводнение. Съветът ми е да сложих хидроизолация и сифон там където ще е бойлерът, защото тогава ще наводниш само себе си, и то малко. Дали ще е след 2-5-10-15 години, все ще се случи...

Тема "Вик инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: