• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
digitalpr - специалист
Здравейте, имам следния въпрос относно бойлер. Трябва да сложа бойлер в помещение което 100% зимата ще замръзва и няма как да се предпази от това. Съответно трябва да го източвам преди всяка зима. Как най лесно мога да източа бойлера до дупка без да разглобявам фланеца и трябва ли да предвидя нещо по-специално при монтажа му? Също така какъв бойлер ще ме посъветвате да купя с оглед на това че ще стои зимата без вода вътре? Има ли значение дали ще е емайлиран или неръждавейка?

Благодаря!
VLADO66 - майстор
Зависи къде ти е вилата.Моя не го източвам, а само спирам водата към него и отварям крановете на топлата вода да падне налягането.Бойлера ми е от старите елдомски с тежък поцинкован водосъдържател.Принципно може да сложиш на студената тръба един тройник с кран, нипел и след него да завиеш възвратния клапан.
digitalpr - специалист
вт апр 02, 2019 1:35 pmVLADO66 написа:
Зависи къде ти е вилата.Моя не го източвам, а само спирам водата към него и отварям крановете на топлата вода да падне налягането.Бойлера ми е от старите елдомски с тежък поцинкован водосъдържател.Принципно може да сложиш на студената тръба един тройник с кран, нипел и след него да завиеш възвратния клапан.
Четох че възвратния клапан е комбиниран с баланс вентила и не било добре да се развива и да се слага кран между него и бойлера? Има ли нещо вярно в това?
VLADO66 - майстор
По принцип е забранено да има каквото и да е между комбинирания клапан и бойлера, за да не се правят свободни съчинения и да се наруши безопасността
шоп - майстор
Тройник на студената вода няма да доведе до желания ефект.

99% от бойлерите входящата тръба влиза на 10ина сантиметра навътре във водосъдържателя.
Винаги остава един мъртъв обем от 5-7 литра
digitalpr - специалист
Тоест за да няма какво да замръзва вътре, ще трябва да развивам фланеца? И това е единствения начин?
шоп - майстор
:?
За мен е излишно, трудоемко и неприемливо всяка есен да отвивам фланеца и всяка пролет монтаж + нова гарнитура.

Ако спреш студената и оставиш всички кранове отворени на теория не би трябвало да се спука нищо.

На практика обаче един господ знае. Виждал съм няколко замръзнали и спукани инсталации. Предимно пукат поцинковани колена, защото там е останала вода и не е имала накъде да се разширява, когато замръзва.

Мислил съм си едно продухване на водопровода със сгъстен въздух дали няма да намали осезаемо риска :?
VLADO66 - майстор
По принцип така се прави- с продухване, когато в инсталацията има обратни наклони , но в случая този мъртъв обем няма да направи проблем.
kozl - майстор
Ако клапана не е с лост за изтакане, смени клапана. Става бавно през клапана, но става.
А какво ще стане като замръзне 10 см вода на дъното на бойлера :?


Изображение
digitalpr - специалист
Е това е въпроса - какво ще стане като замръзне 10см на дъното на бойера. Ясно е че не ми се разглобява фланец всяка година!
  • 1
  • 2

Тема "Източване на бойлер зимата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: